Planet Lurypat

Pot participa orice fel de machete la orice scara, cu conditia sa se incadreze in SF sau WHAT IF, inclusiv scratchbuilt, inclusiv warhammer.

Re: Planet Lurypat

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 9:56 pm

Ai pus punctul pe I

Azi am umplut bena postamentului:
Am folosit un glet asupra căruia planează suspiciunea că ar crăpa de aceea praful l-am amestecat cu diverşi oxizi pentru zugrăveală (dacă apar crăpături măcar să fie colorate ;) ). După omogenizare am adăugat doi pumni de rumeguş (care, cică, împiedică apariţia crăpăturilor) şi după amestecare am turnat soluţie de aracet. Pasta obţinută am îndesat-o în cutia postament.
După nivelare am început să aplic ornamentele (mărgele fixate într-un "U" din sârmă, pietricele, scoici şi o felie de BCA). Nu am ales ipsosul deoarece aveam nevoie de mai mult timp pentru fixarea acestor brizbrizuri.
Deoarece întregul edificiu are cam 1700 - 1800 gr. am decis să depăşesc 2 kile şi astfel...


...am atentat la un ambalaj de parfum, l-am vandalizat şi apoi i-am fixat o bucată de cariocă pe post de rădăcină. L-am inclus în peisaj alături de un set de ciolane şi pompiţa flaconului pe post de antenă.





Mâine sper să prindă o crustă cât să pot aplica adeziv şi un prim strat de vopsea, ca mai apoi să pot fixa personajele în peisaj.
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Planet Lurypat

Postby Olaf The Viking » Sun Mar 31, 2013 9:57 pm

Aparent ai vandalizat si bijuteriile sotiei. Daca vrei crapaturi incearca asta:

Vallejo Crackle Medium

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Planet Lurypat

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 9:58 pm

Olaf The Viking wrote:
Aparent ai vandalizat si bijuteriile sotiei. Daca vrei crapaturi incearca asta:

Vallejo Crackle Medium

Doar aparent, bijuteriile sunt de la o nepoţică. Produsul pe care îl recomanzi ce ştie să facă ? Crăpături pe geam sau crapă (artistic) vopseaua ? Sau ?

Să revin la lucrare:
Am folosit un spray cu adeziv pentru consolidarea accesoriilor, apoi am vopsit cu pământiu de la Vallejo.
Image


Am montat majoritatea personajelor (doar robocăţelul aşteaptă uscarea bazei).





La finalul zilei de lucru am vopsit postamentul.
[center]



Mâine încep aplicarea de vopsea prin dry brush, atât pe bază cât şi pe postament...momentan nu sunt decis dacă aplic această tehnică şi pe iglu-ul din sticlă de parfum, că prea arată frumos. Şi plantele trebuie să sufere câte ceva aşa încât să se integreze mai bine în peisaj.
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Planet Lurypat

Postby Olaf The Viking » Sun Mar 31, 2013 9:59 pm

Prea mult maro. Baga ceva verde sa inveseleasca.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Planet Lurypat

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 9:59 pm

Olaf The Viking wrote:
Prea mult maro. Baga ceva verde sa inveseleasca.

Categoric avem firi diferite, am considerat că vegetaţia este prea "înveselită" aşa încât i-am aplicat un filtru maroniu :P
A debutat etapa de dry brush ...
Image

....oricât m-aş înfrâna pe vineri - sâmbătă (cel târziu) sunt apt pentru ceremonialul de prindere a decoraţiei TM-ANTGB pe manşetă B)

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Planet Lurypat

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 10:00 pm

A continuat buşumarea cu vopsele de nuanţă deschisă, ciberoblio a fost integrat în peisaj.
La final de zi am aplicat lac mat pe sol şi pe postament.
Image


Image
Ceva verde pentru veselia lu' Olaf

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Planet Lurypat

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 10:03 pm

Once Upon A Time ...
Politica exclusiv demografică a dus la oarece mişcari muncitoreşti, crusta autointitulat democratică a crăpat. Prin crevase şi fisuri a răbufnit un val uimitor de indolenţă şi tiranie. De voie, de nevoie, un procent infim a părăsit "Cornul abundenţei".
La distanţă de mii de ani-lumină (presupunerea părtinitoare a naratorului) internauţii pot găsi o planetă insignifiantă : Lurypat
La o prima impresie atmosfera pare improprie vieţii, lipsa oxigenului liber şi atmosfera suprasaturată de antrachinonă fiind evidente de la prima alurizare. Cu puţină bunăvoinţă oricine poate observa abundenţa florei şi faunei de pe această micuţă planetă, cât şi faptul că totalitatea vieţuitoarelor indigene (Etehcam) au un metabolism încurajator pentru rasa umană. La nivel celular are loc reducerea, antracenul este asimilat integral iar oxigenul rezultat este eliminat în atmosferă (de altfel acesta fiind unicul element eliminat de Etehcam). Din pacate oxigenul ajuns în mediul înconjurator intră în reacţie cu diferitele elemente chimice din atmosferă.
Pe baza acestor realităţi, primi colonişti au acoperit jumatate de planetă cu o carapace impenetrabilă. Evident că cei cu nasul borcănat (cei ce privesc lumea din exterior) s-au grăbit să decreteze: "Lurypatienii s-au închis ca să-şi miroasă başinile între ei !".
În scurt timp, parcă în ciuda nănăurilor borcănate, atmosfera de sub cupolă a devenit propice dezvoltării umane, Lurypat părând caminul ideal, însă....
Există un "însă", după o perioadă Etehcam-ul captiv suferă de ceea ce am putea numi apatie, posibila cauză fiind procurarea celor necesare vieţii exclusiv de la nivelul solului sau poate datorită procesării bioxidului de carbon. Cert este că situaţia se remediază şi se evită relativ uşor dacă, periodic, se introduce sub cupolă un reprezentant indigen crescut în partea liberă a planetei. Facând acest lucru, aproape instantaneu, Etehcam-ul captiv se trezeşte din amorţeală, varza indigenă (Eitaiva) polenizează, veveriţa vărgată (Etadnilb) chiţăie etc. Atmosfera devine respirabilă şi toată lumea este mulţumită şi oxigenată.
Din această stare de fapt derivă şi Primul Amendament ce guvernează viaţa pe această planetă :
"Datoria fiecarui locuitor de pe Lurypat este ca periodic să stimuleze Etehcam-ul captiv"...lucru absolut firesc dacă chiar te pasionează cosmologia.
Şi astfel ajungem la subiectul acestei diorame, "La cules de Etehcam".
ImageImageImageImageImageImageImage

Image



Image





Ar fi o situaţie destul de ciudată să anticipăm într-o lucrare de anticipaţie aşa încât o să emit doar ipoteze:
    În timp Lurypatienii menţin echilibrul propice vieţii (atât pentru umanoide cât şi pentru indigene).
    Treptat umanitatea suferă de mimetism (adică dispare inclusiv rahatul)
    Apare decopertarea, fiind nevoie de o nouă migraţie
    Planeta este înghiţită de multitudinea de Găuri Negre ce au împânzit Universul (criza, plictisul, soacra etc.).

Astfel într-un timp relativ scurt, după 138 de fotografii colaj, consider acest proiect încheiat. Ora 20120119 (conform orologiului luripatyan).
https://photos.google.com/album/AF1QipNLdJCkHB22UHb4F9UDdkpvQx_aGKdEeCe7e_SP pentru rememorări sau descoperiri.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Planet Lurypat

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 10:05 pm

Tare :) Felicitari!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Planet Lurypat

Postby Zeno » Sun Mar 31, 2013 10:05 pm

Impresionant Lucian. Felicitari. Am urmarit pas cu pas ce ai facut si mi-a facut o deosebita placere sa urmaresc evolutia acestei diorame. Sunt cateva efecte care imi plac foarte mult.
Referitor la actiunea descrisa am o intrebare: Acest snapshot descris in diorama are loc in interiorul carapacei sau in afara ei?

P.S. Un wash inchis la culoare in interiorul tevii tunului de pe portal ar merge foarte bine.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Planet Lurypat

Postby Olaf The Viking » Sun Mar 31, 2013 10:06 pm

Super tare. Acum arata foarte bine terenul, scuze ca m-am indoit de tine. :P Cupola aia ruginita e bestiala. Parca e cam mult armamemt pentru un amarat de etehcam.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

PreviousNext

Return to Anticipatia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron