JGDSF Type 96 WAPC-A

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie japonez.

Re: JGDSF Type 96 WAPC-A

Postby Laurentiu Patrascu » Tue Apr 02, 2013 8:59 am

Multumesc pentru sfaturi.Tinand cont ca nu am mai facut pana acum weathering, imi poti da niste indicatii despre tehnica,vopsele etc.Ti-as fi recunoscator.Despre cauciucuri, iti voi urma sfatul si le voi vopsi, apoi prafui.
User avatar
Laurentiu Patrascu
Immunis
 
Posts: 35
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:54 am

Re: JGDSF Type 96 WAPC-A

Postby Marhaba » Tue Apr 02, 2013 9:00 am

Sunt foarte multe de spus. Cred ca cel mai indicat este sa rasfoiesti putin netul cautind dupa armor weathering si acolo vei vedea sau citi tot felul de tehnici . Iti recomand sa cauti pe youtube ca sa si vezi practic despre ce e vorba. Apoi eventual poti deschide un topic in sectiunea de informatii, unde sa pui intrebari referitoare la aspecte care nu iti sunt clare.

Pentru inceput ai nevoie de lac lucios si lac mat. Pe post de lac lucios poti folosi si Future. Olaf se va intoarce zilele astea si la magazinul lui www.machete.ro gasesti tot ce trebuie. Dar nu numai acolo.
Mai cauta sa cumperi vopsea pe baza de ulei. Sunt bune si cele romanesti (mai ieftine). Ia pentru inceput un tub de vopsea in ulei "umbra naturala". Ia la tub mic nu tuburi foarte mari. Mai ai nevoie de un diluant pentru vopseaua de ulei care poate fi White spirt sau Benzina de brichete de exemplu.
Mai ai nevoie de pigmenti. Daca nu vrei sa iei pigmenti pt modelism, poti sa te descurci si cu "oxid de fier" din comert (magazinele de materiale de constructii in pungute de 100-200 de grame). Trebuie sa iei galben, rosu, alb si negru. Nu toate sunt oxid de fier, dar multi vinzatori le spun asa la toate (de ex oxid de fier negru, care de fapt e negru de fum, etc) Amesteci separat oxid galben cu f putin negru si vei obtine o culoare de pamint. Apoi cu o pensula uscata,freci bine cu praful respectiv cauciucurile (vopsite in negru). Scuturi sau sufli excesul de praf si apoi stergi cu degetul cauciucurile pe lateral. Cu degetul , nu cu cirpa, pt ca grasimea care o ai in mod natural pe piele, va fixa praful fin pe cauciucuri.

Sunt foarte multe de spus , incearca, incepe cu ce ti-am zis si dupa aceea putem discuta punctual . Dar trebuie neaparat sa te documentezi, iar netul e plin de informatie.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: JGDSF Type 96 WAPC-A

Postby alexie » Tue Apr 02, 2013 9:00 am

Mi-aş fi dorit să văd mai multe etape de construcţie.
Geamurile "blindate" cam strică aspectul oricum sper să urmezi sfaturile şi să o transformi din "Chinezească" în "Japoneză" .

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: JGDSF Type 96 WAPC-A

Postby Buss » Tue Apr 02, 2013 5:06 pm

Am si eu ceva critici daca imi e perimis. In primul rand pe portiunile maro ale camuflajului inca se vad urmele de pensula si iti da impresia de neterminat, de inca in lucru. Rotile cum a zis marhaba, arata nenatural in stadiul asta, parca au fost spalate de un spalator ultra zelos (posibilitate destul de mare in china/japonia ). Decalurile iarasi arata parca sunt "in plus". Parbrizul daca nu ma insel vad ca e murdar si curatit de stergator, dar e cam nenatural sa ramana doar parbrizul murdar si restul masinii impecabil de curata. Fa-ti curaj si da-i macar un pin wash pe inchieturi si imbinari si niste praf pe anvelope. E pacat pentru ca e construita curat.


Spor!

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: JGDSF Type 96 WAPC-A

Postby Laurentiu Patrascu » Tue Apr 02, 2013 5:07 pm

Va multumesc pentru critici si fiti convinsi ca mi le-am insusit.Despre weathering am cautat si am vazut multe pe net cu tehnici, vopsele, pigmenti, diluanti etc.dar nefiind familiarizat cu ele mi-a fost destul de greu sa inteleg cum sa procedez.De aceea, ceeace mi-a spus Marhaba,am inteles mult mai bine si mi se pare mult mai usor de pus in practica. Urmeaza sa-i dau zilele acestea cu lac si sa fac "murdarirea" rotilor si a celorlalte locuri unde este cazul.Decalurile si mie mi s-au parut destul de ciudate dar asa sunt si in realitate pe transportoarele reale.
Urmand sfaturile primite, sper sa-l transform asa cu mi s-a sugerat din chinez in japonez, iar pentru urmatoarele machete voi face mai multe poze pentru etapele de lucru.

Va multumesc inca o data pentru indrumari.
User avatar
Laurentiu Patrascu
Immunis
 
Posts: 35
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:54 am

Re: JGDSF Type 96 WAPC-A

Postby Marhaba » Tue Apr 02, 2013 5:08 pm

Fa rost de future sau un lac lucios si da-i un strat fin din aerograf (sau la pensula dar subtire sa fie). Ia vopseaua de ulei si diluantul pt ea. Inainte de a te apuca vom vorbi despre spalari si filtre.
Rotile:
Poti folosi pigmenti Mig, sau Agama, sau alte soiuri. Daca nu ai sau nu vrei sa cumperi, ia pigmentii aia de care ti-am zis prima data , cu cantitati mici (virf de cutit) fa niste amestecuri sa vezi cam ce culori obtii. Galben (de baza) , foarte putin negru si putin alb. Trebuie sa obtii un gri galbui de fapt. Vopseste rotile si lasa sa se usuce bine. Vopseaua sa fie neaparat MATA (nu lucioasa). Apoi da cu prafulcum ti-am spus. Incearca o roata, vezi cum iese si posteaz-o aici s-o vedem. Apoi continuam cu celelalte operatiuni. Totul e sa ai rabdare si sa-ti placa ce faci.

Mai trebuie sa intelegi ca ce-ti spun eu sunt niste chestii pe care le fac eu, dar nu le-am inventat eu. Nu sunt nici litera de lege si nici adevarul absolut. Doar niste chestii care sa te aduca mai repede in postura de a intelege despre ce-i vorba in marea si interminabila discutie despre weatheringul blindatelor.

Uita-te la clipurile de mai jos ca sa-ti faci o idee. Ca si astea mai sunt multe daca cauti. Apoi dupa ce ai materialele , vorbim.

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... T6_2o3OFT0
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... pawT_bIZks
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... VoGPfVrESU
Last edited by Marhaba on Tue Apr 02, 2013 5:10 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: JGDSF Type 96 WAPC-A

Postby Buss » Tue Apr 02, 2013 5:09 pm

O alternativa mai la indemana dpdv al portofelului vis-a-vis de pigmenti este creta pastel. Eu mi-am luat din Hornbach un set numai cu nuante pamantii (20 batoane creta) cu 25 de lei. Un borcanel de 10 ml de pigment mig este aproximativ 25 lei. O alta alternativa mai sunt pigmentii vallejo (cantitate mai mare ) si sunt vreo 10-12 lei parca. Eu atat pigmentii cat si creta pastel am fixat cu alcool izopropilic, terebentina, varnish lucios (pt efect de noroi umed). Ideea de baza este sa experimentezi tot ce-ti trece prin cap, chiar si lucruri care unii spun ca "asa nu se face niciodata". Am mai zis intr-un topic. Cumpara o macheta maricica si ieftine - zvezda, trumpeter, etc. si experimenteaza. Totul e trial and error. Si vorb-aia, daca gresesti, nu-i bai, niciodata nu e indeajuns mizerie pe un blindat

Spor!

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: JGDSF Type 96 WAPC-A

Postby Marhaba » Tue Apr 02, 2013 5:09 pm

Este o alternativa creta pastel, dar nu adera la fel de bine ca pigmentii. Daca folosesti creta pastel recomand sa o rupi bucatele si s-o treci printr-o risnita de macinat cafea pentru o granulatie cit mai fina.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: JGDSF Type 96 WAPC-A

Postby Laurentiu Patrascu » Tue Apr 02, 2013 5:16 pm

Cam tarziu din cauza serviciului dar vin cu lectia invatata (cred eu)
Am ascultat de sfaturi si am incercat sa transform transportorul asa cum am fost sfatuit din chinez in japonez.Am folosit pigmenti si urmand indicatiile primite a iesit asta:
http://i1114.photobucket.com/albums/k53 ... CF3650.jpg
acelasi lucru l-am facut si la macheta propriu-zisa.
User avatar
Laurentiu Patrascu
Immunis
 
Posts: 35
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:54 am

Re: JGDSF Type 96 WAPC-A

Postby Marhaba » Tue Apr 02, 2013 5:17 pm

Ai vopsit rotile inainte de a aplica pigmentii?
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

PreviousNext

Return to Banzai !

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron