Planet Lurypat

Pot participa orice fel de machete la orice scara, cu conditia sa se incadreze in SF sau WHAT IF, inclusiv scratchbuilt, inclusiv warhammer.

Re: Planet Lurypat

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 9:38 pm

:laugh: Aceste discutii mi-au readus cheful de a lucra la "paianjenul David"
Abia astept comentariile referitoare la gradele de libertate ale picioarelor, sistemele hidraulice lipsa si pozitia in scaun a "soferului" ;fg;
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Planet Lurypat

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 9:39 pm

Ieri şi azi a fost un ghiveci modelistic...dar sunt obişnuit

În primul rând am contenţionat bestia, lanţul a primit mici pete de cocleală (vopsea gunze).
Image


Apoi am trecut la armament:
Am vopsit metalic pe interior, picurând vopseaua, am dat câte două găuri în vederea fixării ulterioare şi apoi am închis armanentul prin lipirea unor componente de la pix (piesa are ceva atribuţiuni la butonul pixului). Am vospit cu marker, apoi metalic şi la final două nuanţe nisipii (aplicate cu buretele).
Image



Am aplicat o spălare la cască şi ochelari.

Nu există ghiveci fără ierburi deci am trecut la horticultură:
Am aplicat ceva vopsele prin dry brush, evident prea suptile pentru săpunieră, apoi am trecut la lucruri mai stridente. Am investit într-o superbă perie de păr (de fapt perie pentru păr) şi am trecut la defrişarea sistematică. Am revenit la inflorescenţă şi apoi am montat staminele (în fapt sunt false organe reproducătoare, rolul lor este de momeală).

ImageImage


Image


Am trecut la fixarea calabalâcului (deja am ajuns la ziua de azi, 11.01.2012).
Arma centrală a fost fixată ..central, fiind nevoie de o pilire pentru a ceea un şanţ în carcasă. "Turela" s-a fixat în cârca bidiviului printr-un segment de ac de 1,2mm (găurile erau efectuate încă de la concepţie), înainte de fixare am introdus nişte "cârlionţi", din conductor, pe orificiile segmentelor de ac fixate în bidiviu (remember me ? ). Apoi am fixat armamentul lateral, zeci de încercări şi zeci de găuri au lezat pielea bestiei până când am fost mulţumit de aliniament. Capelele de lanţ au "consolidat" operaţiunea înainte de a fi fixate de belciugele şezlongului spaţial. Armamentul a fost fixat cu ace de 0,9 mm ce străbat armele de o parte şi de alta aşa încât la final, pe partea vizibilă aveam câte două orificii..am considerat un plus de S.F. fixarea unor cârlionţi din conductor electric. Apropo de sârme, capărul sârmei ce ieşea din cocoaşa bestiei s-au cuplat la orificiile din podeaua fierătaniei.
ImageImage


Deşi mai am de lucru la acest capitol, rezolvarea O2-uli pentru pilot, fixarea sistemului de supraveghere şi comandă, posibile racorduri între arma centrală şi ..armele laterale sau vehicul etc. Am trecut mai departe:
Am confecţionat un P1C1 :P
Dintr-o chestie de kinder, posibil o veveriţă :unsure: şi un cap de muscă.
Am desfăcut piesele şi le-am vopsit metalic (excepţie ochii muştei), am fixat capul pe trunchi dar capul a fost inversat trompeta devenind scufie iar antenele dând indicativul P (de la Poirot).
Au urmat vopsiri succesive, în stadiul actual rămân de făcut ceva spălări şi alegerea variantei corecte : cu ochii hexagonali verzulii sau vopsiţi..mă decid după probe.


ImageImage




Deunăzi mă destăinuiam cu privire la dospirea vignetei şi transformarea acesteia într-o dioramă, nu este vorba atât de subiect cât de creşterea în mărime "atât pe verticală cât şi pe orizontală" (The Twilight Zone :P ). Pe când căutam componente pentru arme am descoperit factorul declanşator:
Image

Un soi de macara la 1/72, salvată din ghearele copiilor cu ceva ani în urmă (când am folosit caldarâmul de la ea pentru L.A. 92). Chioşcul cu manivelă culisează aşa că am demontat un picior al macaralei şi am scos căsuţa. Am tăiat, oprind numai platforma..platformă pe care am să fixez un tun inteligent..dar să nu anticipăm ;) .

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Planet Lurypat

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 9:40 pm

Cred ca ai riscat cu animalul. Greu sa-l faci sa para real. Si din cauza animalului mi se pare ca aduce mai mult a jucarie decit a sf. Mai bine zis a jucarie sf decit a macheta sf.
Astept sa vad finalul.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Planet Lurypat

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 9:40 pm

Marhaba wrote:
......Greu sa-l faci sa para real. .....
Astept sa vad finalul.

Păi nu-i real, e fantasy ! ;)
Dacă ai în plan să ajungi la Alba, ajung şi eu şi el special pentru nişte foto care să îl avantajeze pe micuţ.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Planet Lurypat

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 9:41 pm

Azi s-au dat probele pentru robocăţelul intergalactic, se ştie câştigătorul, că căţelul cu ochi verzi a picat la proba de dicţie.




Din sârmă de 0,3 mm şi din cablu cu izolaţie am preparat şi montat tubulatura pentru respiraţie şi cablurile pentru armament.
Apoi am trecut la panoul de bord, o piesă din seria Vampirii (Kinder Surprise) a fost selectată pentru această procedură. Ori fabricanţii se gândesc la sănătatea copiilor ori aceştia nu se gândesc absolut deloc, cale de mijloc nu există din moment ce piesa a stat în Triumf 24 de ore şi vopseaua nu s-a exfoliat. Baia m-a ajutat deoarece am răzuit vopseaua ca pe unt. Porţionări, vopsiri, băiţă cu future, decaluri şi fixare pe poziţie. Hartman, de aceea afirmam că n-are cum să facă tetanos pilotul.




Image

Arma din partea dreaptă a devenit un "A"..doar pentru şedinţa foto.
Că tot nu se mai vede mare lucru din driver i-am montat un filtru (grătar de la brichetă).
Image


În etapa următoare stabilesc varianta de armament (R,G,A) sau mixt, mici retuşuri pe la pilot (chestii minore, să nu speraţi la răsturnări de situaţie), un strat de future urmat de future cu tuş (negru, brun,roşu, albastru sau verde). La final lac mat şi vigneta este gata...urmează să o incorporez în dioramă.
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Planet Lurypat

Postby Grigoras Zeno » Sun Mar 31, 2013 9:42 pm

Misto instalatia! :woohoo:
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

Re: Planet Lurypat

Postby Bill » Sun Mar 31, 2013 9:42 pm

Arata fain "treaba"
Ma duce gandul ca trebuie sa fie foarte, foarte, puternic sa duca o asemenea greutate dar ce conteaza doar e SF. Sau de fapt materialele sunt foarte usoare si dure un soi de superalienkevlar :GG
Deci se poate, numai sa-mi declansez imaginatia latenta.
Bravis si spor,
Bill :r:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Planet Lurypat

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 9:43 pm

Bill wrote:
.... Sau de fapt materialele sunt foarte usoare si dure un soi de superalienkevlar :GG
...

Plus (de fapt minus) particularităţile gravitaţiei :P

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Planet Lurypat

Postby Olaf The Viking » Sun Mar 31, 2013 9:43 pm

Exact, de fapt tunurile sunt doar ca sa mearga mai repede cu spatele. Cand trage sare in spate jumatate de km. :evil:

Abia astept sa vad lalelele alea pe viu.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Planet Lurypat

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 9:45 pm

Jurnal de bord Vineri 13 pe 2012
Pe placa mobilă a schelei am lipit un petic de komatex, placă pe care am să fixez turela tunului.
Am trecut la asamblarea tunului, piesa principală o reprezintă un muştiuc de la desertul revelionului 2009 iar sursa grătarului rotund s-a pierdut (categoric dintr-un gunoi :blush: ) oricum a fost colectat pentru a realiza un capac de canalizare :blink:
Profitând de faptul că acest subiect este tabu :GG am decis să consolidez sentimentele unora folosind un ornament de la un clopoţel de vânt (procurat tot prin ruşinosul RRR). Teoretic este plauzibil, ghinturile sunt prezente pe exterior, suprafaţa lisă la interior era justificată de muniţia utilizată (laser, plasmă, ozoni, microni etc.). Totuşi am îndesat pe ţeavă o teacă de protecţie pentru ac de seringă şi chiar un ac cu tot cu protecţie.
Tunul cu ştrasuri fiind prea banal (pentru pregătirea mea), am decis să fie autonom (deci imparţial) aşa încât i-am montat o antenă pentru receptarea mişcărilor inamice. Pe spatele parabolicei am lipit talpa mortierului de pe M106 A1, piesă importantă în autonomia armei dar a cărui rol nu l-am descoperit momentan.





La final, este totuşi un subiect S.F., am aplicat future pe componentele aflate spre finalizare.


Sper să se observe faptul că "mitralierele" jumelate şi-au primit ţevile (un mixt de modele) iar autorul a avut grijă să cenzureze fotografiile de la "matrimoniale" aşa încât nimic să nu vă reţinădistragă atenţia.
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

PreviousNext

Return to Anticipatia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron