Avion de sezon: Polikarpov I-16

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie rusesc / sovietic

Re: Avion de sezon: Polikarpov I-16

Postby Grigoras Zeno » Wed Jan 16, 2013 11:20 pm

Din pacate nu am aerograf... Mosu' nu mi-l aduce nici anul acesta. :(
Nu stiu cat ma avantajeaza scara dar la 1/72 pare a fi mai detaliat decat al meu.

Multumesc!
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

Re: Avion de sezon: Polikarpov I-16

Postby Grigoras Zeno » Wed Jan 16, 2013 11:22 pm

Cam gata...

Mi-au placut stelutele si le-am lipit pe toate; cred ca daca mai aveam cateva decaluri nu m-as fi putut abtine si faceam abuz. La urma urmei lumina vine de la Moscova, nu?

Maine imi cumpar un tub de cianoacrilat gel pentru a lipit elicea si cupola.

Asa cum puteti observa, dragi forumisti, calitatea imaginilor este de-a dreptul impresionanta! :blush:

Image

Image

Image
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

Re: Avion de sezon: Polikarpov I-16

Postby Grigoras Zeno » Wed Jan 16, 2013 11:23 pm

Lucrare finalizata! :P











Galeria completa aici!
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

Re: Avion de sezon: Polikarpov I-16

Postby Hartman » Wed Jan 16, 2013 11:24 pm

Arata farmacie :blink: ..super bravo.Chiar te duce cu gandul la zapada cu schiurile alea.Un pic de "toceala" n-ar strica pe viitor.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Avion de sezon: Polikarpov I-16

Postby Grigoras Zeno » Wed Jan 16, 2013 11:25 pm

Multumesc Hartman!

Arata ca un avion tinut intr-un muzeu si curatat inainte de sedinta foto. :laugh:
Macar uitandu-ma la el, imi aduc aminte ca suntem in a doua jumatate a lui decembrie si nici macar un fulg de zapada in fata blocului.
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

Re: Avion de sezon: Polikarpov I-16

Postby Bill » Wed Jan 16, 2013 11:26 pm

Bravos Zeno, arata foarte bine.
Pe alb ar merge un wash cu o dilutie nesimitit de mare sa evidentiezi panourile si sa rupi un pic albeata aia. Foarte posibil ca in relitate sa arate mult mai multidimensionala.
As mai murdari macar skiurile....
Doar cateva idei, arata foarte bine si asa.
Spor,
Bill ;)
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Avion de sezon: Polikarpov I-16

Postby Grigoras Zeno » Wed Jan 16, 2013 11:27 pm

Multumesc, Bill!

Am ceva prafuri, Agama si creta pastel, dar ne avand lac (preferabil dat la aerograf pentru ca la spray ma rupe $) nu le pot fixa. Vroiam sa fac putin fum pe fuselaj langa tevile de esapament.
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

Re: Avion de sezon: Polikarpov I-16

Postby Grigoras Zeno » Wed Jan 16, 2013 11:28 pm

Multumesc TapirModels pentru insigna Mama Rusia! 8-)
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

Re: Avion de sezon: Polikarpov I-16

Postby Ionut Ghionea » Thu Jan 17, 2013 12:06 am

Bravo ! Foarte frumos ti-a iesit, foarte curat lucrat.
User avatar
Ionut Ghionea
Immunis
 
Posts: 37
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:38 am

Re: Avion de sezon: Polikarpov I-16

Postby Daniel Goila » Thu Jan 17, 2013 12:10 am

]
La urma urmei lumina vine de la Moscova, nu?

Nah .
Dupa mine diferenta dintre regimul ceausist si cel actual ( securist ) este ca atunci inca mai puteai sa gasesti un licar de " lumina " fiindca era indeajuns de intuneric incat sa nu te zbati sa o cauti , pe cand acum ne multumim sa stam in " bezna " , cu toate becurile aprinse .
Unii " zice" ca aceea lumina de care spuneai ar fi doar " lanterna rosie" a " acceleratului " , altii cred ca vine din dosul " marelui licurici" ,eu zic ca cea mai buna sursa de lumina o poti gasi in tot interiorul tau
( ;) )
Acum la subiect .
Imi place ca te-ai destrabalat si foarte bine ai facut , avand in vedere ca avionasul tau ( din cate vad ) are vreo cateva hibe destul de greu de rezolvat pe la capota inferioara a motorului .La tipul acesta fantele tevilor de esapament ar fi trebuit sa fie reprezentate mult mai sus , undeva chiar in zona de sub bordul de atac al aripii ce se prinde la fuselaj , iar sub acele carenaje ale tevilor de espament existau niste adancituri in care se pliaza schiurile .Incepand cu tipul 10 " grasunii" astia escamotau trenul chiar si echipat cu schiuri ; pana la acel tip , trenul echipat cu schiuri era fix (blocat in pozitie coborata) .
La 1/72 ICM -ul a facut o treaba foarte buna din punct de vedere al detalierii , insa nu a reusit inca sa scape de hibele caracteristice ale kit-urilor din est > constructia dificila .
User avatar
Daniel Goila
Gregalis
 
Posts: 11
Joined: Thu Jan 17, 2013 12:07 am

PreviousNext

Return to Mama Rusia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron