Planet Lurypat

Pot participa orice fel de machete la orice scara, cu conditia sa se incadreze in SF sau WHAT IF, inclusiv scratchbuilt, inclusiv warhammer.

Re: Planet Lurypat

Postby Olaf The Viking » Sun Mar 31, 2013 9:27 pm

Are 4 buzunare pentru telefon ? :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Planet Lurypat

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 9:29 pm

Olaf The Viking wrote:
Are 4 buzunare pentru telefon ? :laugh:

Halal de tine cu medievalele tale, n-ai deloc viziune :
Este vorba de viitor..telefonie, internet, mp3 ...toate băgate direct în cap (zona temporală).
Buzunarele sunt pentru aparatele de teleportare...ap. de servici, ap. personal, ap. de escapade etc.

Dar să revenim la joacă muncă:
1.metalizare nituri şi zone cu marker;
2.revenire cu metalizare la pensulă;
3.pigmenţi metalici;
4.scurgere rugină, nuanţă închisă;
5.nuanţă deschisă;
6.sigilare cu fixator Mig.

ImageImageImage






Doar în unele foto nuanţa este asemănătoare cu cea reală restul au migrat către portocaliu...săpunieră proPD-istă :unsure:

Am atentat la pânzele unei corăbii antice (kinder surprise) din care am decupat două segmente şi dacă se comportă bine cu vopseaua pe ele, cred că le folosesc pentru spătar.



În ciuda protestelor i-am zgâriat Polaroidu', apoi puţină acupunctură.
Am secţionat un segment din acul cu diametrul exterior de 0,6mm am tăiat nişte rondele din izolaţie de cablu iar pe lumen am introdus o sârmă de o,3mm.
"Dispozitivul" obţinut l-am intodus în fălcile luptătorului şi apoi am vopsit cu "piele" şi "metal".




În ciuda aspectului "Predator", sârma de 0.3 este pusă doar pentru a preveni înfundarea tubului dar poate suprim alimentarea cu O2 în favoarea altor gageturi.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Planet Lurypat

Postby Laurentiu Patrascu » Sun Mar 31, 2013 9:29 pm

Se pare ca nu duci lipsa de imaginatie.Sunt curios ce arme v-a avea dracia asta.
User avatar
Laurentiu Patrascu
Immunis
 
Posts: 35
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:54 am

Re: Planet Lurypat

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 9:31 pm

Alexie wrote:
...............
"Planet Lurypat" se doreşte să fie o vignetă şi sper să nu migreze către dioramă.....

Vise taică, vise...aşa că m-am apucat să confecţionez vegetaţie.


Dar să lăsăm puţin suspans..cât îmi fac somnul de frumuseţe :evil:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Planet Lurypat

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 9:31 pm

Laurentiu Patrascu wrote:
Se pare ca nu duci lipsa de imaginatie.Sunt curios ce arme v-a avea dracia asta.

Adevărat Laurenţiu, pentru anumite domenii :blush:
În legătură cu armamentul încă nu m-am hotărât, cert este că "patul" armei o să se sprijine în locaşul braţului drept, degetele au să fie pe trăgaci sau pe reglaje iar arma direcţionată oarecum pe orizontală
dar momentan mă ocup cu grădinăritul ;)

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Planet Lurypat

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 9:32 pm

Impropriu spus grădinărit, atâta timp cât aceste plante sunt dăunătoare şi nici măcar nu sunt indigene dar să lăsăm povestea pentru mai târziu...mult mai târziu.
Revenind la subiectul botanis :blush:, sper că au fost puţini cei care au anticipat următoarele mişcări:
Carcasele de pix au fost zgâriate cu şmirghel de granulaţie mare apoi au fost porţionate la un 4-5 cm. Ulterior fiecare segment a primit circa 6-7 găuri, la eşantioanele albastre a renunţat deoarece pereţii erau prea groşi iar materialul casant.



Vata a fost extrasă de pe beţişoare, la şedinţa foto am trişat pozând unele noi dar în realitate am folosit bete utilizate iar materialul îl păstrez pentru o diorama intitulată "Prisaca" :blink: . Tijele au fost, la rândul lor, şmirgheluite şi apoi s-a trecut în camera de ardere :blush:
Image


Capetele beţelor au fost tăiate, unse cu cianoacrilat şi înfipte în truncpix, gingaşele inflorescenţe s-au poziţionat către cei trei sori ai planetei.
La final din două cozi de pensulă am cioplit rădacini pivotante pe care le-am fixat cu prenandez.
Image]Image


Final apoteotic cu prima mână de vopsea.


Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Planet Lurypat

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 9:33 pm

Şi uite aşa se făcu, Laurenţiu a schimbat macazul şi m-am trezit că las ierbarul în favoarea armamentului.
Pentru început am atentat la piese de mortier M106 A1 şi un tambur de la M3 Armored Scout Car (kitul Zvezda folosit pentru diorama e-Bay).
Din alipirea celor două piese a rezultat corpul principal al armei.



Cu gurile de foc a fost o întreagă aventură, iniţial am îndesat ace negre de 0,7 mm dar oricât le-am măsurat şi aranjat din profil era precum naiul lu' Zamfir. Am îndesat patafix, am folosit un tub de plastic..acelaşi rezultat.
Într-un final am folosit un tub mai subţire (pentru zona centrală) pe care l-am ornat cu ace roz de 1,2mm şi ace negre de 0,7mm. Peste tub am tras două şaibe dintr-un tub mai gros (cel folosit iniţial la Naiul lu' Zamfir) şi apoi centrifug am îndesat ace de 0,7. Am consolidat cu superglue (fiecare ac l-am frecat cu şmirghel pentru mărirea prizei)şi apoi acest dispozitiv uns cu adeziv l-am îndesat pe "ţeava armei".



În pauză m-am ocupat puţin de pilot şi cockpit, în sensul că am vopsit casca şi ochelarii lipind apoi căpăţâna pe poziţie. La finalul pauzei am vopsit şi lipit spătarul.


Cursa înărmării continuă:
Am folosit ambalajul de la două branule, am secţionat bucăţile care mi-au trezit interesul şi apoi am trecut la fabricarea de tevi la 1,2mm. Per "armă" au încăput câte 8 ţevi (pe interior teaca protectoare având nişte caneluri extrem de utile), fiecare ţeavă a fost unsă cu superglue şi fixată pe poziţie (cât finisam o nouă ţeavă, adezivul se usca pe predecesoarea). După fixarea celor 16 ţevi am oferit un plus de consolidare prin introducerea branulei (unsă cu superglue), amboul fiind uşor modificat încât să nu astupe ţevile. Tubul branulei a ieşit "prin dos" şi până găsesc soluţia de a "astupuş" rămâne aşa.
Pentru un plus de S.F. am introdus un ac cu ambou metalic.







Cam asta ar fi fost cu armamentul dacă nu intervenea dilema :
R.Să rămână doar acele roz ?
G.Să introduc în ele ace galbene de 0,9mm ?
A.Să suplimentez varinata G cu ace albastre de 0,6mm, ace cărora le-am păstrat pastila de adeziv ?
Tot este bine că pot opta pentru oricare din aceste variante chiar şi la finalul lucrării deci n-a apărut un blocaj insurmontabil. Oricum mi-ar prinde bine şi părerea voastră legată de acest subiect.



Până una-alta cam aceasta este viziunea actuală de amplasare a arsenalului, cel mai probabil armele congenere levitând undeva sub burta "turelei".


P.S. Vizitiul a fost fixat temeinic pe poziţie, cu superglue.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Planet Lurypat

Postby Ovidiu Socaciu » Sun Mar 31, 2013 9:34 pm

Opinia mea este sa renunti la simetrie in dispunerea armamentului. De exemplu, "tunul" de deasupra capului l-asi muta pe atanga iar pe celelalte impreuna pe partea cealalta. Eventual cel singur poate sa aiba o lungime mai mare sau ceva accesorii suplimentare (butelii, cutii, etc.)Pilonul din spate ar merge mutat asimetric si prevazut cu niste camere(vezi sistemele FLIR de pe elicoptere), antene, lumini,etc. Pilotul pus eventual pe un scaun asemanator cu cel de raliu sau cu ceva blindaj lateral ( vezi scaune piloti in Vietnam). Eventual casca prevazuta cu un colimator (vezi sistemul de vizare de pa Apache). Ultimele arme construita arata mai bine in varianta G eventual A.[/quote]
Hartman wrote:
[quote]Armele poti zice ca sunt tunuri de pe A 10 Wartog.Singura sugestie daca mi-o permiti:tabla aia ascutita din fata ar accidenta grav pilotulul intr-un oarecare lant al intaplari,as face-o semirotunda.
User avatar
Ovidiu Socaciu
Cornicen
 
Posts: 120
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:03 pm

Re: Planet Lurypat

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 9:34 pm

Daca tractiunea va fi asigurata de Calutul/dinozaur, tunurile alea laterale s-ar putea sa-i dauneze.
Nu prea pusca conceptul de tractiune animala cu SF-ul, fie ea si tractiune "dinozauriana".

Dar pina la urma "who care?" Daca aici n-ai libertate de miscare , atunci unde?
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Planet Lurypat

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 9:35 pm

Ovidiu Socaciu wrote:
...................Ultimele arme construita arata mai bine in varianta G eventual A.

Mulţumesc, am reţinut opinia despre armament, restul au venit tardiv :-(

Hartman wrote:
......Singura sugestie daca mi-o permiti:tabla aia ascutita din fata ar accidenta grav pilotulul intr-un oarecare lant al intaplari,as face-o semirotunda.

Din fericire acest accident nu are cum să se întâmple, decât dacă fatalitatea are pata pusă pe el, aşa de intens încât placa romboidală l-ar omorî chiar dacă s-ar afla închis într-un seif.

Marhaba wrote:
Daca tractiunea va fi asigurata de Calutul/dinozaur, tunurile alea laterale s-ar putea sa-i dauneze.
Nu prea pusca conceptul de tractiune animala cu SF-ul, fie ea si tractiune "dinozauriana".
.....

Conform scenariului viaţa umanoidă este dependentă de flora şi fauna indigenă, dacă renunţam la această abordare îmi rămânea varianta B: o navetă spaţială cu jardiniere pentru muşcate. Legat de efectul tragerilor asupra lui Dino... da, aici există ceva suspiciuni.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

PreviousNext

Return to Anticipatia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest