Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie japonez.

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Zeno » Thu Apr 04, 2013 10:20 pm

Membrele mecanicului le faci la fel ca si fata cu aceleasi nuante. Incearca sa pictezi nuantele. Vei fi mai multumit de rezultat dacat aplicand un wash si apoi un drybrush.

Avionul arata nemaipomenit. Abia astept sa vad diorama cu toate elementele impreuna.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Bill » Thu Apr 04, 2013 10:21 pm

Merci Zeno,
Insa la nivelul meu de iscusinta la pictat figurine "pictezi nuantele"
este ceva de genul asta: :h :blink: :y32b4: :huh: :X :b:
Oricum prea mult nu voi face, figurina este mai mult decat mizerabila. Insa nu vreau sa dau 70 de lei pe un set de la Hecker&Goros pentru vigneta asta. Daca nu-mi place cum iese pun doar pilotul.
Multumesc din nou si spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Zeno » Thu Apr 04, 2013 10:24 pm

Bill wrote:
Merci Zeno,
Insa la nivelul meu de iscusinta la pictat figurine "pictezi nuantele"
este ceva de genul asta: :h :blink: :y32b4: :huh: :X :b:

O data si o data tot trebuie sa incepi de undeva. Avioanele pe care le lucrezi sunt asa de bine executate ca, pur si simplu, cer ca toate celelalte elemente care le acompaniaza sa fie tot atat de bine executate. Te rog sa ma crezi ca nu pot fi de acord cu ce spui tu mai sus. Daca abordezi figurinele la fel cum abordezi avioanele va fi mult mai usor decat crezi. Parerea mea este ca nu ai incotro. Nu ai cum sa scapi. Inca eschivezi, dar va veni o zi in care nu te vei mai putea eschiva. Avoianele tale arata superb si vei dori sa aduci lucrarile tale la un nivel mai ridicat. In acel moment nu mai este drum de intoarcere.
Abia astept sa vad lucrarea finalizata. Mult succes.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Calin Ungureanu » Thu Apr 04, 2013 10:25 pm

Bill, albul e greu de lucrat asa, cu wash-uri. Cel mai bine era daca incercai sa pleci de la un ton neutru (mai bie zis de mijloc) la care apoi dadeai umbre cu gri si luminile cele mai lumini, cu alb pur.
Problema e ca tu esti prea organizat daca se pate spune asa. Hazardul care ar putea fura ceva merite in finalizarea unei figurine e tinut strict sub control de matematica Bill- easca. Inceara niste tuica de buna calitate si vorba lui Yoda, nu te mai gandi la nimic - "Don't think to do it ! Just do it!" .... feel the force (of the colors) :P
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Bill » Thu Apr 04, 2013 10:26 pm

Multumesc de sfaturi si incurajari !
Caline, Yoda ar zice:"Think to do it, do not!......just do it.... Feel the force. Yeesssssss" :laugh: :laugh: :laugh:
Treaba ca si figurina e proasta si m-am bagat ca bovisul la chestii complicate. Dar vorba lui Zeno, la un moment dat tot trebuia sa ajung la ele japonezii+portavioanele = vopsiri albe... :evil:
Pilotul il rezolv astazi, la mecanic mai fac incercari dupa spusele voastre.
Spor si multumesc din nou,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Bill » Thu Apr 04, 2013 10:26 pm

The end !
Iata finalul. Figurinele sunt mobile si va propun doua asezari. Biensur propunerile pentru alte pozitii vor fi foarte binevenite:
Preferata mea, cele doua figurine colt NE:
Image
Image
Image
Si cateva poze cu personajele in coltul NV:
Image
Image
Image
Am incercat si pozitionarea la distanta una fata de alta, a personajelor dar nu mi-a placut era prea diluat totul.
Momentul surprins este cand avionul este adus de sub punte, de unde si varfurile planelor pliate. Maiorul Saburo Shindo asteapta sa urce in avion si mecanicul de clasa 1-a Murdarnishi, semnaleaza turnului sa opreasca mecanismul liftului.
Dar.....ce ar mai putea merge, adica un alt scenariu, este inca o figurina mecanic sau chiar pilot urcandu-se sau facand ceva pe langa avion el fiind celui caruia ii face semn cu bereta mecanicul Murdarnishi sa aiba un personaj caruia ca-i faca semnul cu bereta.
Partea bune ste ca nu lipesc avionul si figurinele sa pot pune alt avion si sa pun alte personaje sau sa le mut cand vreau eu.
Cam atat a fost, va multumesc pentru sfaturi si atentie.
Spor,
Billsan
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Calin Ungureanu » Thu Apr 04, 2013 10:27 pm

Bill-san, avionul si pista sunt bestiale; dar avionul e be-sti-al.
Cu toate ca se vor gasi unii care vor zice ca aia stau periculos de in fata avionului, cu toate ca eu am inteles ca inca nu merge si un observator (ne)fin ar putea intelege ca avionul nu pleca cu aripile pliate, imi place mai mult cum vin in fata. Si asta pentru ca condu privirea spre partea din fata a avionului unde ai ce vedea de fapt.
Faza cu mecanicul care semnalizeaza turnului sa opreasca si sa asigure agregatul, e foarte plauzibila.
Inca odata ti-a iesit foarte misto.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Olaf The Viking » Thu Apr 04, 2013 10:28 pm

Bravo , bre. Aproape ca meriti o insigna. :P Iar îi tabacim pe aia la Moson, deja e traditie ca un premiu sa plece la noi la diorame aviatie.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Tibi Keresztely » Thu Apr 04, 2013 10:39 pm

Felicitari Bill! Arata exceptional totul! Sper sa iti vad opera la urmatiarea expozitie de la Alba Iulia!
Numai bine,
Tibi
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Marhaba » Thu Apr 04, 2013 10:40 pm

Frumos Bille, felicitari !
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

PreviousNext

Return to Banzai !

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron