Reguli

Participa orice lucrare care are ca tema Vietnamul (vehicule, aero, figurine, diorame si vignete, nave, etc)
la orice scara.

Reguli

Postby Marhaba » Mon Jan 28, 2013 10:54 am

REGULAMENT GENERAL

- Un user are dreptul de a propune un singur GB intr-o perioada de 30 de zile.
- Fiecare propunere se face intr-un nou topic. Cei care vor sa se inscrie in GB-ul respectiv , vor mentiona acest lucru prin postarea in topicul aferent a intentiei de participare si a lucrarii cu care o sa participe (denumire kit, producator, scara, etc).
- Un GB devine activ in momentul in care are cel putin 3 participanti inscrisi si este avizat de administratia forumului. In acel moment GB-ul respectiv va figura ca subforum in sectiune GB-uri ACTIVE.
- In cazul in care GB-ul propus devine activ si cel care l-a propus nu reuseste sa termine lucrarea la care s-a angajat, pe viitor nu va mai putea propune alte GB-uri.
- GB-le inactive vor fi sterse dupa o perioada de 30 de zile de la propunere. Un GB inactiv poate fi repropus dupa o perioada de 60 de zile de la prima propunere.
- GB-ul NU este o competitie! Toti cei care termina cel putin o lucrare sunt la fel de valorosi si la fel recompensati.
- In cazul in care va fi un GB cu premii, acest lucru si regulamentul de premiere va fi adus la cunostinta participantilor inainte de demararea inscrierilor. Cei care doresc sa sponsorizeze GB-uri cu premii, sa comunice aceasta intentie la tapirmodels@gmail.com, urmind ca impreuna cu administratia TM sa stabileasca modul de premiere sau jurizare a lucrarilor participante.
- Recompensa pentru terminarea GB-lui poate fi o decoratie, insemn, premiu, etc si se va anunta inainte de inceperea inscrierilor
- Decoratia este unica si poate fi primita doar in situatia in care participantul a terminat cel putin una din lucrarile cu care s-a inscris
- Decoratia va putea fi postata de catre detinator in cimpul de semnatura si in profilul personal.
- Un user poate participa la oricite GB-uri, cu oricite machete, daca regulamentul special al GB-lor respective nu prevede altfel.
- Topicele cu machetele neterminate , vor fi mutate in sectiunea corespunzatoare (vehicule, aero, etc) unde vor putea fi comentate / terminate ulterior inchiderii GB-lui.
- Lucrarile finalizate , ca si lucrarile "in progres" vor aparea si in revista TMR
- GB-le finalizate vor fi trecute in sectiunea GB-uri TERMINATE


Reguli referitoare la machete si postari:


- participantii si lucrarile lor trebuie sa respecte strict regulamentul general si regulamentul special al GB-lui in cauza
- fiecare participant va deschide un TOPIC NOU pentru fiecare lucrare cu care participa
- prima postare va contine cel putin urmatoarele:
- numele lucrarii (kitului, dioramei, etc)
- date de identificare (producator, scara, cod, etc)
- o fotografie cu kitul neasamblat in fata unui ziar unde sa se poata vedea data postarii (sau orice alta varianta asemanatoare - ziar online si poza in fata monitorului, etc) .
- in continuare , participantul va posta cit mai multe etape de-a lungul constructiei, vopsirii si finalizarii lucrarii, cu text insotit de fotografii
- SE ACCEPTA LA INSCRIERE si situatii in care kitul este intr-o faza incipienta a constructiei (nu vopsirii).
- TOTI MEMBRII FORUMULUI (participanti sau nu la GB) au dreptul sa comenteze in topicele respective.

Prezentul regulament, ca si regulamentele speciale, pot fi modificate si completate de catre moderatori in functie de situatiile aparute. Exceptie fac GB-le cu premii a caror regulament nu se poate modifica dupa inceperea inscrierilor.


REGULAMENT SPECIAL:
- inscrierile incep vineri 07.01.2011. Se pot face inscrieri pina in data de 01.06.2011 ora 00.
- GB-ul se incheie in data de 30.06.2011 ora 24
- participa numai lucrari care au legatura cu tema GB-lui
- tipuri de lucrari: oricare (vehicule, aero, figurine, diorame si vignete, nave, etc)
- scara: oricare
- numar de machete/participant: oricite
- recunoasterea participarii si terminarii cu succes a GB-lui va consta in primirea decoratiei TM-VWGB (TapirModels- Vietnam War GroupBuild).

User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Reguli

Postby Marhaba » Mon Jan 28, 2013 11:02 am

Va propun urmatoarele modificari de regulament pt acest gb:

- se prelungeste termenul de inscriere pina la 01.07.2011 ora 0 (zero)
- se prelungeste termenul de finalizare pina la 31.07.2011 ora 24

Merg si variante combinate (de ex pastram data de finalizare 30 iunie dar admitem inscrieri in continuare si luna asta)

Cei inscrisi pot sa-si dea cu parerea despre asta. Majoritatea decide. Din partea mea un vot pentru prelungire.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Reguli

Postby alexelu_marinelu » Mon Jan 28, 2013 11:03 am

:)
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Reguli

Postby alexie » Mon Jan 28, 2013 11:03 am

Sunt de acord cu prelungirea.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Reguli

Postby Olaf The Viking » Mon Jan 28, 2013 11:04 am

Daca nu am lucrat atatea luni, greu de crezut ca voi recupera intr-o luna. Dar sunt de acord sa prelungim.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Reguli

Postby Viorel Ghilencea » Mon Jan 28, 2013 11:05 am

Salutare, as vrea sa ma inscriu si eu la GB-ul existent cu urmatoarele lucrari, daca se mai poate si imi este permis:
1) Academy M151A1 1/35 cod 1323
2) Tamiya M113A1 Fire Suport Vehicle 1/35 cod 35107, aceasta macheta am inceput-o in ziua in care m-am inregistrat adica acum doua zile, am dat bice lucrarii cand am vazut GB-ul insa spre rusinea mea nu am citit despre acesta. Avand in vedere ca este out of box am facut-o destul de repede iar in momentul de fata am reusit sa ii dau primer, daca este OK astept un rapuns din partea initiatorului/initiatorilor GB-ului sa ma pot apuca de lucru.
Sper ca am postat unde trebuie si nu am deranjat pe nimeni.
Mersi, spor la modelit celor care s-au apucat de treaba pana acum.
User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

Re: Reguli

Postby Marhaba » Mon Jan 28, 2013 11:05 am

Bine-ai venit, da-i bice. Nu uita de o poza cu data din care sa reiasa stadiul actual al machetelor.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Reguli

Postby Sorin Ungureanu » Mon Jan 28, 2013 11:06 am

de acord si eu cu prelungirea termenului. Nu de alta dar nu am apucat sa fac nimic, din cauza lipsei de timp si mutarea locuintei. Chiar vroiam sa ma retrag, dar asa mergem inainte!
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: Reguli

Postby alexie » Mon Jan 28, 2013 11:07 am

Marhaba wrote:
REGULAMENT GENERAL

......................................................................................
- Topicele cu machetele neterminate , vor fi mutate in sectiunea corespunzatoare (vehicule, aero, etc) unde vor putea fi comentate / terminate ulterior inchiderii GB-lui.


Astfel cele 8 lucrări nefinalizate au fost mutate în secţiunile corespunzătoare (3/Vehicule; 1/Diorame şi figurine; 4/Aero). Considerăm că astfel aceste topice pot fi relansate The Power Is in Your Hands.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan


Return to Vietnam War

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron