MAD MAX sau CARMAGEDON ???

Pot participa orice fel de machete la orice scara, cu conditia sa se incadreze in SF sau WHAT IF, inclusiv scratchbuilt, inclusiv warhammer.

Re: MAD MAX sau CARMAGEDON ???

Postby Viorel Ghilencea » Tue Apr 09, 2013 12:29 am

Ar fi o idee sa propunem un GB cu tema "Viata de dupa Armagedon".
User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

Re: MAD MAX sau CARMAGEDON ???

Postby Viorel Ghilencea » Tue Apr 09, 2013 12:29 am

Salutare, intre timp am mai reusit sa avansez putin, in sensul in care am dat un strat de rugina, si ptr prima data am incercat metoda cu sarea, peste care am dat un strat de revell 46 (nato olive). De maine ma abuc de bibilit. Mai jos poze cu stadiul. Astept critici cu privire la modul in care am aplicat aceasta tehnica.
Toate bune.










User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

Re: MAD MAX sau CARMAGEDON ???

Postby alexie » Tue Apr 09, 2013 12:30 am

Legat de tehnica "sare" poate că era indicat să bagi un strat de metalic -sare- strat rugină - sare şi apoi măsline NATO. Spun asta deoarece o să-ţi fie greu să metalizezi dinţii fierăstrăului (bănuiesc că ai de gând) dacă nu ai ceva pigmenţi şi te bazezi doar pe vopsea.
Încă ceva: Ca să îndepărtezi uşor sarea este de preferat ca stratul de bază să fie vopsea enamel iar restul acrilice.
Aştept urmarea...sau urmările,
Succes !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: MAD MAX sau CARMAGEDON ???

Postby Viorel Ghilencea » Tue Apr 09, 2013 12:30 am

Cu privire la stratul metalic o sa incerc sa fac un chipping, iar ptr fierastrau o sa fac un drybrushing. O sa pun poze.
Cu privire la metoda cu sarea eu am folosit doar vopsea emanel si s-a indepartat foarte usor.
User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

Re: MAD MAX sau CARMAGEDON ???

Postby alexie » Tue Apr 09, 2013 12:32 am

Image
Ranforsările din culee arată foarte bine, cum ai îndoit şi debavurat materia primă ?
Singura îmbinare urâtă este la nivelul lamei de fierăstrău dar poate o repari la vopsire.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: MAD MAX sau CARMAGEDON ???

Postby Viorel Ghilencea » Tue Apr 09, 2013 12:33 am

Am reusit si eu sa termin dupa lungi incercari si cu o schimbare totala a cobaiului fata de inceput
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

Re: MAD MAX sau CARMAGEDON ???

Postby alexie » Tue Apr 09, 2013 12:33 am

Arată foarte bine, transformare spectaculoasă însă am o mare cârcoteală legată de siguranţa şoferului : turelă, uşa de acces blindată şi nici măcar un geam ?
O plasă de ţânţari sau un parbriz cu proprietăţi speciale "ar securiza" munca depusă, ce zici ?

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: MAD MAX sau CARMAGEDON ???

Postby Zeno » Tue Apr 09, 2013 12:35 am

Alexie wrote:
Arată foarte bine, transformare spectaculoasă însă am o mare cârcoteală legată de siguranţa şoferului : turelă, uşa de acces blindată şi nici măcar un geam ?
O plasă de ţânţari sau un parbriz cu proprietăţi speciale "ar securiza" munca depusă, ce zici ?

Are 4 periscoape si o ambrazura prin care sa vada ceva. Ii face capul ca girofarul cand trebuie s-o ia la stanga sau la dreapta... :laugh:
Iertare, o gluma, acolo... :) Nu ma baga in seamna ca am luat-o aiurea. :)
Imi place transformarea dar imi placea si mai mult daca pastrai lama zimtata. Chestia asta are un efect dramatic.
Felicitari. Arata f. bine.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: MAD MAX sau CARMAGEDON ???

Postby Viorel Ghilencea » Tue Apr 09, 2013 12:36 am

Alexie, i-as fi pus geam dar in cutia aia blindata ar fi fost ca in sauna :lol:, si asa in limita timpului as vrea sa pun si ceva figurine (niste rusi putin afumati de vodka) ca sa intregesc blasfemia (vehicul american cu stele rusesti the best combination ever)atunci o sa ii pun si geam, dar pana atunci lasa-l fara geam sa il doara maseaua de la curent :laugh: .
Zeno, mersi, lasa-l sa ii joace neuronii hora daca n-a invatat carte :laugh: cu privire la lama zimtata mai am in lucru inca un humvee care o sa fie destul de "zimtat" si impreuna cu asta sper sa fac si o diorama/vinieta.
User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

Previous

Return to Anticipatia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron