Samurai Infantry XVI-XVII AD

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie japonez.

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Bill » Fri Apr 04, 2014 10:45 am

Fain merge treaba, vei fi gata pentru expeditia in pusta :dwarf:
Am vazut si eu bunatatile noi.....candva le voi ataca furibund.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Nicu Mihai » Fri Apr 04, 2014 6:43 pm

Olaf, nu-ti mai fa sange rau cu nuantele de lemn. Ia joaca-te putin cu combinatiile astea: 70872+70814+70981+70921+70819 (e un echivalent la asta http://www.jadarhobby.pl/lifecolor-cs20 ... 31778.html). Sa ai spor!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Olaf The Viking » Sat Apr 05, 2014 8:05 pm

Chiar ma gandeam ca pana la urma sunt doar niste vopsele si Vallejo ar putea avea echivalente. Multumesc de ponturi, nu ma mai chinui eu sa le gasesc.

Am facut un simulacru de aranjare:









Nu imi place coltul din stanga spate, langa pom, e cam gol, cred ca o sa pun acolo un arcas si un ninja care se catara pe gard.

Ca si titlu am de ales intre "The Last Daimyo" sau "The Yakata Attack". Cred ca merg pe ultima varianta.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 06, 2014 9:21 am

Am rezolvat cu Wood Ageing de la Mig diluat cu Odorless Thinner de la AK. Azi dimineata era chiar mai pal, ma gandesc la un al doilea strat pe alocuri. Am dat direct pe lemn, fara lac.


"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Dan Dutescu » Sun Apr 06, 2014 9:54 am

A iesit superb, spor in continuare :eatdrink004: .
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Bill » Sun Apr 06, 2014 11:34 am

Excelent, excelent ! asta-i spiritul lemnului, mai ales la gradul de invechire la care vrei sa ramai.
Iese foarte fain, de abia astept s-o vaz pe viu :eatdrink004:
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Nicu Mihai » Sun Apr 06, 2014 9:37 pm

Olaf, ai scos-o f. bine cu lemnul, de-abia astept sa-i vad aranjati pe combatanti! :drinks:
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby alexie » Mon Apr 07, 2014 1:14 pm

Olaf The Viking wrote:Chiar ma gandeam ca pana la urma sunt doar niste vopsele si Vallejo ar putea avea echivalente. Multumesc de ponturi, nu ma mai chinui eu sa le gasesc.

Am facut un simulacru de aranjare:









Nu imi place coltul din stanga spate, langa pom, e cam gol, cred ca o sa pun acolo un arcas si un ninja care se catara pe gard.

Ca si titlu am de ales intre "The Last Daimyo" sau "The Yakata Attack". Cred ca merg pe ultima varianta.


Arata foarte bine, nu cred ca este posibil sa existe un ninja care abia acum sa escaladeze gardul (asa cum ar fi imposibil de imaginat un ninja sarind gardul din interior spre exterior). Asa cu ziceam, arata foarte bine, o diorama "bogata" dar fara elemente de umplutura. Felicitari ! :Assassin:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Olaf The Viking » Tue Apr 08, 2014 5:44 pm

Am pus iarba, am sapat fantana, am pus apa. Am dubii legate de culoarea apei. La inceput eram incantat dar apoi am vazut desenul original, acolo e un albastru mai inchis. Voi ce parere aveti?





Una facuta fara blitz:


"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby alexie » Tue Apr 08, 2014 8:31 pm

Până la urmă este doar un desen şi oricum apa din dioramă este gingaşă exact pe stilul japo.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

PreviousNext

Return to Banzai !

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron