Opel Blitz - Roden

GB-ul se refera la lucrari avind ca tema machete la scari mici. Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc).

Re: Opel Blitz - Roden

Postby Florin David » Fri Jan 18, 2013 11:46 am

]Calin Ungureanu wrote:
Niciodata nu am inteles care-i treaba cu farurile. Aveau tabla cu fanta, acoperitoare textila saui din piele sintetica cu fante....?!
Pe cutia de la Roden, nici pictorul nu a fost hotarat. Are unu asa si altul altfel.

Drept ca nici eu nu-s lamurit pe deplin. Din pozele muzeistice si "epocale" pe care le-am vizionat, deduc ca toate cele insirate de tine sint valabile. Standard era tabla cu fanta, restul acoperitorilor in functie de context si materialu' disponibil.

As vrea sa le reprezint fara protectii. Voi cum procedati in cazul asta? Dupa cate am citit, o solutie ar fi o vopsea crom-argintiu acoperita cu ceva lacuri lucitoare. Sau folie de aluminiu sub aceleasi straluciri. Ar mai fi farurile facute de-a gata de la Elf models, pe care nu stiu daca voi cunoaste vreodata fericirea de a le detine...
Care-o fi cea mai buna metoda pentru scara asta?
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Opel Blitz - Roden

Postby Calin Ungureanu » Fri Jan 18, 2013 11:47 am

Ultima data am facut asta la farurile de aterizare de la PZL 23 Karas.
Am frezat concav farurile (plasticul piesei), am dat cu argintiu, am taiat o bucata de culee transparenta pe care am rotunjit-o in cap in prealabil (acolo erau mult mai bombate sticlele), si in spate am dat o gaura pe care am umplut-o cu future sa para bec.
E drept ca fiind plin plasticul transparent nu prea se vedea bine oglinda din spate.

Faruri, eu am luat de la ParcModels. Nu stiu daca mai au.
Undeva (cu halva) se faceau comenzi la un magazin din Ukraina si cred ca ar trebui sa aiba si acolo. Asta inseamna insa sa astepti pana iti vin.

Mai poti termaforma o bucata de plastic. Incalzesti plasticul transparent si cand e destul de moale presezi o coada de pensula sa altceva rotunjit in el. Apoi decupezi ce-ti trebuie.
Daca vrei si mai mult, pe farurile astea erau niste linii in masa sticlei. Le poti face cu un cutter (zgariate - ideal pe interior).

Poti sa mai gasesti si la blistere de medicamente ceva convexitati bune (adica mai plane in cazul tau) si decupezi un disc bombat de acolo.

De lipit le poti lipi cu aracet sau cu future (vezi Cesna lui Alex Croitoru) ca sa nu ai probleme cu albirile de la superglue.
Eu zic ca merita.

Am si eu in plan o cisterna Opel Blitz pt. o diorama si ma gandesc ca ar fi plauzibil ca pe aerodrom, unde o foloseau aia mai mult ziua, sa nu se oboseasca cu masti pentru faruri.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Opel Blitz - Roden

Postby Marhaba » Fri Jan 18, 2013 11:47 am

Sau poti vopsi partea concava cu argintiu, cum spusesi, si apoi s-o umpli cu gator glue sau White Glue BIC (din librarii, care se usuca si se face din alb transparent (ca o lentila).
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Opel Blitz - Roden

Postby alexie » Fri Jan 18, 2013 11:48 am

]Marhaba wrote:
Sau poti vopsi partea concava cu argintiu, cum spusesi, si apoi s-o umpli cu gator glue sau White Glue BIC (din librarii, care se usuca si se face din alb transparent (ca o lentila)

Acelaşi efect îl poţi obţine cu Future sau Water Effect Vallejo

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Opel Blitz - Roden

Postby Florin David » Fri Jan 18, 2013 11:49 am

]Calin Ungureanu wrote:
Faruri, eu am luat de la ParcModels. Nu stiu daca mai au.

1/72 nu mai au.

Multumesc pentru raspunsurile prompte. O sa iau la rand cateva din metodele sugerate de voi si sa vedem ce iese.
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Opel Blitz - Roden

Postby Florin David » Fri Jan 18, 2013 11:49 am

In seara asta m-am chinuit cu suporturile pentru unelte montate pe aripi, facute din tabla unei cutii de bere. Pe care am baut-o :)
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Opel Blitz - Roden

Postby Dorel Dumitru » Fri Jan 18, 2013 11:49 am

-mi place Bltz-ul asta :)
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: Opel Blitz - Roden

Postby Daniel Goila » Fri Jan 18, 2013 11:50 am

Blitz-urile de la Academy ( 1/72) au ( daca imi aduc bine aminte) obtional pe langa farurile acoperite (cele cu fanta) si niste faruri " scobite " + partea cu sticla .
User avatar
Daniel Goila
Gregalis
 
Posts: 11
Joined: Thu Jan 17, 2013 12:07 am

Re: Opel Blitz - Roden

Postby Florin David » Fri Jan 18, 2013 11:50 am

Pe missing-lynx mi s-a semnalat, pe buna dreptate, ca rotile din fata sint cu "defect". Adica nu-s defecte, da-s pentru versiunea 4x4. Versiunea 4x2, ca cea din kit-ul nostru, arata altfel. Faza 'misto' e ca Opelul de pe box art e echipat cu rotile corecte, dar pe culee gasesti altceva. Dracu' a observat...
Discutia si explicatiile lui Ilian Filipov le gasiti aici:
http://www.network54.com/Forum/47210/me ... 28/Details

Si rotile corectate azi:
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Opel Blitz - Roden

Postby Florin David » Fri Jan 18, 2013 11:51 am

Gata vopseaua de baza. Foarte urat nou-nout asa...
(partile principale nu-s lipite definitiv)
Urmeaza niste filtre cu uleiuri galbui.

User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

PreviousNext

Return to Braille Scale 2011

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron