Diorama surpriza 1:72

Participa orice lucrare care are ca tema Vietnamul (vehicule, aero, figurine, diorame si vignete, nave, etc)
la orice scara.

Re: Diorama surpriza 1:72

Postby Olaf The Viking » Sat Feb 09, 2013 1:32 pm

Iata ca am ajuns si la vopsit. Cu ajutorul vostru vreau sa determin care e nuanta de baza care se potriveste cel mai bine. Evident vor urma spalari dar trebuie sa plec de la ceva. Deci 1,2,3,4,5 sau 6?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Diorama surpriza 1:72

Postby Calin Ungureanu » Sat Feb 09, 2013 1:32 pm

1 cu 6 si putin 5 pe alocuri.
Adica, frunyele mature sunt 6.
Daca trece lumina prin ele pot sa ajunga si la 1.
Frunzele tinere abia iesite din teci vor avea culoarea 5 si treptat se vor inchide la culoare pe masura ce se maturizeaza.
Eu am incercat sa fac frunzele translucide dar inca nu mi-a ieşit pe deplin.
Daca nu ai taiat inca toate frunyele incearca sa tai nervurile alea (nu stiu acum cum sa le zic)la un unghi mai mic de 90 fata de peduncul.

Acum am vazut ca-chiar producatorul te indeamna sa le tai nenatural.
SUPCES !
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Diorama surpriza 1:72

Postby Marhaba » Sat Feb 09, 2013 1:33 pm

Aia zic si eu, cu cit mai multe nuante cu atit mai bine. Un oarecare efect translucid se poate obtine vopsind frunza cu galben(un fel) si apoi cu verde transparent. Cu cit mai multe straturi de verde cu atit e un verde mai inchis.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Diorama surpriza 1:72

Postby Bill » Sat Feb 09, 2013 1:33 pm

Olafe,
Din experienta dioramei cu kamikaze iti pot spune ca trebuie vopsite. La mine iarba era de o nuanta de verde care nu aparea nicaieri la frunze. Era greu de fapt avind in vedere ca aveam frunze J's Model(verde crud, ireal dupa parerea mea), Kamizukuri(alb hirtie) Steelskorpion(alb hirtie) si Fredericus rex(verdele inchis din frunza imperecheata cu "6" fara numar.
Aratau ca dracu cu iarba in verdele ala si celelate cu verde crud si inchis. Fortat si de frunzele albe am vopsit totul cu un verde care mi s-a parut mai apropiat de verdele ierbii. Apoi am incercat sa modulez din straturile de vopsea lasind un pic sa se vada verdele original(unde a existat) si chiar cu pigmenti.
Chiar sunt curios dar cred ca daca vei folosi mai mult decit doua din culorile respective nu va arata bine. Cel putin pe gustul meu. Vom vedea....
Votez cu 1 dar ai grija sa asortezi cu iarba!
Spor,
Bill
:evil:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Diorama surpriza 1:72

Postby Olaf The Viking » Sat Feb 09, 2013 1:34 pm

Bre, tu deja insinuezi ca trebuie sa trec peste scarba de a curata aerograful dupa sase pufuri si chiar sa-l folosesc.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Diorama surpriza 1:72

Postby Olaf The Viking » Sat Feb 09, 2013 1:35 pm

Am reusit sa termin, zilele urmatoare voi pune poze din timpul lucrului si povestea. Pana atunci:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Diorama surpriza 1:72

Postby Calin Ungureanu » Sat Feb 09, 2013 1:35 pm

Puteai sa-i zici "diorama ant farm".
Nici nu vreau sa ma gandesc la ce foloseau hardaul si chepengul din cea mai intunecoasa galerie.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Diorama surpriza 1:72

Postby Marhaba » Sat Feb 09, 2013 1:36 pm

Cred ca l-ai pus pe Victor sa lucreze la diorama, pina te-ai intors tu cu fieru' de la epava :)
Astept cu mare interes si alte poze si povestea tunelului care se ingusteaza.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Diorama surpriza 1:72

Postby Olaf The Viking » Sat Feb 09, 2013 1:38 pm

Cautand poze cu vegetatie din Vietnam, am dat, printre alte poze oribile (de ex. fotografii cu copii dezbracati, desculti care fugeau in timp ce satul ardea in spatele lor) peste imaginea de mai jos si mi s-au aprins beculetele instantaneu.



Am sapat mai departe si am gasit si alta variante. Daca o sa cautati dupa "cu chi tunnels" gasiti o gramada de poze.



Am reusit sa adun vreo 13 figurine, incluziv un bucatar si un "mâncău" (are ceva in gura care aduce cu o pulpa de pui) din kit-ul Red Box 72008 Ashigaru (command and support group). Din pacate nu am reusit sa ma incadrez in timp cu toti, abia vreo 3 sunt debavurati si dati cu grund, restul asteapta.

Dar oportunitatea s-a ivit sub forma lui alexie care a facut o vizita la Bucuresti si mi-a lasat plocon, impreuna cu cutia cu ace de seringa si sticlute, si o bucata de polistiren. Cum lenea mea e mare mi s-a parut o bucata ideala pentru o diorama mai mica asa ca am luat din nou kit-ul de Revell ca sa vad ce figurine mai pot obtine si astfel am gasit cele trei figurine:



Figurinele sunt probabil produse in scoala veche, cu jumatatea de turnare pe fata, deci o debavurare acolo e un act de curaj pe care am preferat sa il ratez. Dupa o sumara debavurare am dat cu grund si am descoperit adevaratele bavuri. Am schimbat lama si am mai scos cate ceva. Dar nu tot. Ultima bavura am vazut-o pe piciorul interior al unuia dupa ce il fixasem deja pe postament. I-am tras repede o spalatura cu umbra arsa si s-a rezolvat. :laugh:

Stiti scoala veche:
- De ce te-ai chinuit sa faci toate manetele si tot cockpit-ul. Nu se vede nimic.
- Da, dar eu stiu ca sunt acolo.

La varsta si experienta mea de modelist, eu mi-am permis sa reinvigorez acest curent:
- De ce nu te-ai chinuit sa scoti toate bavurile, desi la sfarsit nu se va vedea nimic?
- Pentru ca noi toti sa stim ca sunt acolo.

Oricum le-am explicat celor trei ca avand in vedere ca unu se vede doar pe jumatate, pe ceilalti intentionez sa-i bag in boscheti, au noroc ca sunt vopsiti in totalitate, si nu doar pe jumatate. Oricum la sepca/casca/palarie am folosit un clestisor care ar fi trebuit sa taie frumos si rotund si care a reusit sa ia varfurile asa ca am apelat cu incredere la Mr Surface sa le refac "fesurile".

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Diorama surpriza 1:72

Postby Olaf The Viking » Sat Feb 09, 2013 1:42 pm

Inainte de spalaturi aratau in halul urmator:





Dupa spalari:



"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

PreviousNext

Return to Vietnam War

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron