M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Participa orice lucrare care are ca tema Vietnamul (vehicule, aero, figurine, diorame si vignete, nave, etc)
la orice scara.

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 9:00 pm

Deşi sunt fan figurine în cazul de faţă aş recomanda doar una : un orezar din VietCong.
Pentru adevărul istoric şi pentru "focusarea" privitorului.
;g; Meserie !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Bogdan Papuse » Sun Mar 31, 2013 9:01 pm

:woohoo: Lipsesc trei zile (... de pe forum... din motive net lipsa acasa...) si dau peste o minunata jungla din materiale naturale. Blindatul mie imi pare ca si cum s-ar fi impotmolit acolo sau face popas sau a fost abandonat. In functie de ce scenariu iti alegi si de ce materiale dispui, eu zic musai sa ii pui si "suflete" prin prejur pentru a intregi povestea. Dar ai grija cum le scoti in evidenta, caci soldatul ala de suna la 112 eu unul l-am zarit abia intr-un tarziu (fiind bine camuflat in peisaj). (La final ai putea face un concurs de genul "cate personaje se ascund in imagine" :P)
Inspiratie si spor sa ai! :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 9:01 pm

M-am hotarit si la figurine, vor fi 6. Presupunind ca echipajul M113-lui a mai luat unul de pe traseu.
Dupa cum se vede in poza de mai jos, doua din figurine sunt identice (2 si 3), lucru destul de riscant , dar am sa incerc sa le pozitionez in asa fel incit sa nu se vada asta. Plus ca vor suferi usoare modificari.

1 va sta "in povesti" cu 2 pe marginea blindatului, 3 va lucra la motor, 4 va iesi pe jumatate din trapa comandantuui indreptat spre 6 care va vorbi la statia radio din virful palmierului, 5 va iesi din trapa mecanicului , indreptat spre cel care repara.
Figurinele sunt cele fin kit (pina la urma), ceea ce inseamna ca nu sunt chiar culmea detalierii, si au primit un primer pe baza de email, in continuare vor fi vopsite cu acrilice&uleiuri.



Mai jos poza cu pozitia figurinelor de pe cutie
http://www.importhobby.com/u/31/45721/c ... 40_480.jpg
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Georgel Musat » Sun Mar 31, 2013 9:02 pm

Daca 1 si 2 stau"in Povesti" nu-i de mirare de ce au avut americanii pierderile respective in Nam. :ohmy: Ar trebuii sa stea fiecare pe marginea stanga/dreapta pt a scruta jungla sa nu-i impuste alde "olez plajit" . E doar o parere personala.Spor cu sanatate si cer senin.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 9:02 pm

Nu-mi plac pozitiile "razboinice" la figurine, in general. Si nici diorame care sa reprezinte scene de lupta. Nu ma atrag deloc. De aceea incerc in general sa reprezint figurinele in pozitii de repaus, sau activitati "civile", sau macar necombatante. Producatorii de kituri nu sunt de mare ajutor in acest sens, de aceea trebuie sa le mai potrivesti cu mina.
De exemplu cel care tine arma in miini , va tine in loc de arma o cutie de cola intr-o mina si o tigara in cealalta. Desigur cu posibilitatea ca vietcongul sa simta mirosul de tutun, etc etc .
De dragul discutiei: jungla o scruteaza ala din palmier. Ceilalti doi degeaba scruteaza de pe marginea bindatului ca vad doar la 1 m . E jungla nu livada de meri , dar restul copacilor si tufisurilor nu mi-au incaput pe baza :)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M113, Tamiya 35040, scara 1/35

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 9:03 pm

Am trebaluit la o baza, care arata de fapt mai bine decit in poza asta facuta la lumina veiozei. Dar inca nu sunt convins. Am demarat vopsitul figurinelor, chinuitor datorita calitatii slabe a figurinelor (nicidecum a slabei priceperi :)). Am instalat si mecanicul sub capota, deocamdata de proba.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Previous

Return to Vietnam War

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron