Diorama surpriza 1:72

Participa orice lucrare care are ca tema Vietnamul (vehicule, aero, figurine, diorame si vignete, nave, etc)
la orice scara.

Re: Diorama surpriza 1:72

Postby Olaf The Viking » Sat Feb 09, 2013 2:08 pm

]Terenul

Pentru panta aia raspunsul este simplu, de arhitect: asa a rezultat. :laugh: Adica aveam nevoie sa trec de la un tunel in care sa alerge in picioare un om la o deschizatura mica prin care mie mi-ar fi imposibil sa trec:





Pe de alta parte mi s-a parut ca ar fi prea subtire terenul sus daca il fac pentru ca un om sa poata sta in picioare pana la piept in el. Oricum trebuia sa fac si radacinile palmierilor in acest caz :laugh: asa ca am preferat sa nu ma complic. Am incercat o varianta cu niste scari sapate in pamant dar la 1:72 trebuiau sa fie la un sfert din piciorul omului pana la genunchi si deja numai la desen imi scapau milimetrii, la realizare ar fi fost dezastru. Asa ca am preferat varianta tunelului care sa urce si prin care sa poata teoretic sa treaca un om.



Incercarile nereusite de taiere a polistirenului si urmele de pix au fost acoperite cu pasta de nisip de la Vallejo si vopsite cu Vallejo 70874 Tan-Earth care promitea sa fie nuanta care trebuie. Dupa spalare cu umbra naturala a iesit altceva.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Diorama surpriza 1:72

Postby alexie » Sat Feb 09, 2013 2:09 pm

Interesantă ideea, sper că nu renunţi şi aprofundezi (precum aprofundezi limba germană).
Cealaltă faţă a conului vulcanic este cosmetizată sau şi aici ai profitat de cursurile de la şcoala veche?

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Diorama surpriza 1:72

Postby Olaf The Viking » Sat Feb 09, 2013 2:12 pm

Cu profundorul stau foarte bine, deci aprofundarea nu poate fi un impediment remarcabil, cum ar veni, ca sa zic asa.

Cealalta fata este tratata cu o grija si atentie demna de un machetist get-beget ca mine. Chiar m-am straduit sa intind pasta aia de nisip cu miscari paralele, ca sa dau impresia diverselor straturi de sol. Pe urma dupa vopsire si spalare poate fi considerat ce am vrut eu dar poate da si impresia de polistiren taiat prost, unde se vad straturile de cutter.

Ba chiar am vrut sa merg si mai departe, sa dau o gaura din fata in spate si sa continui si acolo tunelul dar ideile ulterioare nu mi-au lasat spatiu "vital" pentru asa ceva

Si cum vad ca diorama v-a starnit curiozitatea si abia asteptati sa continui cu povestea realizarii ei, am sa va satisfac curiozitatea, atat de bine mascata tinuta in frau.

Sub tunelul care duce la suprafata m-am gandit sa fac alt tunel care să conţină niste elemente din poza care mi-a servit drept inspiratie. Am optat pentru un puţ de apă (nu, Căline, nu era ceea ce te gandeai tu dar imi place cum gândeşti)şi o groapă-capcană cu ţepi. Ca de obicei apa mi-a dat batai de cap deoarece reusea sa se infiltreze indiferent ce foloseam (banda adeziva, patafix). Abia acum cand scriu imi dau seama ca mai bine foloseam Water Effect si nu Still Water.

Galeti la 1:72 nu am avut asa ca a trebuit sa confectionez una din hartie. La a cincea incercare am obtinut ce vedeti in imagine.



Cam asta a fost cu terenul, urmeaza vegetatia. Frunzele va aduceti aminte ca sunt realizate cu metode economice: nu am folosit cartonul pre-taiat cu laserul preferand sa fac copii color si sa tai manual, lucru ce a dus la marirea timpului de lucru si a stranit amintiri nu foarte placute legate de orele de lucru manual de sambata din scoala generala.

Dupa taiere le-am lipit cu patafix pe o spatula in vederea vopsirii. Ca sa obtin un strat mai fin si taieturile frunzelor sa nu se lipeasca intre ele am optat pentru aerograf in defavoarea pensulei. Cred ca acelasi rezultat as fi obtinut si cu pensula, taieturile au reusit sa se lipeasca si in acest caz.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Diorama surpriza 1:72

Postby Olaf The Viking » Sat Feb 09, 2013 2:15 pm

Pentru tulpina am folosit mâţişori de mesteacăn (nu, nu am uitat de articolul despre conservarea ierburilor si plantelor folosite pentru diorame) conservati in glicerina si uscati.



Unul din palmieri are trunchiul vopsit (era inca verde) al doilea nu este vopsit deloc deoarece culoarea s-a facut maro intre timp. Daca o problema se rezolva de la sine inseamna ca nu e o problema.

A urmat apoi lipirea frunzelor pe palmier care a fost destul de anevoioasa, a trebuit sa recurg la destule artificii si esafodaje improvizate ca sa le fac sa stea in pozitie pana se usuca aracetul. Puteam sa folosesc CA (Super Glue) dar stiti ca imi displace profund si daca nu e neaparata nevoie de o lipitura casanta, care sa se sparga la prima atingere mai nedelicata, prefer lipitura elastica de aracet.



La al doilea palmier, mai mare, am schimbat tactica. Am lipit intai frunzele de jos




si am facut "schele" pentru cele de sus:



Am probat apoi intreg coronamentul si am fost incantat de rezultat, stateau natural si aratau bine. Am dat cu aracet capatul palmierului, am pus frunzele si am privit cum acestea, inmuiate de aracet se flescaie si atarna inerte ca "jucarioara" lui Terente la Medico-Legal. Am luat imediat (contra)masuri, am rasturnat palmierul cu "verdele in jos" si am aplicat un firicel de aracet pe linia mediana a frunzei cu gandul ca atunci cand se va usca va fi la fel de tare ca painea de la masa unui azil de batrani. Evident ca nu a fost asa, astfel ca satul de experimente am aplicat metoda Tudor "Bill" Nicorici si am pus un fir de sarma pe intra(extra)dosul frunzelor mari.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Diorama surpriza 1:72

Postby Olaf The Viking » Sat Feb 09, 2013 2:19 pm

Frunzele palmierului mic le-am dat si cu un lac Vallejo satinat ca sa obtin un efect de plante ude dar efectul poate fi considerat si de plastic ieftin din Europa (en-gross-ul, nu continentul) asa ca palmierul mare a fost lasat asa cum era. Ramane sa mai aflu pareri despre cum e mai bine.

Initial am intentionat sa las postamentul celor doi soldati de deasupra si sa-l integrez in pasta de nisip dar mi-a fost prea lene sa mai aplic cu grija pasta pe langa picioarele lor (se aplica destul de greu si mereu se ia pe pensula sau spatula in loc sa ramana pe diorama) asa ca am taiat postamentul, am gaurit picioarele, am introdus sarma, am dat cu pasta postamentul si i-am introdus pe cei doi cat timp pasta era uda ca sa faca putina priza la uscare. Am vopsit terenul si apoi, mandru de rezultat, am aplicat si primul palmier.



Am presarat apoi ceva frunze uscate (Faller), am fixat al doilea palmier, am aplicat ceva spalari frunzelor (cu verde mai deschis acolo unde ar fi trebuit sa fie frunze mai tinere) si m-am declarat multumit de rezultat.

In timp mi-am distilat stilul, atingand acel minimalism pe care l-am avut la inceput doar ca acum se vrea un minimalism studiat, diferentele fiind oricum minore. Totusi am introdus si doua frunze in peisaj. Nu prea au ce cauta acolo singure, ele probabil ca vin la pachet, dar va puteti imagina ca la iesire/intrare locuitorii lumii de jos rupeau cate o frunza sa aiba pentru vicisitudini, ca hartia i(n)ginerica nu era la fiecare colt de jungla.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Diorama surpriza 1:72

Postby Olaf The Viking » Sat Feb 09, 2013 2:49 pm

Va las acum in compania pozelor ca sa criticati (pana cadeti lati) in voie:





















"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Diorama surpriza 1:72

Postby Olaf The Viking » Sat Feb 09, 2013 2:52 pm

Va amintiti (stiu ca de fapt nu va amintiti, dar nu va puteam face uituci, nu in fata cel putin) ca am zis ca "ceva" mi-a mancat spatiul vital. Fiind o diorama, nu pentru Moson, dar macar pentru Varna, m-am gandit "sa iau cu ceva fata". Asa ca am bagat un mic led a carui poveste urmeaza dupa poza:



Nefiind de meserie dar avand informatii de la Lucian "alexie" Milosan ca "exista cam orice tip de led, cat de mare vrei si care sa si clipeasca sau sa faca ce vrei tu" m-am dus plin de incredere la cel mai apropiat magazin (in capatul strazii) fiind sigur ca cei de acolo imi vor recomanda tot ce e mai bun si ma voi intoarce victorios. Dezamagirea initiala cand am vazut ca acolo vindea o fata s-a adeverit. Nu numai ca nu era in stare sa imi recomande nimic dar nici nu avea in stoc si vroia sa scape cat mai repede de mine. Astfel ca am plecat de acolo cu doua leduri rosii de 3 mm si un intrerupator cat roata carului lui Ahile, carul de parada, nu cel de lupta. Investigand problema mai departe (la 500-700m) am mers la Mecca electronistilor, la Conex, pe Maica Doimnului, unde am gasit un intrerupator mic si suport pentru baterii de ceas ca sa alimentez led-ul. Doamna de acolo mi-a zis ca intrerupatorul e cu revenire si mi s-a parut un intrerupator super destept. Adica apas o data, el revine, led-ul se aprinde, apas inca o data, led-ul se stinge, intrerupatorul revine. Evident ca nu e asa, e mult mai simplu: e aprins cat timp ai degetul pus acolo, cand il iei se stinge, nu pot sa il blochez cu nimic, asa ca trebuie sa merg din nou sa caut altul. Noroc ca am lasat loc destul.

Si acum "Cu Chi Tunnels (studiu) by Night":

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Diorama surpriza 1:72

Postby Olaf The Viking » Sat Feb 09, 2013 2:52 pm

Intrebari mai mult sau mai putin retorice:

1. Mai bag vegetatie sau e suficient pentru premiul 3 la Varna, stiut fiind ca premiul 2 e luat deja de un anumit veterinar care va ramane anonim? Ma gandeam ca mai merge in prim plan stanga un fel de mâţişor de salcie creaţă din poza in care apar si mâţişorii de mesteacan.

2. Pe langa frunzele de jos ma gandeam sa mai pun si ceva frunze galbene si chiar verzi. In pozele reale nu prea sunt dar ar inveseli peisajul.

3. Frunzele raman satinate sau mate?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Diorama surpriza 1:72

Postby alexie » Sat Feb 09, 2013 2:54 pm

Stimate colega,
În primul rând trebuie să îmi permiţi o urecheală (aşa sună formula de politeţe, că noi ştim faptul că aprigul viking rapiddesângevărsător nu ar permite o astfel de acţiune la nivelul operculelor sale, chiar dacă acţiunea se petrece la figurat) în legătură cu postările multiple. Aşa cum am convenit (în majotritate sau în unanimitate, nu mai reţin :) ) pe acest forum nu încurajăm vânătoarea de postări, în cazul de faţă consider că oferiţi un BAD exemplu cu privire la această chestiune. Există butonul Edit ce permite lipirea tuturor "destăinuirilor" într-o singură postare, cu atât mai mult cu cât deţinând funcţii de conducere beneficiaţi de acest buton cu revenire (adică exact ce vă doreaţi de la întrerupătorul Conex).
Să revenim la subiect că, contrar zvonurilor, pe Tapirmodels oamenii sunt mai relaxaţi.
1. Mai bag vegetatie sau e suficient ....cenzurat.... Ma gandeam ca mai merge in prim plan stanga un fel de mâţişor de salcie creaţă din poza in care apar si mâţişorii de mesteacan.

2. Pe langa frunzele de jos ma gandeam sa mai pun si ceva frunze galbene si chiar verzi. In pozele reale nu prea sunt dar ar inveseli peisajul.

3. Frunzele raman satinate sau mate?


Din câte înţeleg această lucrare este un studiu pentru ceva mult mai amplu aşa încât recomand experimentarea intensivă până la momenetul când trebuie băgată la pachetul de Varna. Participarea dânsei la Olimpiada Balcanică fiind din postura de "iepure", pentru premiul cel mare recomand Medieval Heavy Bombard sau alte lucrări. Şi oricum conform listei de categorii vietnamezii tăi nu au cum să lupte cu vietnamezii mei.
Deci la punctul 1 fără număr-fără număr atâta timp cât ai chef şi timp
Punctul 2 O idee bună, atenţie la cantitatea şi calitatea de verde care poate vira lucrarea spre artificial
Punctul 3 Eu aş lăsa satinate pe cele vizibile privind din faţa lucrării şi aş mătui frunzele din plan secundar ..mesajul subliminal fiind : "O Privitorule ! îmi înseninezi şi luminezi lucrarea prin atenţia ce mi-o acorzi"...
...aşa cum sper să fie percepută şi intervenţia mea, un fascicol de Tiger (musai bec cu lupă) într-o noapte oarecare din anii '80.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Diorama surpriza 1:72

Postby Marhaba » Sat Feb 09, 2013 2:55 pm

]
avand informatii de la Lucian "alexie" Milosan

Boala veterinarului e molipsitoare, n-ai stiut?
Fotografia "by night" e tare de tot, lasind privitorul sa-si inchipuie orice, avind in vedere ca nu se vede nimic in afara de ledul rosu. Recomand "cracan" si timp de expunere mai mare oleaca.
- baga vegetatie cit de multa iti permite religia. Va arata cu atit mai bine
- merg satinate, sau mate sau si satinate si mate.
- idee: poti arunca (in scirba) una pina la doua frunze de palmier uscate (deci vopsite in galben/ocru/gri/etc), pe jos, pt ca asa cum stim, padure fara uscaturi nu gasesti.
- alta idee:
in loc sa folositi culoarea alba pt fonturi lasind o parte din populatie sa creada ca ati adormit cu degetul pe tasta "spatiu" puteti folosi urmatorul buton:


pentru a va referi la cuvinte rusinoase , de exemplu [spoiler]cur[/spoiler]
Facind apoi click pe "warning spoiler" veti putea citi grozavia ascunsa de catre autor .
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

PreviousNext

Return to Vietnam War

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron