1/72 LAGG-3 Roden

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie rusesc / sovietic

1/72 LAGG-3 Roden

Postby Mihai Cimpean » Sat Feb 09, 2013 12:30 pm

Primul kit cu care ma inscriu



Image




User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: 1/72 LAGG-3 Roden

Postby Mihai Cimpean » Sat Feb 09, 2013 12:38 pm

Primele poze cu montajul...





Ca prime impresii-desi kit-ul e detaliat si ofera o multime de variante,ingineria de montaj e aiurea rau.
In plus nici nu se prea potrivesc piesele-lufturi peste tot.
Baia rotilor e decalata-a fost nevoie de plastic topit+chit+surfacer.
Bordul de fuga prea gros-fata de ce e in poza am mai pilit din el sa-l mai subtiez.
Scaun pilot cam aiurea,l-am refacut.
Mansa e ca un stalp si-i mai inalta ca panoul de bord....refacuta.
PE-uri nu mai pun pe LAGG-sunt cam multe-le pun pe Yak ca acolo sunt mai putine si-mi fac mana.
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: 1/72 LAGG-3 Roden

Postby Calin Ungureanu » Sat Feb 09, 2013 12:39 pm

Kituri rusesti....Trebuie sa stii cum sa le abordezi.
Bordul de fuga al aripilor trebuia subtiat inainte sa le unesti, pe fata interiaora.

Asa sunt astea. Cand le vezi in cutie zici ca o sa rupi pamantul dar dupa aia te apuca anul cu ele in faza de montaj. Cu toate astea, avand in vedere rezultatul vizual final, eu n-as renunta sa le fac. Am si eu LaGG ul asta. Isi asteapta cuminte randul.
Urmaresc deci cu interes topicul tau.
Spor !
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: 1/72 LAGG-3 Roden

Postby Mihai Cimpean » Sat Feb 09, 2013 12:40 pm

Calin Ungureanu wrote:
Bordul de fuga al aripilor trebuia subtiat inainte sa le unesti, pe fata interiaora.

Am stat si m-am gandit si eu la asta.Dar subtiind pe interiorul aripilor se micsoreaza latimea lor.
Nu-mi dau seama cum pastrez latimea lor(ori sunt incepator,ori sunt foarte incepator...).
Oricum mai pilesc din ele,dar tot pe exterior..
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: 1/72 LAGG-3 Roden

Postby Mihai Cimpean » Sat Feb 09, 2013 12:43 pm

Pe cat e de detaliat in interior , la cate variante se pot face , pe atat e de aiurea la montaj.Lufturi peste tot.La imbinarea fuselajului, la imbinarea aripilor cu fuselajul, la radiatoare .Noroc de plasticul topit si de shapa autonivelanta de la Gunze.Altfel, cu f.f. mult chin , iasa un avionas superb.














User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: 1/72 LAGG-3 Roden

Postby Calin Ungureanu » Sat Feb 09, 2013 12:44 pm

Acum oricum nu prea mai are rost ce+ti spun, dar pe viitor smecheria cu subtierea pe interior sta cam asa:
Nu pui aripa pe un smirghel si freci ci iei o lama de bisturiu curba si tinand taisul aproape vertical incepi sa razui muchia dinspre interior a surplusului. Pe masura ce scoti material te apropii de marginea bordului de fuga.
DIn cand in cand mai potrivesti pe uscat cele doua jumatati. La un moment dat o sa-ti apara ca un bord de fuga dublu. Nu te speria, cu cat scoti mai mult material si te apropii de margina cu atat dublura va disparea. In final, suprafat de lipire in spate (la bordul de fuga) va fi foarte mica, dar prin capilaritate/menisc, lipiciul lichid iti va umple unghiul dintre cele doua planuri pe interior si va fi foarte trainic.
Oricum, materialul fiind subtiat, nu exagera cu cantitatea de lipici sa nu se deformeze plasticul inmuiat.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: 1/72 LAGG-3 Roden

Postby alexelu_marinelu » Sat Feb 09, 2013 12:45 pm

Imi place ce-ai incercat sa faci in interior. O sa dea bine prin geam.
Nu-sh daca mai ai de gand sa corectezi panourile, niturile, dar in acasta faza arata cam haotice (mai mici, mai mari, mai adanci, mai ondulate). Vad ca nici kit-ul nu te ajuta de loc.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: 1/72 LAGG-3 Roden

Postby Mihai Cimpean » Sat Feb 09, 2013 12:45 pm

Multumesc mult de sfaturi.
Pe viitor o sa incerc sigur metoda ta,Caline.
Cu panourile stau binisor.Cu niturile mai reparam ce se mai poate.
Cu suruburile de prindere(gaurile alea mai mari) am cam dat-o in bara dar,dar incerc sa mai corectez.
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: 1/72 LAGG-3 Roden

Postby Mihai Cimpean » Sat Feb 09, 2013 12:49 pm

Terminat in sfarsit Lagg-ul . Kit-ul e de cosmar,mai ales pentru un incepator .decal-urile se imprastie cum te uiti la ele. Dar nici eu nu m-am lasat mai prejos si am distrus ce am putut...vorba unuia celebru " invatati,invatati...











User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: 1/72 LAGG-3 Roden

Postby Bogdan Sandru » Sat Feb 09, 2013 12:50 pm

o realizare frumoasa si o schema de vopsire foarte interesanta
User avatar
Bogdan Sandru
Gregalis
 
Posts: 14
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:41 am

Next

Return to Mama Rusia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron