Vacanta la Praga

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie rusesc / sovietic

Vacanta la Praga

Postby Mihai Cianu » Sun Mar 31, 2013 12:34 pm

Secretara paseste grabit pe holul lung si intunecos spre biroul lui Brejnev.Tine in brate cateva dosare si mai multe fise care sunt asteptate de urgenta.Printre ele si o cerere de concediu venita din partea tovarasului general Ivan Pavlovsky.Ajunsa in fata biroului,bate la usa si intra dupa ce e poftita inauntru.
Brejnev sta pe fotoliul sau cu palmele impreunate in dreptul barbiei si priveste spre un punct infinit de pe perete.Se desprinde din contemplare si receptioneaza documentele dupa care ii face semn fetei sa paraseasca incaperea.O urmareste cu privirea in timp ce se indreapta spre usa si gandeste in timp ce in coltul gurii ii mijeste un zambet:
"Nu se compara fetele astea cu Frolova nici in 100 de ani...ce vremuri!" Se surprinde cuprins de amintiri si se reintoarce imediat la concret,aruncandu-si privirea pe hartiile de pe masa.Intoarce pe ambele fete cererea generalului Ivan Pavlovsky si mormaie in barba:
"S-a gasit si Pavlovsky sa vrea concediu...tocmai acum.Auzi la el,excursie pe Dunare.Taman acum cand Dubcek asta ne face probleme."
Ridica privirea spre punctul infinit din perete pret de doua secunde si brusc se lumineaza la fata.Pune mana pe telefon iar la celelat capat al firului raspunde tanara care tocmai parasise incaperea.
"- Fa-mi te rog legatura cu generalul Pavlovsky!"
Centrala tacane si in cateva secunde la capatul celalalt al firului se aude vocea guturala a Generalului"
"-Buna ziua,tovarase secretar!"
"-Lasa politeturile,te-am sunat sa iti dau doua vesti bune!"
"-Va ascult!"
"-Prima veste e ca ti-am aprobat cererea de concediu,a doua veste e ca iti platim sejurul,si ca sa vezi ca ma gandesc la placerea ta concediul tau se va numi "Dunarea",ca tot voiai tu sa te plimbi pe Dunare;Apropo, ai vizitat vreodata Praga?
"-Nu,tovarase secretar...dar..."
"-Foarte bine! Acum ai ocazia.Suna la garaj si anunta-ti soferul sa iti pregateasca masina. O sa primesti alte instructiuni in cursul zilei de maine."
"-Dar tovarase geneal..."
La capatul celalat al firului nu se mai afla decat tonul din centrala.Pavlovsky lasa incet receptorul din mana si formeaza interiorul de la garaj:
"-Sa traiti ,tovarase general!"
"-Nicolai,pregateste masina! Plecam in vacanta la Praga!"

Generalul Sovietic Ivan Pavlovsky,se afla in data de 21 August 1968,in Piata "Revolutiei din Octombrie" din Praga.Odata cu el venisera in vacanta in Cehoslovacia aproximativ 200.000 de soldati si vre-o 3000 de tancuri.Primavara la Praga se sfarsise si peste intreg teritoril tarii se instala deja Iarna Sovietica.
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Re: Vacanta la Praga

Postby Mihai Cianu » Sun Mar 31, 2013 12:34 pm

Tip: Autovehicul 4x4
Model: Gaz 69(m)4x4
Kit: Bronco 1/35 Soviet GAZ 69(M) 4x4 Utility Truck

Macheta binecunoscutului automobil GAZ,care s-a produs si in Romania,cunoscut pe meleagurile noastre ca IMS.O productie longeviva, pentru un autovehicul aproape indestructibil pe teren accidentat,construit cu solutii tehnice simple,fara complicatii menit sa mearga intr-o singura directie: Pe linia dreapta.Pe linia dreapta a Partidului!
Desi astazi le mai vedem prin pietele orasului, in culori fistichii (ca deh, a vopsit omu' cu ce avea prin curte) tragand remorci cu pepeni, sau varza,automobilele GAZ au avut si un trecut glorios.Un astfel de automobil a folosit generalul Pavlovsky in "vacanta de la Praga"

Image

Initial am vrut pentru groupbuild o alta macheta potrivita cu Maz-ul ucrainean si am calasem pe un pt-76.Dupa ce am cautat nitel informatii despre dungile albe ce apareau pe inmatricularea lui pt-76 am aflat ca sunt semne distinctive pentru invazia din Cehoslovacia,Si asa mi-am adus aminte de tovarasul asta care statea uitit pe un raft,purtand aceleasi dungi.In felul acesta am scos de la naftalina un kit de care voiam sa ma apuc ami demult, da pentru care nu aveam motivatie.
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Re: Vacanta la Praga

Postby Calin Ungureanu » Sun Mar 31, 2013 12:35 pm

Frumos inceput.
Are asa un miros care imi aduce aminte de Casa Scanteii si de birouri prafuite din institutii cu nume interminabile formate aproape exclusiv din initiale.
Imi mai aduce aminte, nu stiu de ce, de polonezii care veneau la noi la mare cu fiaturile polski pline cu saltele din Ungaria si corturi Cehoslovace si plecau cu masinile aproape pline de camasi braiconf si portelanuri de Turda.

Ce vremuri tovarasi....
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Vacanta la Praga

Postby Mihai Cianu » Sun Mar 31, 2013 12:35 pm

Sasiul si suspensia sunt gata plus cateva piese in avans.Pana la acest moment imbinarile au mers perfect fara probleme,plasticul bronco e tip-top iar instructiunile sunt foarte clare.Fiind prima macheta Bronco pe care o fac ma declar multumit pana acum.








User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Re: Vacanta la Praga

Postby Mihai Cianu » Sun Mar 31, 2013 12:36 pm

Dorele ne mai tii mult ,ma?

Image
Image
Image
Image
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Re: Vacanta la Praga

Postby Mihai Cianu » Sun Mar 31, 2013 12:36 pm

Si la final de cursa trece linia de sosire, la mustata.La mustata a fost sa fie si calcat in picioare,deoarece pana la final acest kit a fost o mare dezamagire.

Firmele aste nou aparute isi arata muschii in a produce o puzderie de piese minuscule insirate pe jdemii de rame,cat mai sparte in bucatele,de parca faptul ca montezi un far din 6 piese iti tine de foame,sau te salveaza de la parkinson.Tot ce nu reusesc sa faca e sa si gandeasca machetele astfel incat , caruta de piese sa se si potriveasca fara sa devina un calvar.Indiferent de cat de experimentat ai fi nu cred ca-i face nimanui placere sa constate ca tre' sa faca tot felul de miscari de contorsonist pentru a potrivi ceva care in mod logic se aseaza fara a te scarpina cu piciorul stang la urechea dreapta.

Sasiul s-a imbinat perfect si inceputul parea extrem de promitator dar caroseria pare facuta de alta firma si nu se poate monta fara sa ajustezi din greu toate celelate componete.Asta nu ar fi un fapt de comentat daca platem pe kit pretul unui Amodel.Dar pentru pretul unui kit Tamiya sau AFV,am pretentia sa se brodeasca macar prelata cu parbrizul.Ma rog, asta e doar parerea mea.

Si pozele de final:

Image
Image
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Re: Vacanta la Praga

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 12:37 pm

Ma mira cele spuse de tine. Am vazut kituri foarte bune produse de Bronco, iar asta nu e un kit vechi. Dar asta este, e bine de stiut.
Cam curatel pentru gusturile mele. Ce te-a retinut sa nu-i faci weathering?
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Vacanta la Praga

Postby Calin Ungureanu » Sun Mar 31, 2013 12:37 pm

Mihai, am avut aceleasi senzatii cu submarinul de la aceeasi firma cred - sau una asemanatoare.
Imi dadeau pana si partea interna a corpului pe care erau figurate chepengurile pentru torpile si niste piese ciudate ce ar fi putut fi scripeti sau ceva asemanator. Peste toate astea venea puntea, dupa care nu se mai vedea nimic.
In schimb macaraua principala din vreo 6 piese (la 1/350) era facuta degeaba. Pana la urma am facut-o stransa, incastrata in punte. Fotoetchurile nu aveau nici o legatura cu macheta in mare parte.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Vacanta la Praga

Postby Mihai Cianu » Sun Mar 31, 2013 12:38 pm

@marhaba Si pe mine ma mira faptul ca o astfel de macheta noua sufera la capitolul montaj.Nu l-am prafuit caci inmatricularea asta e pentru o masina de general.Ma gandesc ca in garaj, stateau lustruite.Pe de alta parte voiam sa o bag la un momnet dat intr-o diorama,dar avand in vedere cele intamplate si faptul ca nu imi place rezultatul in mod deosebit, voi abandona proiectul.

@wurger Piese puzderie pe sub scaune,pe la motor,si in general pe unde nu se vad.Photoetch-urile cam groase si cu pretentia de a fi indoite in piese imposibil de realizat.De asemenea piese atat de mici incat sunt imposibil de lipit fara sa lase urme in jurul lor, in zone unde se vede evident.Fara rost sa pui o piesa de fotodecupaj pe capota motorului, care se putea face direct din turnare la aceiasi grosime si dimensiuni, fara riscul de a mutila capota.Piese inutile pe sub scaune care nu reprezinta parti demontabile , pur si simplu o bucata de podea care se putea pune dint-o bucata la turnarea podelei.Nu se vede diferenta nici in cazul in care il faci fara prelata.
Decalurile sunt din tabla transparenta,si nu am avut sorti de izbanda cu ele decat dupa ce le-am tratat cu Hypersol de la Agama.La Tensol nu au reactionat.

Asta e sa imi fie invatatura de minte pe viitor, ca nu tot ce arata bine in cutie este si bun de pus in vitrina.
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Re: Vacanta la Praga

Postby Hartman » Sun Mar 31, 2013 12:38 pm

Frumos "IMS-ul" intodeauna mia placut ca vehicul decand eram mic.Daca ar fi sa alegem embleme ale anilor 50' 60' ,asta ar fi una.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula


Return to Mama Rusia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron