Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie japonez.

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Calin Ungureanu » Thu Apr 04, 2013 11:02 pm

Eu folosesc primer de la Dupli-color sau de la Very Well. Sunt de fapt de uz auto, cu toate ca pe cel Dupli arata niste obiecte artistice. Inauntru este acelasi smack.
E mult mai rezistent decat tamiya. Am si tamiya si zace in sertar. S-a luat pe degete si de pe metal si de pe rasina de la He 114. M-am enervat si l-am curatat cu alcool. Daca grundul se curata cu alcool, cu ce sa dau peste el ca sa nu se ia !? Numai cu apoase.....
I-am dat si lui Tibi reteta si cred ca o foloseste cu succes.
Basca la acelasi pret cantitatea e tripla.
Spor la japoneji.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Bill » Thu Apr 04, 2013 11:03 pm

Va multumesc tuturor.
Am si Tamiya si Vallejo si Gunze. Le-am folosit cu succes, cu un plus pentru Tamiya cu care am lucrat bine, e drept ca doar pe plastic si putin rasina la FW 190 S8. Dupa parerea mea este cel mai prietenos la slefuire ulterioara.
Dar cu Plumbul asta ma gindeam ca e altceva.
Voi face incercari cu Tamiya si sper sa mearga.
Caline, poti sa-mi spui un nume complet al produselor Duplicolor si Wery Well? Cum se comporta dupa uscare la slefuire ?
Multumesc !
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Bill » Thu Apr 04, 2013 11:03 pm

Salve,
Pasi mici si lenti :-)
Butoaiele dupa un wash si din ciclul: Unde esti tu Tepes doamne !.........figurinele pregatite de suflarea cu primer. Le-am pregatit pentru vopsiri prin infigerea fara mila a unei scobitori in derier.
Image
In felul asta sunt si ei pregatiti si cand dau cu primer pe Bf 109 dau si pe japonezi.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Bill » Thu Apr 04, 2013 11:04 pm

Aloha,
Butoaiele aproape gata, figurinele dupa primul strat de vopsea si unul de Future si piesele din lemn pentru blocat rotile:


Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Bill » Thu Apr 04, 2013 11:05 pm

Arigato,
Am ajuns la un impas(pe care trebuia sa-l prevad) Stiam ca figurinele Tamiya de japonezi sunt putin mai mici, dar niciodata nu am avut ocazia sa le compar face-to-face cu Hecker & Goros.
Pe scurt, diferentele dintre cele doua grupuri de figurine sunt destul de mari chiar deranjante, priviti poza de mai jos:


Mentionez ca figurinele au inca de primit la fete niscaiva efecte ;)
Voi incerca sa le pozitionez departe una de alta, sa vad cum va arata. Va cer si voua parerea, credeti ca sunt prea disproportionate? Mie mi se pare ca da, dar repet, dupa ce le finalizez voi posta cateva fotografii cu mis-en-place-uri diferite sa vedem daca si asa diferentele sunt deranjante.
Hmmmm, poate voi fi nevoit sa las numai perechea Tamiya sau perechea Hecker(l) si Jeckel...scuze... Goros.
Multumesc si spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Marhaba » Thu Apr 04, 2013 11:06 pm

Sincer sa fiu, cel putin din poza asta, mie nu mi se pare ca ar trebui sa-ti faci griji. Adica nu mi se pare ca diferenta depaseste diferenta normala intre un tip mai inalt si unul ceva mai scund. Am incercat sa trasez un nivel de referinta ca sa se vada mai bine. Eu zic sa nu-ti faci griji, cu atit mai mult cu cit nu o sa fie toti 4 lipiti unul de altul, plus ca sunt in niste pozitii dinamice, diferite: pilotul ridicat un pic pe virfuri, ala cu tulumba putin cocirjat de greutatea stingatorului, etc. Chiar nu cred ca trebuie sa-ti faci griji.



De la distanta asta arata la fix chiar cu fetele alea. In special pilotul pt ca are detaliile alea centuri, etc, arata foarte bine.
Dă să meargă!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Bill » Thu Apr 04, 2013 11:06 pm

Multam fain de incurajare. O sa le finalizez si le postez in cateva pozitii si vedem cum arata. Oricum pilotul mare va fi langa avion iar cel mic ;) va fi langa lift pe margine privind. La fel si matelotul cu stingator va fi tot in zona avionului sau poate pe langa butoaie. Termin fetele si fac teste.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Ovidiu Socaciu » Thu Apr 04, 2013 11:07 pm

Incearca sa nu pui doua figurine de la producator diferiti una langa alta.
In plus, daca-i pui pe cei mici in spate, creezi o iluzie optica si astfel ii dai profunzime dioramei.
User avatar
Ovidiu Socaciu
Cornicen
 
Posts: 120
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:03 pm

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Bill » Thu Apr 04, 2013 11:08 pm

Salve Simone,
Sigur voi pune perechile potrivite si voi incerca sa-i pun pe cei mici in spate. Pilotul mare nu merge langa avion pentru ca piciorul ridicat e stangul, trebuia sa aiba piciorul ridicat dreptul ca sa-l fac urcand pe aripa. Am cercetat sute de poze sa vad una in care pilotul urca pe aripa si nimic. Ce este clar e ca in partea stanga exista o scara mica retractabila care iese din fuselaj dupa locul incastrarii aripii si pilotul pune piciorul pe ea si urca pe aripa de unde ..hop..in cocpit.
Intre timp bricolez la un carut de punte, sa vad ce iese... si aici e seceta mare, intr-o singura poza am vazut acest carut.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Vigneta cu Mitsubishi A6M3a pe lift de portavion

Postby Bill » Thu Apr 04, 2013 11:10 pm

Salve,
iata cateva mis-en-place ;)
pozitia 1- dispersati cei mici in spate cei mari in fata:
Image
pozitia 2 - Go west ! ;)
Image
pozitia 3 - pilotul langa avion
Image
pozitia 4 - dispersati part II
Image
pozitia 5 - pilotul langa avion 2
Image

Mie personal imi place pozitia 5 unde desi pilotul urca prin partea dreapta a fuselajului, lucru neobisnuit, arata mai bine postat langa avion, mai ales in pozitia aceea cu piciorul ridicat. In plus mecanicul mic ii face semn cu bereta celuilalt sa scoata cablurile de siguranta de sub aripi(vin facute imediat) iar mecanicul mare ii raspunde: Nu vezi ca am stingatorul ! :laugh: :laugh:
Intre timp al doilea pilot, comandantul de formatie supravegheaza operatiunea de pregatire de zbor.
Precizez ca acum voi posta si dispozitivele de blocare a rotilor si niste cabluri care se legau de intradosul aripilor si de punte pentru a asigura avionul in timpul operatiunii de urcare cu liftul.
Cam asta ar fi desi am incercat scenarii multiple am ramas la astea 5. Biensur ca carutul cu rezervorul sau butoaiele se mai pot misca, principalul e sa gasesc pozitiile figurinelor.
Astept propuneri si observatii !! multumesc!
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

PreviousNext

Return to Banzai !

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron