Kv-2

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie rusesc / sovietic

Kv-2

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 12:40 pm

Este vorba de kitul Hobby Boss 1/48, cod: 84815, inceput acum un an si ceva alaturi de inca 3 Kv-uri 1/48, si lasat in paragina.
http://www.scalemates.com/products/img/105533-b.jpg
Starea modelului este dupa cum se vede in foto: montat sasiu si galeti (nelipiti) plus o pereche de site Hauler (PE).
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Kv-2

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 12:40 pm

http://youtu.be/BgGO6tD8SiY










Mai multe detalii si fotografii gasiti aici.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Kv-2

Postby Zeno » Sun Mar 31, 2013 12:40 pm

Foarte fain. Imi place tot. Cand mai postezi mici filmulete cu Ovidiu in actiune? Mi-a placut foarte mult.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Kv-2

Postby Buss » Sun Mar 31, 2013 12:41 pm

Imi place weatheringul. Pe asta ai incercat cu worn effects? Doua mici carcoteli daca imi e permis, capacul ce e deschis pe turela este cam prea curat pe exterior vis-a-vis de restul tancului si a doua, poate e de la lumina dar mie personal mi se pare un verde... prea verde :P

Oricum per total arata excelent. Si parca ar mai fimers un slogan ceva facut de mana, doar parerea mea.

Vigneta sau ramane asa? Restul fratilor KV?

P.s. : Trebuia sa arati in filmulet si hamsterul care alerga de nebun sa invarta tot angrenajul ce prezinta tancul :evil:

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Kv-2

Postby Mihai Cimpean » Sun Mar 31, 2013 12:42 pm

Frumos facut,....zici ca a tinut piept tuturor panzerelor germane....
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Kv-2

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 12:42 pm

Zeno ma bucur ca-ti place. Filmulete vor mai fi , dar nu stiu cind, cum si cu ce subiect.
George da, aici am folosit solutia de la AK. Capacul nu e de fapt atit de curat cum pare in acea fotografie. In ceea ce priveste nuanta de verde eu sunt convins ca este mult mai apropiata de verdele folosit de rusi decit russian green-ul Valejo care este un verde foarte inchis aproape negru. Dar asta este o parere personala. Nu stiu inca daca am sa-l includ intr-o diorama sau am sa pun 4-5 KV-uri pe o placa, cu diverse camuflaje. Cred ca ultima varianta ma tenteaza mai tare momentan.
Misule , personal consider (asa cum se stie pt ca am spus-o de nenumarate ori) ca un model fara weathering este o jucarie nu o macheta. Acuma cu weatheringul fiecare dupa pricepere. Momentan atit m-am priceput. Dar exersez in permanenta. Oricum fiecare tanc iesit din mina mea va arata ca si cum s-a luptat cu toate celelalte tancuri inamice :)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Kv-2

Postby Hartman » Sun Mar 31, 2013 12:43 pm

Nu ma pricep deloc sa fac asa ceva,arata intradevar foarte realist,diferite nuante de rugina. Zici ca e facut din otel.Imi aduc aminte de o remarca propie :"macheta in sine,obiectul cu forma de avion,vapor,tanc etc.,este de fapt doar suportul vopselei".In cazul tau plus multe altele.Imi place ce vad,la mai multe.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Kv-2

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 12:43 pm

Multam Paulica, ma bucur ca-ti place.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Kv-2

Postby Olaf The Viking » Sun Mar 31, 2013 12:43 pm

Cu prima ocazie musai sa imi faci un demo live de ruginiri din astea ca ies super.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Kv-2

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 12:44 pm

Olaf The Viking wrote:
Cu prima ocazie musai sa imi faci un demo live de ruginiri din astea ca ies super.

Cum as putea refuza un importator direct? ;fg;
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse


Return to Mama Rusia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron