JGDSF Type 96 WAPC-A

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie japonez.

JGDSF Type 96 WAPC-A

Postby Laurentiu Patrascu » Tue Apr 02, 2013 8:51 am

Salut.Trebuie sa fiu si eu mai activ asa ca ma inscriu cu asta. JGDSF Type 96 WAPC-A.Este un transportor de trupe cu un echipaj de 2 oameni, poate transporta 8 militari, are un blindaj mediu si este ultimul intrat in dotarea armatei japoneze in anul 1995 si cu modernizari in 1996. Mecanicul sta in partea din fata dreapta, avand motorul in stanga sa. Pozitia lui este echipata cu 3 periscoape, cu posibilitatea inlocuirii celui din centru cu un dispozitiv de vedere pe timp de noapte de tip pasiv.In spatele lui sta comandantul (care este si tragator), pe o platforma ce permite rotirea la 360°. Platforma poate fi rotita electric sau mecanic si poate fi echipata fie cu o mitraliera de calibrul 50, fie cu un aruncator automat de grenade de calibrul 40. Compartimentul de transport este destinat pentru 8 militari care dispun de 2 vizete de tragere pe fiecare latura (destul de mari).Este dotat cu un motor diesel Mitsubishi 6D40 racit cu apa de 360CP. Viteza maxima este de 100 km/h pe sosea si 65 – 70 km/h pe teren accidentat. Raza de actiune este de 500 km.
User avatar
Laurentiu Patrascu
Immunis
 
Posts: 35
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:54 am

Re: JGDSF Type 96 WAPC-A

Postby Laurentiu Patrascu » Tue Apr 02, 2013 8:52 am

Am uitat sa precizez. Kitul este la 1/35 de la Trumpeter cu 3 variante de inmatriculare si ceva PE-uri.
User avatar
Laurentiu Patrascu
Immunis
 
Posts: 35
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:54 am

Re: JGDSF Type 96 WAPC-A

Postby Marhaba » Tue Apr 02, 2013 8:52 am

Spor la treaba!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: JGDSF Type 96 WAPC-A

Postby alexie » Tue Apr 02, 2013 8:53 am

Nu ştiu dacă am un suport real dar eu sper la o micuţă dioramă (precizez că sper la 2-3 figurine, ceva peisaj..). Am simţit nevoia să ataşez comentariul dintre paranteze ca să parez orice aluzie cu privire la "diorama cu avionul".

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: JGDSF Type 96 WAPC-A

Postby Laurentiu Patrascu » Tue Apr 02, 2013 8:54 am

Nu am mai facut pana acum o diorama dar tot trebuie sa fie o data " prima oara". In functie de ce v-a iesi poate il incadrez intr-o diorama.multumesc pentru sugestie.
User avatar
Laurentiu Patrascu
Immunis
 
Posts: 35
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:54 am

Re: JGDSF Type 96 WAPC-A

Postby Viorel Ghilencea » Tue Apr 02, 2013 8:54 am

Bine ai venit printre ochii oblici.
Spor la treaba.
User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

Re: JGDSF Type 96 WAPC-A

Postby Laurentiu Patrascu » Tue Apr 02, 2013 8:55 am

Asa arata la inceput totul!


Nu prea sunt bavuri in schimb este un kit foarte detaliat.Cel putin la puntile rotilor au fost cam 11 - 12 piese de asamblat. Plus tot felul de manere la trape si in plus trapele sunt mobile.Si aici sistemul de deschidere este facut din 3 piese plus un lantisor cu 2 alte 2 piese la capatul lui.




User avatar
Laurentiu Patrascu
Immunis
 
Posts: 35
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:54 am

Re: JGDSF Type 96 WAPC-A

Postby Laurentiu Patrascu » Tue Apr 02, 2013 8:56 am

Si uite asa, cu zilele astea libere am terminat si eu japonezul meu.
Un kit cu putine bavuri, imbinari corecte, destul de detaliat.Mai mult am avut de munca la vopsit, si asta pentru ca culorile din instructiuni nu se prea potriveau cu culorile din imaginile pe care le-am cautat pe tata google. Asa ca a trevbuit sa fac combinatii pana am gasit eu cele mai aproape culori de realitate. Binenteles ca intre timp, (adica dupa ce l-am vopsit) am gasit un set de culori specifice pentru japonezii moderni, la gunzo si le-am comandat pentru urmatoarele machete.
Pe timpul "sedintei foto" am apucat gresit macheta si rupt aruncatorul de 40 si capacul de la trapa tragatorului. Acum le-am refacut si astept sa se usuce vopseaua.Deci, asa inchei prima mea participare la un GB( acum urmeaza urmatoarele la care vreau sa ma inscriu)
O seara placuta in continuare si La Multi Ani !
User avatar
Laurentiu Patrascu
Immunis
 
Posts: 35
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:54 am

Re: JGDSF Type 96 WAPC-A

Postby Laurentiu Patrascu » Tue Apr 02, 2013 8:57 am

















User avatar
Laurentiu Patrascu
Immunis
 
Posts: 35
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:54 am

Re: JGDSF Type 96 WAPC-A

Postby Marhaba » Tue Apr 02, 2013 8:57 am

Arata bine masina vopsita, dar avind in vedere ca mai ai aproape o luna la dispozitie, eu zic ca merita sa incerci sa-i faci si un weathering.
Cauciucurile chiar daca sunt negre, trebuiesc vopsite. Apoi prafuite.
Mai ai timp. E pacat s-o lasi asa.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Next

Return to Banzai !

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron