Komatsu G40

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie japonez.

Re: Komatsu G40

Postby Laurentiu Patrascu » Thu Jan 17, 2013 10:01 am

Domnilor, jos palaria pentru ceeace pot realiza unii artisti.
User avatar
Laurentiu Patrascu
Immunis
 
Posts: 35
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:54 am

Re: Komatsu G40

Postby Cristian Ieremici » Thu Jan 17, 2013 10:02 am

Niste detalii despre partea cu vegetatia ( ce materiale ai folosit ) ?
User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: Komatsu G40

Postby Marhaba » Thu Jan 17, 2013 10:03 am

Va multumesc.
Pentru vegetatie am folosit ceva plante din hirtie (cele incovoiate), pentru stuf am decupat frunze din hirtie si le-am lipit pe sirma, am mai folosit ace de molid vopsite si iarba smocuri (gata cumparata)

Alte fotografii:






User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Komatsu G40

Postby Bill » Thu Jan 17, 2013 10:12 am

Sers,
Foarte fain !
Pui ceva apa? la ce tip te-ai gindit?
Si despre pom te rog sa mai dezvolti.
Multam si spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Komatsu G40

Postby Marhaba » Thu Jan 17, 2013 10:14 am

Am pus apa , dar nu se vede de buruieni. Am folosit ceara de epilat. Cind se usuca (raceste) aduce cu apa de balta. Din cauza faptului ca se toarna fierbinte, se observa micii bulbuci pe margini datorita spumei care se face la atingerea cu baza rece. Acele bule se elimina ulterior la incalzirea cu un uscator de par.







Ace de molid - legate / vopsite


Frunzele de la "stuf" si sirmele




Copacul este "seamoss", vopsit trunchiul si crengile mai groase cu alb apoi "patat" stil mesteacan, si niste pufuri cu nuante de verde prin coronament. Deocamdata nu am reusit un copac care sa semene mai bine a copac decit asta (desi am incercat), la scara asta.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Komatsu G40

Postby Buss » Thu Jan 17, 2013 10:15 am

Cum ai realizat solul si din ce? Imi place foarte mult ce ti-a iesit. Inca niste meserie furata :P

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Komatsu G40

Postby Marhaba » Thu Jan 17, 2013 10:16 am

]Buss wrote:
Cum ai realizat solul si din ce?


Lut. Se vinde la magazinele "pt pictura" sau unele librarii. Este lut (argila) pentru modelaj, romanesc, a nu se confunda cu pastele de modelaj de diferite marci. Costa in jur de 5 ron o caramida de un kil.
Il intinzi pe o suprafata elastica (de exemplu polistiren 2mm / tavite pt carne/fructe/etc), apoi il usuci cu un uscator de par. In timp ce-l usuci indoi usor suportul elastic in asa fel incit sa crape lutul in diverse directii. E simplu dar cere un pic de exercitiu. Inainte de a pune stratul de lut pe suport, aplica lipici (white glue de ex), ca sa nu cada bucatelele dupa uscare. In final cu aerograful te-apuci de colorat dupa cum iti pare tie ca da bine. Sau cu pigmenti. Sau si cu una si cu alta.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Komatsu G40

Postby alexie » Thu Jan 17, 2013 10:16 am

Mare meseriaş !
Abia aştept să îl văd la Alba, cât despre trips and tricks :roll:
Malul cu mesteacăn îmi pare ceva material textil îmbibat în aracet sau ipsos ?
Felicitări !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Komatsu G40

Postby Marhaba » Thu Jan 17, 2013 10:18 am

Multam.
Malul e din polistiren. Pentru ca n-am avut la indemina o bucata de polistiren mai groasa, am suprapus "n" bucati de polistiren subtire de 2-3 mm (ca si ala din tavite), lipite intre ele cu adeziv.



Textura am obtinut-o tamponind malul din polistiren cu o pensula inmuiata in nitrodiluant (nitro-ul topeste polistirenul). Apoi l-am vopsit si spalat.



User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Komatsu G40

Postby Olaf The Viking » Thu Jan 17, 2013 10:18 am

Superba diorama. M-ai lasat paf. Multumiri mult de tutorial. Abia astept sa o vad la Alba.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

PreviousNext

Return to Banzai !

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron