Samurai Infantry XVI-XVII AD

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie japonez.

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Purice Valentin » Fri Jan 18, 2013 11:34 am

in legatura cu vopseau si eu patesc la fel , vopseaua sare din cauza plasticului...am vopsit niste soldatei de la zvezda din aia de 8 ron buc si surpriza,super mega aderenta.
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Olaf The Viking » Fri Jan 18, 2013 11:34 am

Ai dat si grund ?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Purice Valentin » Fri Jan 18, 2013 11:35 am

la samurai am dat cu grund spray de la tamiya,am incercat si grund de la vallejo din tub apoi am vopsit cu acrilice si tot a sarit ,se scorojeste,chiar si dupa doua saptamani dupa ce vopseaua s-a uscat, daca dai cu unghia se scorojeste ,trebuie umblat fff fin cu figurina....,am incercat din greseala pe niste nemti de la zvezda la set mic ...la fel am dat si cu grund tamiya ,vallejo am vopsit... s-a uscat,nu am avut probleme...am incercat pe figurine la 1/35 de la MB la fel am dat cele doua grunduri ,am vopsit cu acrilice si nu a sarit deloc vopseaua si nici scorojit chiar dupa mai mult timp de la uscare...
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Zeno » Fri Jan 18, 2013 11:36 am

]Purice Valentin wrote:
la samurai am dat cu grund spray de la tamiya,am incercat si grund de la vallejo din tub apoi am vopsit cu acrilice si tot a sarit ,se scorojeste,chiar si dupa doua saptamani dupa ce vopseaua s-a uscat, daca dai cu unghia se scorojeste ,trebuie umblat fff fin cu figurina....,am incercat din greseala pe niste nemti de la zvezda la set mic ...la fel am dat si cu grund tamiya ,vallejo am vopsit... s-a uscat,nu am avut probleme...am incercat pe figurine la 1/35 de la MB la fel am dat cele doua grunduri ,am vopsit cu acrilice si nu a sarit deloc vopseaua si nici scorojit chiar dupa mai mult timp de la uscare...

Ma gandesc ca poate e bine sa le speli inainte de grund cu apa calduta cu putin detergent si sa le freci usor cu o periuta de dinti uzata in timpul procesului de spalare. Dupa spalare le tamponezi cu un prosop si le lasi sa se usuce complet in aer. Apoi vi cu primerul. Ma gandesc ca intre primer si plastic este un film care impiedica aderenta. Prezenta filmului se pare ca este aleatoare. Poate ca si tipul plasticului joaca un rol.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Olaf The Viking » Fri Jan 18, 2013 11:37 am

Diorama (sau mai bine zis inceputul ei se odihneste bine merci la Alba, intr-o vitrina, sper). Pana atunci incerc sa fac ordine in poze si sa vin cu explicatii si poze.

Ca inspiratie am folosit o poza din Osprey Japanese Castles AD 250-1540.

Image

Am inceput asa cum era firesc si logic cu .. pomul. Am impletit sarma dupa metoda cunoscuta, http://www.machete.ro/articole/?p=264

Image

am facut scoarta cu ipsos,

Image

si am vopsit.

Poza de referinta nu este un pin, cum gresit a fost interpretat, ci un foios:

Image

Ca sa pot aseza platanele le-am facut o baza cu ce mi-a picat in mana, in acest caz au fost betisoare de chibrituri.

Image

Frunzele le-am facut cu buretel de la Noch. http://www.machete.ro/p-noch-95410-foli ... en-25x15cm

Nu pot sa zic ca arata rau, mai ales in negura zorilor.

Image

Drept figurine m-am gandit sa folosesc Zvezda 8017 Samurai Army Infantry http://www.machete.ro/p-zvezda-8017-sam ... y-infantry

si Zvezda 8025 Samurai Warriors Cavalry.
http://www.machete.ro/p-zvezda-8025-sam ... rs-cavalry

Image

Dar rascolind prin rafturi am dat si peste un Caesar Miniatures Japan Samurai with Ninja si nu am rezistat tentatiei sa mai adaug cate ceva.

Image

Dupa plicticoasa debavurare a urmat stratul de grund
http://www.machete.ro/p-vallejo-28011-a ... gri-400ml-

dupa care au iesit la lumina adevaratele bavuri, am debavurat iar, grundul s-a cojit pe anumite bucati, etc. dar pana la urma am iesit la lumina:

Image

Ninja m-am gandit ca vor fi usor de vopsit, negru cap-coada dat fiind ca se pare ca isi vopseau si lamele sabiilor pentru o mai buna camuflare. Pana la urma i-am vopsit cu un amestec de negru si albastru, lamele le-am facut cu un amestec de negru si Vallejo 70800 Gun Metal Blue.
http://www.machete.ro/p-vallejo-180-mod ... blue-70800
Taisul l-am evidentiat cu mina de creion negru obisnuit.

Pentru ceilalti am folosit vopsele Vallejo, am evidentiat umbrele cu wash Vallejo dupa care am intervenit cu uleiuri.

Image

Image

Image

Image

Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Olaf The Viking » Fri Jan 18, 2013 11:39 am

Stiu ca o sa imi oripilez colegul de moderare dar pentru usurinta urmaririi mai fac un post. In felul acesta omul stie unde a ramas cand se intoarce din bucatarie cu un sandvis.

Pentru partile din lemn am folosit chiar lemn sub forma de spatule de amestecat cafeaua, taiate in doua la circular de Cristian Marin, chibrite de aprins semineul (sunt mai lungi si mai groase) si betisoare chinezesti pentru mancat.

Image


Am inceput cu turnul de paza de la poarta si apoi am continuat cu gardul.

Image


Nu am avut polistiren extrudat asa ca am folosit expandat, l-am taiat la dimensiunile gardului urmand apoi sa il pun pe o alta baza ca sa nu fie paralel santul cu marginile dioramei.

Image


Dupa ce am masurat si am taiat tot, am constatat ca am obtinut o frumusete de sant paralel cu marginile. In disperare de cauza (peste cateva ore plecam la concurs, la Alba Iulia) am completat colturile cu resturi ramase pana cand am reusit sa ajung la ce imi propusesem initial, dar diorama s-a marit, a trebuit sa mai adaug si o portiune suplimentara de gard. Totodata am renuntat sa mai fac in aceeasi noapte o casuta deoarece spatiul era prea mare si era clar ca nu voi termina diorama.

Image


Terenul l-am facut cu Vallejo 26215 Sandy Paste, http://www.machete.ro/p-vallejo-26215-sandy-paste-200ml l-am vopsit cu un Vallejo Sand si i-am facut wash cu ulei dizolvat cu combustibil tip Zippo (se usuca mai repede). Am incercat in coltul din stanga jos un wash cu Vallejo sepia dar inchidea prea mult terenul. Ulterior nici nu am mai reusit sa obtin aceeasi nuanta dupa ce l-am acoperit. Urmeaza oricum sa mai pun diverse casute si acareturi dupa care ma voi ocupa de nuanta terenului pe portiunile ramase libere.

Am facut si o mica gradina:

Image


Aleile le-am facut dintr-un nisip fin de la Ikea care s-a amestecat foarte bine cu aracetul astfel incat a rezultat o pasta dubioasa si nu o poteca cu piatra marunta, asa cum planuisem. Se poate corecta ulterior. Stancile sunt facute din ipsos folosind matrite Noch, au fost vopsite cu gri, s-a aplicat un strat de lac ca sa nu mai fie poroase si sa suga vopseaua si apoi s-a facut o spalare (wash) cu negru care a alunecat foarte bine pe lacul aplicat anterior..

In acest moment mi-am facut socoteala ca peste 3 ore trebuie sa ma scol ca sa plec la drum asa ca am abandonat orice alt plan de imbunatatire si am fixat figurinele astfel:

1. un samurai calare care simuleaza un atac la poarta principala pentru a distrage atentia

Image


2. un arcas si un archebuzier in turn care urmaresc sa il doboare

Image


3. alt arcas si alt archebuzier impreuna cu un comandant care iau pozitie in spatele portii in caz ca aceasta va fi distrusa
4. stapanul casei care se pregateste sa isi scoata sabia ca sa-si apere concubina
5. doi ninja care au patruns deja in gradina venind pe o franghie agatata de copac.

Image


Diorama va ramane in stadiul actual pana cand se va incheia group buildul "Mama Rusia" caci probabil atunci voi avea timp sa termin. Oricum lucrul cu lemnul mi-a placut la nebunie, abia astept sa ma apuc de casute.

Pana atunci rog colegul de moderare sa imi dea insigna daca tot a gasit matrita si acum stie cum sa le faca. :P

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby alexie » Fri Jan 18, 2013 11:40 am

Cunoscându-te atât personal cât şi prin intermediul lucrărilor mă aşteptam să fii mai puţin mercantil dar m-am înşelat. :cry:

Diorama este bestială şi faptul că vrei să o aduci la nivelul pozei din Osprei începe să mă mâhnească...la următarea expoziţie iar se ajunge la tapiricid :P

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Olaf The Viking » Mon Mar 03, 2014 6:07 pm

Oficial am intrat in criza de timp pentru Moson asa ca am scos din vitrina un proiect neterminat, m-am uitat prin seturile de figurine si m-am "jucat cu soldatei" (cum zicea un imbecil, de fapt vreo doi):

Image

La o prima vedere ma asteapta vreo 19 figurine (din care 4 sunt cai) dar nu ma apuc de ele pana nu sunt gata cu casuta si acareturile, poate mai imputinez din ei.

Cati ninja vedeti in desen, sa stiu daca s-au camuflat bine?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby alexie » Mon Mar 03, 2014 7:48 pm

Olaf The Viking wrote:.......

Cati ninja vedeti in desen, sa stiu daca s-au camuflat bine?

6 :Assassin:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Olaf The Viking » Tue Mar 11, 2014 10:25 am

Partea amuzanta e ca eu vedeam doar 5. Dar intr-adevar sunt 6. Nu e amuzant ca nick-ul tau e alexie in loc de Hawkeye?

Am debavurat fara tragere de inima, am dat grund, deci e ca si rezolvat. Mai trebuie pictati.











Am reusit sa fac si podeaua, dar fara picioruse. In poza nu se vede podeaua din stanga gravata.




"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

PreviousNext

Return to Banzai !

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest