Samurai Infantry XVI-XVII AD

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie japonez.

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Nicu Mihai » Sat Mar 22, 2014 6:08 pm

Olaf, acum am vazut in ce ti-ai prins gatul (si nu-i gard, ci ditai acoperisul!). Sper sa gasesti o solutie convenabila, mi-ar parea rau de tot ce-ai bibilit acolo. Spor si inspiratie! :drinks:
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Olaf The Viking » Sun Mar 23, 2014 11:17 pm

Dorel Dumitru wrote:Cele doua acoperisuri nu se imbina corect datorita unei greseli de proiectare.
Forma acoperisului in plan, al unei cladiri, se proiecteaza folosindu-se conturul cladirii indiferent de forma acesteia.
In cazul de fata exista doua posibilitati:
1.Acoperisul corpului mare sa aibe aceiasi panta a versantilor lungi cu ai corpului mic.
2.Acoperisul corpului mare sa aibe o panta a versantilor lungi mai mare decat panta versantilor lungi ai corpului mic.


Este cazul 2, pantele diferite, ca sa nu calculez unghiuri si inclinatii prin spatiu am preferat sa le suprapun. Desenul tau a picat la tanc ca mi-am dat seama unde e linia de imbinare, am taiat si am peticit. Multumesc mult de ajutor.





Am incercat cu mare speranta solutia de la Mig dar nu sunt foarte incantat,e prea inchis. Am dat in partea dreapta si cu pigment Fresh Wood tot de la Mig:



Acoperisul in partea de sus, deasupra ultimei scanduri orizontale e cu paie. Am incercat ceva cu calti de instalatii, nu sunt foarte incantat, mai experimentez cu alt lipici mai fluid:


"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby alexie » Sun Mar 23, 2014 11:47 pm

Olaf The Viking wrote:....
Acoperisul in partea de sus, deasupra ultimei scanduri orizontale e cu paie. Am incercat ceva cu calti de instalatii, nu sunt foarte incantat, mai experimentez cu alt lipici mai fluid:



Arată destul de bine, poate ar fi bine să te orientezi către canibalizarea unei jucării de pluş (ceva ursuleţ, veveriţă din Ice Age etc.) sau ceva imitaţie de blană din atelierul ce găzduieşte (cu atâta generozitate) agapele lunare.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Olaf The Viking » Sun Mar 23, 2014 11:58 pm

Intre timp am reusit sa pun doua straturi si arata ok acum, raman la astia.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Dorel Dumitru » Mon Mar 24, 2014 1:13 am

Cu placere
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Olaf The Viking » Tue Mar 25, 2014 8:37 pm

Am facut al doilea rand de paie pe acoperis:



La spate mai trebuie sa asez un rand subtire peste cel de jos:



Am facut teste cu lacuit inainte de Wood Ageing, de la stanga la dreapta avem:

Prima mostra lac mat, semimat jumi-juma, a doua lac lucios 2 straturi, lucios un strat si in colt, negru nimic:



Parca as incerca cu matul sau semimatul ca vad ca nu e nici o diferenta intre ele. Luciosul luceste parca prea tare.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Dan Dutescu » Tue Mar 25, 2014 9:23 pm

Salutare,
paiele au iesit meserie. La lacuiala, cred ca arata mai bine cu cel mat.

Spor la modelit,
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby alexie » Tue Mar 25, 2014 10:20 pm

Da, paiele sunt super. Acum depinde cât timp ai consumat (inclusiv pentru aspirator) pentru cele două straturi.
Şi eu aş merge tot pe lac mat sau pe "nimicul negru".
:Assassin:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Nicu Mihai » Tue Mar 25, 2014 10:29 pm

Olaf, paiele arata bine, cat priveste urmatoarea etapa, personal, as alege nimicul negru. Keep it on!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Olaf The Viking » Sat Mar 29, 2014 2:08 pm

In dimineata asta am reusit sa fac un cal si sa imbulinez un samurai mai vechi:





Asa arata fara buline:



Ca de obicei criticile sunt binevenite, chiar asteptate. Arata mai bine imbulinat ? Ii las pe ceilalti fara buline?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

PreviousNext

Return to Banzai !

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron