Mitsubishi A6M2 ZERO 1/72

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie japonez.

Mitsubishi A6M2 ZERO 1/72

Postby Sorin Ungureanu » Tue Apr 02, 2013 8:43 am

Imi incerc norocul cu toate ca timpul este scurt sa fac o macheta si pt Banzai ! Kitul in cauza este un Airfix A50085 la 1:72 .Nu e cine stie ce e foarte simplist si fara p[rea multe detalii ,dar sa vedem ce iese! l-am cumparat la misto din Penny si o sa-l fac "out of the box" cu materialele din kit: lipici, vopseluri si pensula( e poate nu doar pensula :)). La cat de simplu e poate il termin pana maine, cine stie?
Image
Image
Image
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: Mitsubishi A6M2 ZERO 1/72

Postby Sorin Ungureanu » Tue Apr 02, 2013 8:43 am

Si m-am apucat!
Image
Image
Image

Image

Debavurat, lipit si chituit, si ca sa vezi amaratul asta de kit are si o figurina!
Image

Image
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: Mitsubishi A6M2 ZERO 1/72

Postby alexie » Tue Apr 02, 2013 8:44 am

Sorin Ungureanu wrote:
Imi incerc norocul cu toate ca timpul este scurt ..

Nu prea ai şanse ! :GG
Eşti persoana ideală pentru a presta un workshop cu ocazia vreunei întâlniri.
Succes !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Mitsubishi A6M2 ZERO 1/72

Postby Bill » Tue Apr 02, 2013 8:45 am

Excelent, inca un amator de soarele rasare.
Kitul se vede ca face parte din seria de nituri dupa nituri, tipica pentru Airfix in trecut. Dar are forme frumoase.
Daca nu ma insel vad pe acolo inmatriculari de Pearl Harbour, foarte fain!
Spor si daca te pot ajuta nu ezita sa intrebi,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Mitsubishi A6M2 ZERO 1/72

Postby Sorin Ungureanu » Tue Apr 02, 2013 8:45 am

Deja m-ai ajutat Bill, in postul tau cu vignieta care abia ai terminat-o! Ia uite aici:
Image

Image
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: Mitsubishi A6M2 ZERO 1/72

Postby Sorin Ungureanu » Tue Apr 02, 2013 8:46 am

Primer, preshading( cam mult din pacate), vopsit cu vopseaua din dotare Humbrol 64 in care am adaugat niste alb pentru ca mi se parea prea inchis la culoare fata de avionul original,apoi i-am dat lac lucios si urmeaza decalurile!
Image

Image

Image
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: Mitsubishi A6M2 ZERO 1/72

Postby Sorin Ungureanu » Tue Apr 02, 2013 8:46 am

Si este gata! Nu a iesit tocmai ce vroiam dar merge pentru primul meu japonez, Kitul nu este extraordinar, este foarte grosier executat si dupa vopsire si lacuire pare si mai urat,cabina este execrabila dupa ce ca a trebuit sa pilesc si sa slefuiesc la ea ca sa se potriveasca oarecum pe macheta nici nu are gravaje pt scheletul metalic asa ca le-am facut la liber din pensula cu nu foarte mare succes a iesit cam stramba pe ici pe colo dar asta e ! a fost kit de antrenament :laugh: . Am ales sa-l fac "in zbor" deoarece trenul de aterizare era sub orice critica!
Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: Mitsubishi A6M2 ZERO 1/72

Postby Marhaba » Tue Apr 02, 2013 8:47 am

Ai o viteza de executie chiar mai mare decit Alexie !
Avind in vedere culoarea deschisa a avionului, parca as fi evidentiat un pic mai tare liniile panourilor.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Mitsubishi A6M2 ZERO 1/72

Postby Sorin Ungureanu » Tue Apr 02, 2013 8:48 am

Mi-ar fi placut si mie ,dar gravajele sunt in pozitiv si cand stergeam excesul se ducea imediat,o sa incerc sa-i mai dau un wash sa vad ce iese!Intre timp ma gandesc cum i-ar sta intr-o diorama: "Attack on Wake Island!"
Image

Image
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: Mitsubishi A6M2 ZERO 1/72

Postby alexie » Tue Apr 02, 2013 8:49 am

Stratul de vopsea pare destul de gros, deja încep să îmi fac griji pentru Dornier-ul meu :?

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Next

Return to Banzai !

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron