Polikarpov I-16 type 18

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie rusesc / sovietic

Polikarpov I-16 type 18

Postby Cristian Ieremici » Fri Jan 18, 2013 11:15 am

Ma inscriu si eu cu asta :


Kitul este ICM sc. 1:72





User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: Polikarpov I-16 type 18

Postby Marhaba » Fri Jan 18, 2013 11:16 am

Excelent, spor la treaba !
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Polikarpov I-16 type 18

Postby Cristian Ieremici » Fri Jan 18, 2013 11:16 am

Deoarece nu mai am rabdare sa astept sosirea setului de fotodecupaje pentru acest kit,am demarat constructia cu ce am la indemana.
Kitul contine un amestec de piese care ar permite,in teorie,redarea lui I-16 tipurile 18,24 sau 28.Practic,pentru a realiza o macheta cat de cat corecta pentru oricare din cele trei variante este nevoie de unele modificari minore la coafa elicei,armament si unele panouri de pe fuselaj .
Pentru tipul 18 ( cel care vreau sa-l redau ) coafa elicei pare in regula.Modificarea adusa la fuselaj a fost astuparea gravurilor care reprezinta usita de acces in cockpit de pe partea dreapta si un panou de vizitare de pe aceeasi parte,in spatele postului de pilotaj.Din pacate am uitat sa pozez partile cu pricina inainte si dupa.
Faza urmatoare : tentativa de detaliere a interiorului,sarcina grea pentru un antitalent ca mine (aici era de mare ajutor setul de photo-etch de la firma ACE,dar daca nu e...Poate la urmatorul I-16 ).
Pregatiti legume si pietre de aruncat - uite si pozele :



User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: Polikarpov I-16 type 18

Postby Grigoras Zeno » Fri Jan 18, 2013 11:18 am

Am si eu un avion la fel doar ca este 1/48. Cand ma apuc de el o sa il inscriu la acest GB.
O sa spionez aceasta lucrarea pentru a-ti fura secretele. :whistle:

Mult succes!!!
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

Re: Polikarpov I-16 type 18

Postby Cristian Ieremici » Fri Jan 18, 2013 11:18 am

Zeno,uite aici un link care ti-ar putea fi de ajutor :
http://vvs.hobbyvista.com/Modeling/Poli ... /index.php
Sunt o gramada de informatii pe net despre acest tip de avion,spre norocul nostru
La scara 1:48 sau 1:32 se poate detalia mai lejer , cu toate ca nici macar la 1:32 nu e o macheta care sa rupa raftul prin dimensiuni.
User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: Polikarpov I-16 type 18

Postby Cristian Ieremici » Fri Jan 18, 2013 11:19 am

La o examinare mai atenta a panoului de bord am descoperit o multitudine de detalii microscopice :



Poate cineva sa-mi dea o idee cum se vopsesc\scot in evidenta acele instrumentelor de bord ? Sigur ca dupa finalizarea machetei bordul si detaliile din cockpit vor fi aproape invizibile,dar tocmai de asta am considerat ca este locul unde sa incerc a-mi face mana in ale scratch-build-ului si detalierii .
O idee despre dimensiunea piesei cu pricina :

User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: Polikarpov I-16 type 18

Postby Florin David » Fri Jan 18, 2013 11:19 am

Salut,
De obicei vopsesc detalii de genul asta prin "drybrushing". Stergi bine pensula de vopsea (diluata mai putin decat de obicei) pe un servetel sau ceva de genul asta. O stergi pana aproape nu mai ramane vopsea in pensula. Apoi cu miscari fine si repetate incerci sa acoperi detaliile in relief. Aici e un exemplu despre cum se face:

http://www.youtube.com/watch?v=lcIYkCz-Dco
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Polikarpov I-16 type 18

Postby Marhaba » Fri Jan 18, 2013 11:20 am

vopseste plansa in negru (daca era neagra), cadranele in culoarea lor (un punct de vopsea alba pentru cadranele albe de ex), apoi drybrush cum spunea Florin, iar in final pune un punct de lac lucios (sau future) pe fiecare cadran (in loc de sticla)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Polikarpov I-16 type 18

Postby Cristian Ieremici » Fri Jan 18, 2013 11:21 am

saru`mana :)
User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: Polikarpov I-16 type 18

Postby Cristian Ieremici » Fri Jan 18, 2013 11:21 am

Dupa mai multe sedinte de vopsit,dry-brush nereusit,spalat cu izopropilic si incercat din nou,la asta m-am oprit :

Poate ca ar fi cazul sa renunt la hobby-ul asta si sa-mi gasesc unul care necesita mai putin talent .
Deocamdata merg mai departe,panoul de bord la locul lui :
User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Next

Return to Mama Rusia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron