Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie japonez.

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Florin Silaghi » Thu Apr 04, 2013 10:41 pm

Felicitari, imi place cum a iesit. Poate totusi inca un mecanic ar da mai mult volum lucrarii, dar asta este doar o parere personala.

Florin
User avatar
Florin Silaghi
Signifer
 
Posts: 74
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:15 am

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Zeno » Thu Apr 04, 2013 10:43 pm

Bill wrote:
The end !
Image

Wow!!!
Mi-a picat falca. Daca in locul panoului alb fixezi o fotografie a oceanului, poti jura ca este un snapshot al realitatii.
Grozav!!!
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Bill » Thu Apr 04, 2013 10:45 pm

Va multumesc tuturor !
Stiu ca am ramas dator la figurine insa ma revansez eu curand.
Scenariul e simplu fiind vorba doar de o vigneta unde am urmarit doar o logica primara in pozitionare, nu sa spuna o poveste intreaga.
Ma gandesc sa adaug inca una/doua figurine sa vad cand le primesc, am reusit sa iau ieftin de pe ebay un set fain pilot si mecanic cu stingator in mana de la Hecker & Goros. Cat despre Moson mai vedem....chiar sunt curios la ce categorie s-ar incadra :laugh: :laugh: :laugh:
Inspirat de puntea de portavion dar si de iminenta aparitie a minunatului Devastator GWH(prima pagina a sitului), voi face o diorama cu americani, profitand si de liftul de punte de portavion american clasa Yorktown Eduard. Deja am povestea in cap si va spun doar ca e vorba de accident la aterizare, vor fi mecanici, tractor de punte etc..... hazibuli in toata regula :b: Dar pana atunci ma apuc de Bf 109 G5 care si el va fi incadrat in ceva diorama cu o tema inedita.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby alexie » Thu Apr 04, 2013 10:45 pm

Mă bucură faptul că ai reuşit să termini această lucrare, din câte îmi amintesc exact aşa trebuia să iasă. Mă încântă faptul că pregăteşti o seria "Liftul" dar îţi reamintesc faptul că sunt subiecte "animaliere" care aşteaptă, civilizat, la rând.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Grigoras Zeno » Thu Apr 04, 2013 10:46 pm

Foarte frumos, Bill!
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Sorin Ungureanu » Thu Apr 04, 2013 10:46 pm

Superb ! Felicitari nu am facut japoneze pana acum dar asteapta frumos in raft sa ma apuc de ele ,si acum cu lucrarea ta mai am inca o sursa de inspiratie si documentatie. Dar cum a mai spus cineva mai sus ,ar fi bine sa-i pui o fotografie, pictura ,ce vrei tu cu oceanul in spate sau cu restul puntii si oceanul etc. Ar arata super!
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Bill » Thu Apr 04, 2013 10:47 pm

Multam Luci si Sorin,
Dioramele cu animale sunt pe teava, ma refer in special la cea cu oile, mai am nevoie de un set de oi, copierea nu merge decat in rasina. Unde inca nu lucrez, dar vreau sa invat in primavara asta.
Voi fi mai varlav la anul la Moson, anul asta mai mult pentru documentare si spart de carduri :laugh:
Sorim, chiar m-am gandit la fondul ceresc dar nu am imprimanta acasa. Voi cauta si pune si fac din nou poze, poate si cu ceva figurine noi....mai dureaza.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby alexelu_marinelu » Thu Apr 04, 2013 10:48 pm

Bill-ule, bravo.
Am asteptat cuminte sa termini acest proiect, ca sa pot sa ma plec in fata tehnicilor tale.
Daca imi permiti, cateva sfaturi de impact vizual:
- pune avionul cas; nu cred ca statea nimeni sa-l alinieze in vreun fel in hangar - liftul e doar un mijloc de transport; si unde mai pui ca incape mai bine
- inmulteste personajele si adu cateva langa avion
- populeaza putin decorul - cale la roti, cateva obiecte de inventar care au luat si ele taxi-ul spre punte (de genul bombe, rezervoare etc)
Sa ne vedem cu bine!
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Bill » Thu Apr 04, 2013 10:49 pm

Multam Alex,
Idei bune, voi gandi un mis-en-place pentru Moson. Figurinele ce vin, un rezervor pe partea lemnoasa dar nu pe calea de rulare...pare Ok, desi in poze nu am vazut multe acareturi pe punte nici macar pe laterale. Ne mai gandim.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby alexelu_marinelu » Thu Apr 04, 2013 10:50 pm

Bill wrote:
Idei bune, voi gandi un mis-en-place pentru Moson. Figurinele ce vin, un rezervor pe partea lemnoasa dar nu pe calea de rulare...pare Ok, desi in poze nu am vazut multe acareturi pe punte nici macar pe laterale. Ne mai gandim.

Insist pentru cale la roti. Desi pe lift nu cred ca s-ar impune, in poze apar, in momentele de decolare. Insa ar ingradi imaginatia unora, care vad avionul in miscare :lol:
Tocmai de-aia opinez ca acareturile ar veni mai interesant pe lift. Poate ar sugera ideea ca liftul abia a ajuns.
Sigur unele montaje se efectuau pe punte. Doar de-aia s-a scufundat jumate de flota japoneza la Midway in 6 minute (ca erau puntile pline cu bombe, torpile si combustibil). Asta pe langa ghinion.
Sunt convins ca la final, va arata excelent, ca toate celelalte minidiorame ale tale.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

PreviousNext

Return to Banzai !

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron