Komatsu G40

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie japonez.

Komatsu G40

Postby Marhaba » Thu Jan 17, 2013 9:35 am

Image

Tamiya 32565, scara 1/48, Este de fapt al doilea kit de Komatsu pe care il voi face. Kitul este o mica bijuterie. Voi reveni cu fotografii ale pieselor din kit.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Komatsu G40

Postby Marhaba » Thu Jan 17, 2013 9:36 am

Continutul cutiei - doua rame cu 51 de piese din stiren de culoare gri. 2 coli decaluri , o coala cu instructiunile (in 4 limbi - eng, fra, ger, jap) in 7 pasi, o coala cu informatii (in japoneza) si 7 fotografii cu buldozerul (a/n).

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Komatsu G40

Postby Marhaba » Thu Jan 17, 2013 9:37 am

Ce bine si cald era cind am inceput acest topic.
Dar sa trec la subiect:

Montarea kitului e o placere, calitatea este exceptionala. Cum am mai spus pe undeva, e o bijuterie de atirnat la breloc.
Din motive de lene nu am umblat la fineturi, preferind sa-l fac "out of box" Pentru ca vreau sa-l fac abandonat, am rupt oleaca husa de la scaunul soferului (folie aluminiu).



Nu sunt fan primer. Si asta am mai spus. Vopselele acrilice Tamiya cu care vopsesc de obicei, aplicate corect, prind la fix fara primer sau spalat sau alte preparatii. Dar pentru ca de data asta am experimentat vopselele Lifecolor (tot acrilice dar pe baza de apa), am dat initial un grund emailic cu ce-am gasit pe linga casa.Apoi am vopsit cu acrilicele respective si am facut un weathering tot din acrilice si ceva pigmenti. De data asta fara uleiuri, pentru ca am vrut sa pastrez "finish-ul" mat al vopselei si pigmentilor fara sa mai fiu nevoit sa lacuiesc.
Produsul final (vorba vine - la un moment dat il voi aseza linga o balta) este acesta:




Traditionala poza cu bani


Glumeam :laugh: , de fapt e mai mare:



Banzaaaiiiiiiii!!!!!!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Komatsu G40

Postby alexie » Thu Jan 17, 2013 9:41 am

:blink: 100% reciclabil !
Bahtalo !
P.S. Sunt efecte de la MIG, sau aştept TMr4 ?

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Komatsu G40

Postby Marhaba » Thu Jan 17, 2013 9:42 am

Alexie wrote:
P.S. Sunt efecte de la MIG, sau aştept TMr4 ?


Nu, e doar vopsea acrilica si la sfirsit niste pigmenti. O sa postez si niste fotografii de pe parcurs, ca am facut. Doar sa le ordonez.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Komatsu G40

Postby Marhaba » Thu Jan 17, 2013 9:45 am

Am revenit, dupa cum spuneam:
- grundul emailic - s-a nimerit sa fie un negru lucios, singur email din casa, model master si ala, mi-a trebuit pickammer sa-l deschid



- dupa o noapte de uscare (asta de fapt ma enerveaza cel mai tare la emailuri, nu faptul ca mori mai repede dupa ce le tragi pe nas, decit acrilicele), am tras doua straturi ca-n poza, asta urmind sa fie petele de rugina veche, de culoare inchisa. Sigur ca aceste culori difera de la monitor la monitor, dar am pozat si sticla sa nu fie dubii



- am pulverizat apa si am presarat niste sare



- dupa uscare (ajutata cu un uscator de par)am purces la aplicarea altor doua straturi, de data asta mai deschise la culoare



- dupa alta uscare, am dat jos sarea (scobitoare, betisor din plastic, periuta de dinti, etc)





- a treia nuanta de rugina am aplicat-o cu pensula (desi unii prefera un burete, de unde si denumirea de metoda buretelui)



- o alta "saramura"



- un strat de buff pentru praf si trecerea timpului (finesco de data asta)



- dupa "desarare" a rezultat asta:



APoi am mai dat cu niste pigmenti MIG pe ici pe colo , obtinind rezultatul final.

Desi macheta arata mai bine in realitate, voiam sa iasa si mai bine. N-a iesit din mai multe motive: macheta e foarte mica si metoda asta cu sarea este un pic "supradimensionata", a fost prima incercare pentru mine drept care am sarat asa cum pui sare la muraturi. M-am prins mai tirziu ca de fapt e important si unde pui sarea. Dar una peste alta sunt multumit de rezultat. In(tr-un) final, buldozerul va fi abandonat in pamint crapat linga o balta cu stuf, dar astept prima data sa vad cum face Calin stuful :)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Komatsu G40

Postby Zeno » Thu Jan 17, 2013 9:46 am

Fain arata. Abia astept sa-l vad in stuf.
Toate nuantele lucreaza foarte realistic. Apoi acel "blend" cu buff si pigmenti. Imi place foarte mult. Chiar este o bijuterie.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Komatsu G40

Postby Calin Ungureanu » Thu Jan 17, 2013 9:46 am

Super excelent. Si pe intelesul tuturor (tu, care nu te pricepi sa explici).
Am bagat metoda la sertăraş pentru un Opel Blitz, un Pz IV si altele pe care voiam sa le fac abandonate si usor arse - ca sa aplic si metoda aia cu cenusa alba pe care am vayut-o in pozele de la Moson.

Mes felicitations. Sper sa nu te fac prea mult sa astepti cu stuful.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Komatsu G40

Postby Florin David » Thu Jan 17, 2013 9:47 am

Excelent! Faina vechitura :)
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Komatsu G40

Postby Marhaba » Thu Jan 17, 2013 9:48 am

Ma bucur ca va place.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Next

Return to Banzai !

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron