Submarin I-58

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie japonez.

Re: Submarin I-58

Postby Mihai Cianu » Mon Apr 01, 2013 11:46 pm

Pentru mine erau tiptop alea de la Sinto,da cum nu le-am mai gasit am ramas fara.La fel cu pufuri mici fara grija ca se pierde mult.In definitiv rezultatul final conteaza.De duplicolor m-am ferit caci am avut o experienta neplacuta cu un alb si cu un verde care nu s-au uscat niciodata desi stratul era superficial.Poate am avut ghinion...
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Re: Submarin I-58

Postby Alex Stanescu » Mon Apr 01, 2013 11:47 pm

Calin Ungureanu wrote:
mascând în prealabil cupola ce va rămâne transparentă.

Buna asta,banui ca ai folosit maglavais d-ala de-l jupoi dupe.
Scump foc avionul :kiss: ,si al naibi cate detalii are pentru micimea lui.
Frumos.

Alex
User avatar
Alex Stanescu
Signifer
 
Posts: 65
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:16 pm

Re: Submarin I-58

Postby Calin Ungureanu » Mon Apr 01, 2013 11:47 pm

Da, am dat cu clei textil bison. Bineinteles ca nu am stat sa urmaresc ramele. Am dat peste tot si pe urma le evidentiez la pensula.

Mihai, cu sprayurile e foarte important sa te uiti la termenul de valabilitate si sa ai grija de unde le iei. Si eu am avut ghinioane dar ma incapatanez sa mai testez odata produsul daca are pret bun.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Submarin I-58

Postby Calin Ungureanu » Mon Apr 01, 2013 11:48 pm

Ba, faza sta cam asa:
Am avut foarte mult de lucru si la fel de fel de chestii, intr-o perioada cand nu foarte multi aveau chef sa lucreze.
Ce era pentru GroupBuilduri a fost amanat si a trebuit sa termin si sa fac de la zero altele.
Ca de obicei cand se isca o bulibaseala de genul asta, nu mai stiu ce am facut cu pozele din timpul lucrului sau daca la unele le-am facut pana la urma.
La cel putin 2 machete nu am facut nici poze de final.
Bref, la submarinul asta nu am decat poze de final. Daca vreti sa le vedeti eu le postez.
Nu tin sa obtin insigna d-aia neaparat pentru ca stiu ca e stipulat in regulament sa fie postate cat mai multe poze din timpul.



Trebuie insa sa va spun ca ceea ce parea roz la inceput (in cutie), s-a dovedit pe parcurs a fi de fapt mov spre negru.
Multe piese ale kitului sunt dupa parerea mea in plus, de fapt chiar incurca la constructie;
Photoetchul este de un soi de care eu personal n-am mai avut "placerea". Nu prinde lipiciul (CA) pe el nici sa-l tai. De fapt face cam ca maioneza taiata. Am spalat tablele si am schimbat vreo 2 firme de superglue....Fara rezultat. Poate a avut asta in particular ceva.
Macaraua mare parea facuta sa lucreze, sa fie pliata in locasul ei pe punte si sa o poti si desfasura. Poate s-au razgandit ca nu mergea de nici un fel. PE-urile pentru scarile laterale erau mult prea scurte si cam late. De fapt n-am stiut ce sunt alea pana nu mi-au ramas la sfarsit. Am folosit doar pe o parte o scara de la alt set. Anumite catarge nu sunt date. Pista (catapulta) e prea lata pentru caruciorul pe care era prins avionul. Sunt doar cateva, ar mai fi multe de spus.
Se inscrie in categoria kiturilor asiatice care arata superb in cutie dar sunt concepute de oamni pe care nu-i intereseaza de fapt decat robotii Gundam si asta cu modelismul li se pare un moft ciudat si exotic.
Daca vreti sa faceti unul ca lumea, sfatul meu e sa asteptati sa-l scoata Tamiya. Sper ca nu e un sfat tardiv.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Submarin I-58

Postby Ovidiu Socaciu » Mon Apr 01, 2013 11:48 pm

BRAVOS !
Asta DA "chinezarie".
User avatar
Ovidiu Socaciu
Cornicen
 
Posts: 120
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:03 pm

Re: Submarin I-58

Postby Marhaba » Mon Apr 01, 2013 11:49 pm

Calin Ungureanu wrote:
Daca vreti sa le vedeti eu le postez.


"le" vine de la "mai multe". Pusesi doar una. Sigur ca vrem sa le vedem.
Da bine rugina dar dupa gustul meu e prea curatel. As fi curios si eu cum se fac scoici, alge si alte alea, dar zic ca macar niste vopsea sarita ar mai fi mers. Macar o zgirietura de iceberg :). Dupa gust, cum spuneam.
Nu stiu daca nu confund AFV Club cu HobbyBoss, dar unul dintre astia are o colectie intreaga de submarine . Inteleg din ce spui ca pina la urma nu esti multumit de calitatea kitului. Dar comparativ cu un Revell (daca ai facut?)

PE-le chiar daca stau lipite cu cianoacrilat, stau pina la prima adiere cind ciano crapa si cade cu totul. De aceea trebuie sa stea cu ciano numai o secunda , pina apuci sa-l asiguri cu Gator Glue. Sau poti incerca direct cu Gator Glue daca vrei sa te enervezi oleaca.

Pozele de pe traseu nu sunt neaparat ca sa nu cumva sa produci o mare frauda si sa iei nemaipomenita insigna moka cum ar veni. Ci pt ca e mai cul sa mai furam unul de la altul citeceva, sa mai schimbam o impresie, etc. Ceea ce ne aduce de fapt la rostul acestor gb-uri. Insigna e doar un mod de a zice "sarumina" pt timpul pe care ni l-ai acordat.

Astept restul de poze.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Submarin I-58

Postby Mihai Cimpean » Mon Apr 01, 2013 11:49 pm

O corabie , pe cand o corabie ?
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Submarin I-58

Postby Calin Ungureanu » Mon Apr 01, 2013 11:50 pm

Mihai, o corabie (deagostini) se strange incet-incet pe frigider. Nu debordez nici de curaj nici de timp. O sa fie la vremea ei, da e cu totul altceva decat plasticele.

Marhaba, am vazut isigna si va multumesc. Cu pozele nu ma las rugat de doua ori. Imi pare rau ca nu am mai multe din timpul lucrului, dar la asta practic nu prea e nimic nestiut sau spectaculos. Am dat burta cu un rosu murdar, am mascat, am dat griul, dupa care am dat lemnul puntii cu valejo la pensula. Petele de ulei le-am facut cu culoare de ulei (bitum - e transparent si de culoarea uleiului de motor murdar). Pe borduri am dat apoi cu galben de neapole si l-am intins in jos cu pensula sau degetul sa semene a scurgeri care au corodat vopseaua. Rugina e data tot cu ulei. Ca sa incep cu vopsea sarita trebuia sa incep cuun ton inchis de metal. Nu mi-a dat prin cap. Oricum vopseaua gri pe care o dadeau astia in a doua parte a razboiului avea in ea ceva cauciucat antisonar (mi-s pare luata de la nemti ca reteta) si asta cred ca nu sarea asa repede.















La catargul de semnalizare trebuiau puse 4 fire. Imi facusem planul ca o sa pun niste fire elastice pe care abia le primisem. N-a mers. Am folosit pana la urma par de om (in fine, de femeie - aproape acelasi lucru ;) )





Si avionul care n-a iesit asa de bine cum as fi dorit. Nu ma mai tin ochii sa fac chestii asa mici.


User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Submarin I-58

Postby alexelu_marinelu » Mon Apr 01, 2013 11:51 pm

Mah, acuma, dupa ce ti-am baut vinu (si berea), te vorbesc. Nu pe la spate, ci prin fata.
Io n-am facut nicio nava, dar cand se va intampla, esti liber la comentarii.
Treaba asta cu rugina pe nave e delicata. Parerea mea e ca daca te apuci sa o ruginesti, trebe sa o ruginesti cam pe toata, peste tot, cat mai echilibrat. Cu eventuale accentuari, in cateva zone cu scurgeri. :P
M-a frapat un pic prova impecabil de curata. Si grosimea plasticului in poza dispre pupa a castelului.
Sa traiesti. Si sa nu mai imbatranesti.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Submarin I-58

Postby Calin Ungureanu » Mon Apr 01, 2013 11:51 pm

Foarte bine faci ca (ma) vorbesti. Asa raman in constiinta universala si nu mai imbatranesc.
Faza cu grosimea e adevarata. Poate daca aveam mai mult chef imi venea ideea sa-l subtiez. Oricum el e lung cat trei tigari (nu ca timp ci ca lungime). Daca calculezi, iti da ca chioscul ala cu hangar cu tot e cam cat o pusca de prusac la 75mm (n-am zis 54). Si nici eu nu mai sunt tanar dupa cum ai inteles. Ii stiu pe unii care la varsta mea treceau de la 1/48 la 1/24 (ca-i mai detaliat ;) )
Cu rugina, nu stiu ce sa zic...Eu m-am gandit ca daca in '46 aratau asa http://b-29s-over-korea.com/Submarines- ... -Navy.html atunci in 45 or fi aratat mai putin asa. Chestia asta cu stiinta exacta despre cum ruginesc obiectele nu are nici o finalitate zic eu. Unii zic tomate, altii zic potate....
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

PreviousNext

Return to Banzai !

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron