34 Lake Peipus

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie rusesc / sovietic

Re: 34 Lake Peipus

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 01, 2013 5:40 pm

Deocamdata nu sunt gata, mai texturez pe ici pe colo.

In ceea ce priveste sagetile, daca i-ai fi vazut pe aia venind peste tine le-ai fi tras si tu pe toate de frica. Dar asta e oricum o idee buna sa le fac sageti infipte in pamant, in fata lor. Asa se proceda ca sa traga mai multe, sa nu mai stea sa le scoata din tolba.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 34 Lake Peipus

Postby Marhaba » Mon Apr 01, 2013 5:40 pm

Olaf The Viking wrote:
In ceea ce priveste sagetile, daca i-ai fi vazut pe aia venind peste tine le-ai fi tras si tu pe toate de frica.


Corect, pina aici. Dar as fi fost imortalizat in plastic peste 1000 de ani luind-o la goana nu facindu-ma ca trag cu arcul in continuare :)
Lasind gluma la o parte, poti sa le faci sageti din sirma subtire eventual. Sau din stiren tras la cald.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: 34 Lake Peipus

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 01, 2013 5:42 pm

M-am panicat si am mai lucrat (de fapt am profitat ca soacra e la noi si sta ea cu astia mici):









In privinta sagetilor doar al doilea pare ca nu le are, restul au. Si chiar si el le are dar are capacul tras peste tolba. Vezi ca tolba e la fel de mare cu cea a primului. Dar oricum le fac sageti infipte in pamant.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 34 Lake Peipus

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 01, 2013 5:49 pm

Dupa cum ziceam sunt aproape gata.
Am inceput lucru la baza, stanci din ipsos, restul pasta de piatra cica, de la Vallejo:



E si acu' vine figura 'oaţă unde trebuie sa va dati cu parerile:





Mai exact: las orataniile pe scuturi sau sunt prea caricaturi si le sterg urmand pe scuturi sa fac un model geometric sau cu flori si gata?

Si acum tabara diametral opusa:



Aici vreau sa stiu cu ce sa vopsesc partea din spate a calului de sub valtrap, mai exact partea aia gri care de fapt nu e nimic, nu a existat si trebuia sa fie spatiul gol.

Sigur ca si alte pareri sugestii sunt bune, dar astea sunt capitale ca sa merg mai departe.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 34 Lake Peipus

Postby Marhaba » Mon Apr 01, 2013 5:51 pm

Mie-mi plac scuturile asa cum sunt. Nu stiu daca aratau mai bine cu un model geometric simplu , pt ca n=ai facut unul sa-l pot compara.
La a doua intrebare o sa-ti raspunda cei care au mai vopsit cai si din astea, ce pot sigur sa-ti spun este ca trebuie sa tai albul ala cu ceva. Sau un wash, sau un blend cu ceva gri-uri, inca nu ne-am lamurit exact :)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: 34 Lake Peipus

Postby Ovidiu Socaciu » Mon Apr 01, 2013 5:52 pm

Eu am facut valtrapurile cu negru,in zona respectiva, dar cred ca ar da mai bine un gri inchis. In schimb, pasaroiul de pe scut nu-mi prea place. Chestie de gust, ce sa-i faci.
User avatar
Ovidiu Socaciu
Cornicen
 
Posts: 120
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:03 pm

Re: 34 Lake Peipus

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 01, 2013 5:52 pm

Doar pasaroiul sau si celelalte doua?

Pentru a mai taia albul vroiam sa-i dau cu pigment galben pe jos pe unde se si freca, de fapt, de tot ce prindea. Cred ca ar merge si o spalare cu gri f diluat macar in cute.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 34 Lake Peipus

Postby alexie » Mon Apr 01, 2013 5:53 pm

Dacă nu poţi stiliza sticle de votcă, lasă tematica zootehnică...geometria este pentru cavaleri.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: 34 Lake Peipus

Postby alexelu_marinelu » Mon Apr 01, 2013 5:54 pm

Olaf The Viking wrote:
Pentru a mai taia albul vroiam sa-i dau cu pigment galben pe jos pe unde se si freca, de fapt, de tot ce prindea. Cred ca ar merge si o spalare cu gri f diluat macar in cute.

Tot pe principiul teoria e simpla, practica nu: pentru a face lumini si umbre pe alb, trebuie plecat de la un crem albicios (gen ivory). De aici se complica lucrurile. Daca zonele luminoase sunt mai usor de facut (cu alb curat), umbrele sunt tare complicate. Au o tendinta nebuna sa arate a murdarie.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: 34 Lake Peipus

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 01, 2013 5:55 pm

Vad, totusi exista si murdarie si se aduna fix in cute.




Sunt luate de aici:
http://www.facebook.com/pages/Fireforge ... 9052885426

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

PreviousNext

Return to Mama Rusia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron