Samurai Infantry XVI-XVII AD

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie japonez.

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby alexie » Tue Mar 11, 2014 10:49 pm

La ce planuri ai parcă văd că am rezervat de vineri şi noi ajungem pe sâmbătă :blum3:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Olaf The Viking » Tue Mar 11, 2014 11:58 pm

Planul e sa fie baza (casa, casutele ?) gata. Figurine fac cat m-or tine puterile.

Mai am vreo 8 in afara de astea.

Azi am lacuit podeaua, de vreo 2 ori. Apoi am folosit reteta zenoniana: Vallejo 70877 Gold Brown apoi peste cu ulei siena si umber 50%-50%.

Scandurile erau gravate perpendicular pe fibra si nu prea se vedeau, apareau mai mult fibrele originale decat scandurile mele, asa ca am folosit acest subterfugiu:



Si cand ma gandesc ca azi visam sa am peretii gata... Trebuie sa vorbesc cu invatatoarele astea ca am prea multe teme si imi ocupa prea mult.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Olaf The Viking » Wed Mar 12, 2014 12:41 am

Am facut ceva cumparaturi pentru interior, ca sa nu stau degeaba:

Image

Image

Image

Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Olaf The Viking » Thu Mar 13, 2014 10:47 am

Ritmul e de doi pereti pe zi:



Am reusit cand i-am aranjat pentru poze sa desprind rama de jos dar aia se rezolva usor. Panourile cu hartie vor fi montate deschise, ca in poza originala, asa ca nu imi fac griji pentru luftul din stanga:



Consuma mai mult timp decat credeam sa aliniez toate bucatelele astea mici de balsa. Si fiecare mm gresit iese imediat in evidenta.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby alexie » Thu Mar 13, 2014 9:43 pm

alexie wrote:La ce planuri ai parcă văd că am rezervat de vineri şi noi ajungem pe sâmbătă :blum3:

Te întinzi spre duminică ? :blum3:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Olaf The Viking » Fri Mar 14, 2014 1:16 am

De fapt, conform planificarii, duminica asta trebuie sa fie gata. Dar astazi nu am facut decat doi pereti din astia de hartie. Nu am crezut ca o sa imi ia mai mult de o ora sa tai si sa lipesc niste betisoare.




"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Bill » Fri Mar 14, 2014 9:17 am

Foarte fain arata, sa lucrezi cu lem e o placere. Ti-ai luat Wood Ageing de la Mig? ar arata bine un filtru cu ea pe lemnul ala crud. Asta in sitatia in care vrei sa-l faci mai vechi.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Olaf The Viking » Fri Mar 14, 2014 9:49 am

Bre, uitasem de Mig, chiar aseara ma gandeam sa fac un wash cu ulei cu umbra.

Merci ca mi-ai amintit, tocmai am comandat 9 Wood Ageing si 4 Fresh Wood (ca daca imi luam doar una din fiecare tot aia era la transport). Poate o mai vrea si altcineva.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Bill » Fri Mar 14, 2014 11:36 am

Cu placere, e ceva deosebit in zeama aia de imbatranire de la Mig Prod, am incercat si cu ulei+terbentina si nu iese la fel.
Fresh wood e pigment ?
Ce-ti mai pot recomanda, in general vorbind, sunt filtrele de la True-Earth : http://www.true-earth.com/contents/en-uk/d36_Ture_Earth_OnLine_Shop.html alea de invechire sunt de exceptie, dar si metalizatele
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Samurai Infantry XVI-XVII AD

Postby Olaf The Viking » Fri Mar 14, 2014 2:37 pm

Fresh wood cred ca e un fel de vopsea, probabil sa dai inainte de solutia de imbatranire.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

PreviousNext

Return to Banzai !

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests