M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Participa orice lucrare care are ca tema Vietnamul (vehicule, aero, figurine, diorame si vignete, nave, etc)
la orice scara.

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 8:49 pm

Interesant şi captivant episodul "Bear Grylls", regret faptul că ai revenit la supravieţuire urbană (episoadele astea sunt plictisitoare dar ne străduim să îmbunătăţim : un forum, o vizită la bulgari etc. ;) ).

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 8:51 pm

Cum spuneam, decalurile le-am pus cu apa din balta. De munte , totusi. Apropo de tot felul de discutii stupide despre apa distilata sau diverse amestecuri savante. Inainte si dupa - lac lucios, adica future dat cu pensula, ca n-aveam compresor. Decalurile cam grosute si usor iesite in relief. Chestiune remediabila prin aplicarea a 500 de mii de straturi subtiri de lac. Dar fiind aproape insesizabila treaba, le-am lasat cum au cazut.

Image Image Image Image


Usa basculanta din spate este deocamdata fixata in pozitia inchis cu o bobita de patafix, pentru ca inca nu m-am hotarit cum voi prezenta in final modelul.

Apoi am inceput weatheringul cu uleiuri si pigmenti. Solul vietnamez fiind mai rosiatic, urmele de praf si pamint vor fi de asemenea mai spre portocaliu. Deci ce se va vedea de culoare ruginei, nu va fi rugina ci praf sau pamint. Ma rog, nici weatheringul nu-i gata si nici pozele nu-s de referinta, dar asta-i starea actuala (mai jos). De mai ploua si miine, sper s-o termin.
Alta chestie este ca n-am decit "aluminiu" singura vopsea metalizata, la mine. De aceea partile metalice arata aiurea. Asta o voi rezolva cumva cu pigmentul metalic (incerc ).

Image Image Image Image


Nici capacul motorului si nici intreaga platforma (tavanul) nu sunt fixate. S-ar putea in final s-o bag intr-o diorama cu M88-ul care ridica sau toata platforma sau doar capota motorului. De aceea inca nu le-am fixat definitiv.
I'll be back!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Olaf The Viking » Sun Mar 31, 2013 8:51 pm

Bun pontul cu solul rosiatic.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 8:52 pm

Ceva poze restante:

Image

Image

Image


In final cam asta ar fi:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Daca voi opta sa pun masina intr-o diorama cu M88-ul, atunci probabil ca voi suspenda capota motorului sau intregul plafon de cablurile macaralei.
In cazul in care n-o bag cu M88-ul, atunci voi achizitiona un set de bagaje si astfel va arata mult mult mai bine cu tot felul de accesorii atirnate.[/quote]
Marhaba wrote:
[quote]Daca tot am fost sever admonestat ca n-am bagat masina-n diorama, am zis sa-i fac un ambient M113-lui. Asta inseamna ca nu va fi cu M-88-ul ci doar intr-un colt de jungla vietnameza.
Profitind de faptul ca e sezonul de cules buruieni pentru nenumaratele diorame ce le vom face la iarna, am inceput si plantarea pt M113.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 8:52 pm

Avansez. Incet si plictisitor, dar avansez.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 8:53 pm

Marhaba wrote:
Avansez. Incet si plictisitor, dar avansez.

Image

Arată într-un mare fel, felicitări.
Nu reuşesc să identific plantele din ultimul rând adăugat, sunt naturale ?

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Zeno » Sun Mar 31, 2013 8:53 pm

Imi place grozav cum arata! Foarte natural. Te rog detaliaza.
Merci, Ovidiu!
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 8:54 pm

Nu prea e mare lucru de detaliat Zeno.
Majoritatea sunt naturale, uscate si vopsite, sau tinute in glicerina (daca au fost culese de verzi). Habar n-am de specii si din astea. Fiind prima jungla pentru mine am mers pe principiul ca trebuie sa fie cit mai multe feluri de plante, cit mai multe nuante de verde si evitarea oricarei simetrii nenaturale. Daca reusesc asta atunci nu are cum sa nu arate bine. Si sigur trebuie tinut cont sa nu iesi din scara. Destul de greu daca e sa ma intrebi, pentru ca in permanenta trebuie sa compar dimensiunile frunzelor cu o figurina 1/35 ca sa n-o iau razna. Daca plantele verzi se vor degrada (desi le-am tinut in glicerina) asta va fi o problema, dar pina atunci mai vedem.
"Podeaua" din frunze uscate si tocate (parca am pus pe undeva ceva poze), muschii din "razuitura" de balsa - cred ca in topicul tau cu dacul am postat ceva in legatura cu asta, am mai pus radacina de floarea soarelui pe post de radacini, liane, ramurele, etc.
Cred ca secretul e "cit mai mult si cit mai dezordonat". Ca-n jungla, vorba aia :)

De fapt blindatul va fi destul de inghesuit acolo (ca si in poza de mai jos, unde am pus si o figurina ca termen de comparatie). Asta e bine pe de o parte ca altfel imi trebuiau o tona de buruieni si probabil ma reapucam de fumat. Aceasta baza a fost initial pregatita pentru Ontos (un blindat mult mai mic)

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Zeno » Sun Mar 31, 2013 8:54 pm

Arata foarte, foarte bine, asa inghesuit! :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 8:55 pm

Am revenit cu lucrul la palmier.
Palmierul e facut de vreun an. Daca nu si mai bine. Tulpina am facut-o dintr-o bucata de bambus infasurata in sfoara de cinepa pentru textura. Frunzle sunt frunze de salcie tinute in glicerina si apoi crestate si vopsite. Pe dosul fiecarei frunze am lipit o nervura centrala din sirma in asa fel incit sa le pot indoi cum vreau. Nucile de cocos (?) de sub frunze sunt fructe uscate de tei, invelite in matase de porumb uscata. Sigur ca pozitia frunzelor nu este cea finala. De asemenea nici culoarea lor. Dar astea le voi lasa la sfirsit dupa ce termin cu restul buruienilor.
Pentru ca e vorba de jungla am zis ca va arata mai bine palmierul daca-l invadez cu alte buruieni. Toate sunt naturale in afara de iarba de la baza.
Imi dau seama (de fapt mi-am dat seama de mult) ca daca vrei sa faci o jungla (ma refer un colt de diorama, nu un teren de fotbal), chiar daca plantele din hirtie sunt ieftine, te costa in final probabil maimult decit restul dioramei + macheta din ea. Pentru simplul motiv ca arata cu atit mai bine cu cit sunt mai multe. Altfel ramine varianta naturala.

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

PreviousNext

Return to Vietnam War

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron