Dauphin 2

GB-ul se refera la lucrari avind ca tema machete la scari mici. Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc).

Re: Dauphin 2

Postby Marhaba » Sat Feb 09, 2013 1:11 pm

Mai spune-ne ceva Vali ce-ai facut, cum ai facut, cu ce-ai facut si daca e gata sau mai ai ceva de facut.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Dauphin 2

Postby Purice Valentin » Sat Feb 09, 2013 1:18 pm

l-am vopsit cu alb de la tamya ,dupa care am pus decalurile..... decaluri care mi au mancat viata :evil: concluzia la care am ajuns...daca vreti sa faceti ceva adevarat mascati si folositi vopsea in loc de decaluri.... nu prea a iesit cum vroiam datorita inmatricularii care se apropia si nu prea de relitate...am fact o spalare cu paynes gray culori in ulei fff diluata ... regret ca nu am folosit vopsea in locul decalurilor..in rest ce sa zic ..mai faci unu, mai bulesti altu' pana inveti :blush: ....loviti-ma :blush:
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Dauphin 2

Postby Marhaba » Sat Feb 09, 2013 1:19 pm

Nu e nici o tragedie, vorba ta, cu cit faci mai multe cu atit o sa iasa mai bine. In ceea ce priveste decalurile vs vopsea, asa o fi, dar nu cred ca poti face o regula din asta. Nu uita citeva mici chestii utile - decalul se pune pe suprafata lucioasa, iar peste mai aplici un strat lucios sa fii sigur, incearca sa decupezi decalul cit mai aproape de desen, astfel scad sansele sa nu se mai potriveasca pe model, decalurile mari poti sa le pui pe bucati daca esti foarte atent sa nu se vada unde le-ai taiat.
Pina una alta felicitari ca l-ai dus la bun sfirsit si-l asteptam pe urmatorul care sigur va fi mai bun.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Dauphin 2

Postby Florin David » Sat Feb 09, 2013 1:20 pm

Sa nu fii prea aspru cu munca ta. Atunci cand experimentam, unele greseli sint inevitabile, dar asta e singura cale de a progresa. Sint sigur ca viitoarele iti vor iesi mult mai bine.
Felicitari pentru finalizarea proiectului!
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Dauphin 2

Postby Purice Valentin » Sat Feb 09, 2013 1:20 pm

va multumesc pentru incurajari
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Dauphin 2

Postby Ovidiu Socaciu » Sat Feb 09, 2013 1:21 pm

Orice lucrare terminata inseamna si un progres.
Vreau sa fac doar o remarca referitoare la geamurile de deasupra.Ele trebuie sa ramana transparente. Incearca data viitoare sa folosesti un pic de vopsea verde de ulei sau o acrilica amestecata cu Future. Oricum va trebui sa faci cateva teste. Succes in continuare!
User avatar
Ovidiu Socaciu
Cornicen
 
Posts: 120
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:03 pm

Re: Dauphin 2

Postby Purice Valentin » Sat Feb 09, 2013 1:21 pm

ma gandeam pe viitor sa folosesc ceva de genul clear green,etc acrilice tamiya culori transparente
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Dauphin 2

Postby Marhaba » Sat Feb 09, 2013 1:22 pm

]Purice Valentin wrote:
ma gandeam pe viitor sa folosesc ceva de genul clear green,etc acrilice tamiya culori transparente


Corect. Si nu numai. Dilueaz-o mai tare si da-o in strat subtire cu aerograful. Si vei obtine exact ce doresti.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Previous

Return to Braille Scale 2011

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron