M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Participa orice lucrare care are ca tema Vietnamul (vehicule, aero, figurine, diorame si vignete, nave, etc)
la orice scara.

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Zeno » Sun Mar 31, 2013 8:55 pm

Nu am vazut multe baze care sa arate asa bine ca bazele tale, Ovidiu! :woohoo:

O idee pt. viitor. Daca cumva te simiti constrans de dimensiunea suprafatei de lucru si vrei s-o extinzi putin, ai obtiunea de a dezvolta niste suprafete in consola (mai ales pe colturi). Adauga dramatism display-ului si arata foarte bine cu vegetatie care atarna. Ceva in genul ce am experimentat eu cu Draculea.
O alta idee este sa rupi cu dalta, sau alta scula un colt al bazei si s-o completezi in consola sau nu, cu teren si vegetatie. Mie imi plac mult cum arata aceste tipuri de display.

Foarte fain arata si abia astept sa vad vignetta gata.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 8:56 pm

Multam Zeno, ai dreptate cu extinderea pe verticală. Baza aceasta însă a fost făcută pentru altceva și acum așa s-a nimerit.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 8:56 pm

Am mai avansat ceva. Partea din fata e aproape gata. Va urma partea din spatele dioramei si cea din spatele blindatului, dar astea vor fi o formalitate. Inca nu sunt totusi hotarit daca bag sau nu figurine. Mai vad.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Zeno » Sun Mar 31, 2013 8:57 pm

Marhaba wrote:
[quote]Am mai avansat ceva. Partea din fata e aproape gata. Va urma partea din spatele dioramei si cea din spatele blindatului, dar astea vor fi o formalitate. Inca nu sunt totusi hotarit daca bag sau nu figurine. Mai vad.


Baga figurineeeeee... multeeeeeeeeeee! :laugh:
Nu ma baga in seama... imi patineaza ambreiaju'... :laugh:

Acum serios... o figurina ar fi grozav.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Olaf The Viking » Sun Mar 31, 2013 8:57 pm

Marhaba wrote:
Daca plantele verzi se vor degrada (desi le-am tinut in glicerina) asta va fi o problema, dar pina atunci mai vedem.


Ale mele s-au facut maro.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 8:58 pm

E normal sa se faca maro, de aia trebuiesc vopsite inainte de a le baga in diorama. Chestia e ca treaba cu glicerina nu merge la orice fel de plante. Am impresia. Daca unele se conserva bine, altele se scofilcesc orice le-as face.
In ceea ce priveste figurinele, probabil ca o sa bag desi nu prea am unde. In sensul ca mi-ar fi placut sa bag mai multe printre buruieni dar n-am prevazut asta de la inceput si acum e tirziu. Probabil ca o sa pun 1-2 pe blindat.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby alexelu_marinelu » Sun Mar 31, 2013 8:58 pm

Imi place foarte mult ceea ce ai facut cu blindatul asta - mai exact, ma da pe spate nivelul la care ai ajuns cu blindatele in general, in special pe partea de weathering (in alt topic, mi-au ramas ochii in batista cind am vazut cum poti sa aduci un broscoi verde tip marker la lumina, prin procedee artistice).
La fel, vigneta. Jungla arata excelent si chiar da impresia de haos si bogatie in specii de plante. Si mai e si bio. :lol:
Acuma - ar putea fi o discutie pe ideea de jungla (umeda, inghesuita) si transportor (prafuit). Mie imi lasa un pic impresia ca a fost pus de sus in jos pe o baza construita separat. Am vazut multe filmulete cu blindate americane in Vietnam, acoperite de praful acela rosiatic, numai ca actiunea se intampla mai la ses.
Poate discutia e mai mult retorica - oricum arata excelent.
Eu zic ca trebele sa-i pui macar o figurina, dar pe ideea generala de static, cu atat mai mult cu cat pare ca trapele la motor apar deschise. Nu zic ca nu se deplasau cu ele si asa, dar cand vezi un blindat cu trapele deschise, prima impresie e de popas.
Spor in continuare.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Bill » Sun Mar 31, 2013 8:59 pm

Excelent, excelent ;g;
Jungla e bestiala iar blindatul la fel. Si figurina arata bine si acolo ai ajuns la un nivel foarte bun.
Mai lipseste o moima-n plamier :laugh: :laugh: sau un papagal(vezi setul Mantis)
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 8:59 pm

- in primul rând am 2 kile de ficat în plus când vă citesc aprecierile, mulțumesc atât academiei, părinților cât și vouă. Contează , vorbind serios.
- o observație personală în legatură cu fenomenul ”broscoiul verde”: una din etapele modelistice prin care am trecut avea ca rezultat machete destul de terne, plictisitoare, care toate aveau în comun finish-ul dat de ”o spălare generală cu raw umber”, de fapt mai mult un filtru decât un wash. Căutând să văd cum fac alții care știu ce fac, am observat ca de multe ori machetele lor, înainte de weathering, arătau aiurea rău. Adică contraste foarte mari, culori de-ti inchideau ochii (gen broscoi fosforescent), discrepanțe nesimțite între ce scrie și ce citim (de ex scrie olive drab si el vopseste cu verde- praz - de - primăvară). După weathering, culmea: nu mai e verde deschis ca e olive drab. Nu mai e contrastul țipător dar nici nu e totul raw umber. Culorile se văd, contrastul plăcut, 3D, etc. Și atunci am ajuns (într-un târziu) la o concluzie simplă și previzibilă: întreg procedeul de vopsire trebuie gândit după cum vrei să arate macheta în final. Adică mai pe românește: dacă nu faci weathering și vrei OD, atunci vopsește cu OD. Dacă vrei OD dar vrei și weathering , ai grijă ca OD + weathering nu rezultă în veci OD. Și atunci trebuie văzut cu ce vopsești si cu ce tratezi pe urmă ca finalul sa fie cât mai multe nuanțe de OD. Cam asta e ideea (ușor incoerentă, dar altfel nu știu explica). Pentru mine (apropo de faptul că fiecare vede modelismul cum vrea) asta înseamna ”adrenalina modelistică”. Nu faptul ca fac o vopsire ireproșabilă, nu faptul ca pun fiecare șurub la locul lui după secole de documentare, nu faptul ca adun pe rafturi cîte o machetă la 3 zile, etc.

- în ceea ce privește ce ziceai tu acolo cu praful și umezeala: ai dreptate și m-am gîndit și eu la asta. Cum spuneam , macheta nu a fost gândită în junglă când a fost vopsită, ci inițial am vrut s-o atârn de cârligul M-88-lui. De aceea ultima etapă , de retușuri, va conține si o ”umidificare” generală, Adică vegetația trebuie sa fie mai satinată / lucioasă, voi încerca același efect și pe partea inferioară a blindatului prin stropi, bucăți de plante, etc , în special șenilele și trenul de rulare. Acuma să văd și ce-o ieși.

- cu figurinele: - acum sunt în stadiu de a vedea ce se potrivește , din ce am pe lângă casă. Ideea de bază e de ”Lost in Vietnam Jungle”. Adică cretinii s-au pierdut, au oprit, li s-a înfocat și motorul căruței drept care au deschis capota, poate unul încearca să ia legatura radio cu cineva, altul stă de 6 să nu-i bunghească vietcongul, unul stă-n picioare pe mașină încercând să vadă pe unde au ajuns, etc Cam așa o văd eu. Deocamdată.

Mulțam Bille, bună ideaa zoo. Să vad.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Georgel Musat » Sun Mar 31, 2013 9:00 pm

Salutare. Tocmai ce revazusem ,o parte din topic. Pt ca desii sunt "biban" in ale wheateringurlui senilelel nu pareau de acolo dar vaz ca fiind veteran ai realizatt acest fapt . In privinta figurinelor ,dupa mine cred ca in primul rand ar trebuii un mitralior la aia de 50 ala fiind cheia asigurarii zonei/blindatului/grupei de iepuroi. Spor cu sanatate si cer senin .
PS SUPER poza cu macaraua cerului din pagina principala.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

PreviousNext

Return to Vietnam War

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron