Chokoku

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie japonez.

Chokoku

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 12:46 pm

Tapir-san am luat decizia să particip şi eu la acest GB (ca urmare a consumului excesiv de pilaf).
Aşa cum reiese din poză m-am decis să utilizez cel puţin o figurină din setul 1/35 "Japanese Imperial Marines, Tarawa, November 1943", MB Blody Atoll series, MB3542
La ora când îmi doream acest kit pe stocul magazinelor româneşti nu era de găsit, prin intermediul lui Bill am participat la o licitaţie pe e-Bay şi astfel (extrem de avantajos) am intrat în posesia lui. Asta se întâmpla prin 2009 :unsure:, oare de ce m-am agitat atât să îl procur ? Sunt sigur că voi mă înţelegeţi :P
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Chokoku

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 12:46 pm

Sper ca pina raspoimiine e gata.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Chokoku

Postby Calin Ungureanu » Sun Mar 31, 2013 12:47 pm

Data pare lipita cu scoci pe monitor.
Oricum, cand fac poza mai mare se face mai la fel si nu pot sa te controlez.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Chokoku

Postby Calin Ungureanu » Sun Mar 31, 2013 12:47 pm

Sper să fi reuşit o oarecare diluare a suspiciunilor şi să îndepărtez norul fraudei de capu-mi.



Drumul celor 1000 de paşi
A debutat cu cei consumaţi în căutarea unui accesoriu, n-au fost puţini şi nici foarte ieftin.
Am achiziţionat o frumoasă lucrare, inestimabilă = 16 lei, poleită deosebit de inspirat.


Am bănuit că este vorba de un ipsos de modelaj datând din perioada dinastiei Mind aşa încât am testat-o cu C13 (nitrodiluant). Nu mare mi-a fost mirarea când am descoperit existenţa unei răşini veritabile.



În baza noilor descoperiri am scufundat statuieta într-o baie cu apă grea (Triumf). După circa 5 ore am intervenit cu periuţa de dinţi deoarece soluţia avea tendinţa de a macera stratul de răşină albă, strat ce ascunde miezul de răşină semitransparentă.


Ceva soluţie s-a infiltrat în sufletul idolului, spun asta deoarece la scuturare se aude un mic clipocit. Ori are apă la genunchi, la plămîni sau în urechi, ori suferă de insuficienţă mitrală.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Chokoku

Postby Olaf The Viking » Sun Mar 31, 2013 12:48 pm

Previzibil: o statuie in jungla, aia se injughie pe langa ea, caz inchis.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Chokoku

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 12:48 pm

Treaba e mai complicata de-atit. Si eu am folosit in doua rinduri asemenea statuete, o data intr-o minidiorama 1/48 parca si o data cu primul Komatsu. Traiam cu impresia ca toti acesti chei burtosi sunt BudhA. De fapt cica-s nu mai stiu citi zei si fiecare e raspunzator de ceva. Si toti sunt asa, chei cu burta.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Chokoku

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 12:48 pm

Azi am lucrat pe bob de orez :)
Unul din personaje este aproape închegat, pentru personajul nr.2 am ales varianta pantaloni scurţi.



Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Chokoku

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 12:49 pm

Peste noapte, la puşculiţă, au apărut încă doi galbeni.
Sper să strâng măcar patru :unsure:
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Chokoku

Postby Grigoras Zeno » Sun Mar 31, 2013 12:50 pm

Alexie-sama sunt curios cum integrezi statuia printre figurine.
Poate Zana Maseluta iti aducea va aduce si cel de-al patrulea asiatic.

Succes! :)
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

Re: Chokoku

Postby Calin Ungureanu » Sun Mar 31, 2013 12:50 pm

Banutii gauriti de la poalele acestor "buzi" sunt de sorginte chinezeasca. Nu e exclus ca scena sa se desfasoare deci in china sau chiar vietnam sau p-acolo.
Iti spun asta ca sa previn ce-am patit eu cand am inceput o diorama cu un Hayate cazut in jungla din Papua Noua Guinee (cam greu).
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Next

Return to Banzai !

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron