Polikarpov I-16 type 18

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie rusesc / sovietic

Re: Polikarpov I-16 type 18

Postby Cristian Ieremici » Fri Jan 18, 2013 11:22 am

In continuare am intervenit cu redarea celor 2 luminatoare destinate panoului de bord (nu erau prevazute de producatorul kitului,deci le-am fabricat din resturi de culee transparenta ).Din pacate adezivul Revell contacta continua sa-mi faca surprize neplacute la partile transparente.Poate i-mi recomanda cineva un lipici dedicat pentru acestea .

Inchis cockpit-ul,montat piesele ce formeaza partea inferioara a compartimentului motor .Tot acum am lipit si aripile .Potrivirea componentelor mi -sa parut oarecum dificila,nu stiu daca am gresit eu ceva sau e vina kitului.







Raman de facut niste finisaje mai serioase,dar ardeam de nerabdare sa trec la montarea motorului si chitibusurilor aferente .
Probleme la debavurarea si montarea suportului motorului - s-a rupt in timpul manevrarii.
Motorul este o mica bijuterie,din pacate componentele sunt foarte fragile si cu o mica nepotrivire la imbinare :


Din lipsa de imaginatie am apelat la forta bruta si cianoacrilat,ca sa otin asta :


Urmeaza sa incerc un scratch pentru a reda firele bujiilor .
User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: Polikarpov I-16 type 18

Postby Andrei Mitu » Fri Jan 18, 2013 11:22 am

Pentru lipire piese transparente eu folosesc adeziv Bison Plastic Transparent. Il poti gasi cam pe la toate magazinele gen Carrefour, Bricostore, etc.Nu am avut niciodata probleme cu el.
User avatar
Andrei Mitu
Gregalis
 
Posts: 13
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:28 am

Re: Polikarpov I-16 type 18

Postby Mihai Cimpean » Fri Jan 18, 2013 11:23 am

Sau poti lipi cu aracet Bic ( e gros si la uscare devine transparent)
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Polikarpov I-16 type 18

Postby Cristian Ieremici » Fri Jan 18, 2013 11:23 am

]Aracetul asta BIC tine cupolele de exemplu ?
Am sa incerc si cu Bison,multumesc de idee,am de lucru la casa si l-am ochit si pt alte utilizari,doar ca nu eram convins de utilitatea lui la parti mai fine in modelism .
User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: Polikarpov I-16 type 18

Postby Mihai Cimpean » Fri Jan 18, 2013 11:24 am

Da, tine cupolele foarte bine , plus ca e transparent la uscare(doar sa-l lasi cam 24 de ore sa se usuce bine)
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Polikarpov I-16 type 18

Postby Cristian Ieremici » Fri Jan 18, 2013 11:24 am

Motorul la locul lui,impreuna cu capotele :




Undeva pe parcursul montajului a aparut o eroare. Partea din fata a capotei motorului nu se pupa cu restul,prin urmare am confectionat un inel distantier care rezolva problema .Ceva similar se afla si pe avionul real :

User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: Polikarpov I-16 type 18

Postby Cristian Ieremici » Fri Jan 18, 2013 11:25 am

Gata ,mi-a ajuns .Ramele cupolei le-am vopsit cu mana libera ,nu am reusit nicicum o mascare eficienta cu banda Tamiya ,murdarirea a iesit total aiurea si capac la toate pare ca la aplicarea lacului mat am reusit sa strang totate scamele din casa pe suprafata bietului avion :( .








User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: Polikarpov I-16 type 18

Postby Marhaba » Fri Jan 18, 2013 11:25 am

Nu ma pricep eu cine stie ce, dar avionul nu arata rau chiar daca visai sa iasa altfel. Chestia e ca ai mai invatat ceva, ai facut un pas inainte si sigur urmatorul va iesi si mai bine. Asta e ideea.
Felicitari!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Polikarpov I-16 type 18

Postby Cristian Ieremici » Fri Jan 18, 2013 11:26 am

Multumesc pentru insigna :blush:
User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: Polikarpov I-16 type 18

Postby Grigoras Zeno » Fri Jan 18, 2013 11:26 am

Simpatic zburatorul!
Felicitari!
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

PreviousNext

Return to Mama Rusia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron