Sfoarta sa fie cu noi

Pot participa orice fel de machete la orice scara, cu conditia sa se incadreze in SF sau WHAT IF, inclusiv scratchbuilt, inclusiv warhammer.

Re: Sfoarta sa fie cu noi

Postby Dan Dutescu » Fri Apr 12, 2013 7:01 pm

Salutare,
mare adevar ai grait, am folosit cateva fire de vata medicinala care vad ca si-au facut bine treaba :)
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Sfoarta sa fie cu noi

Postby Dan Dutescu » Fri Apr 12, 2013 7:02 pm

Salutare tuturor,
a sosit si momentul in care declar micul Yoda gata. Nu ca ar fi, dar mi-e teama ca daca ii mai fac ceva il stric si m-am luptat prea mult cu el :laugh: . In urma sugestiilor primite de la colegii de suferinta la intalnirile la care am participat, am schimbat sabia cu una confectionata din teava de inox si policarbonat slefuit rotund.















Din pacate dupa ce l-am dar cu lac a ramas destul de lucios, cu toate ca pe minunata sticla sria cu litere mari mat. Bineinteles ca nu-i vina mea ca nu l-am amestecat, nu? :whistle: . Dar, asa cum am spus nu-i mai fac nimic pentru ca am avut deja destule experiente neplacute legate de curatarea vopselei de pe figurine.

Spor la modelit tuturor,
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Sfoarta sa fie cu noi

Postby Marhaba » Fri Apr 12, 2013 7:03 pm

Imi place tot exceptind faptul ca e lucios. Dupa parerea mea, tocmai pentru ca ai muncit atit de mult la el, e pacat sa-l lasi lucios. Nu trebuie decit sa sufli din aerograf un strat subtire de lac mat (recomand acrilic Valejo).
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Sfoarta sa fie cu noi

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 12, 2013 7:03 pm

Sau poate ca se imbraca in matase si atunci e clar lucios. :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Sfoarta sa fie cu noi

Postby Buss » Fri Apr 12, 2013 7:04 pm

Sau ploua si era ud peste tot si lucea in reflectoare :D Arata super bine. Felicitari.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Sfoarta sa fie cu noi

Postby alexelu_marinelu » Fri Apr 12, 2013 7:05 pm

Ma bucur, Dane, ca ai adoptat solutia asta pentru sabioanta. Nu inteleg de ce producatorii de figurine SW nu au adoptat-o de mult, intrucat banuiesc ca e vorba de niste costuri minime.
Eu ma gandisem de mult la betisoarele de cocktail din comert, fapt confirmat de baietii de la Lego.
Pentru luciu, ia un lac email mat de la Revell, dilueaza-l bine si da-l cu pensula, fara probleme (valabil numai pentru figurine).
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Sfoarta sa fie cu noi

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 12, 2013 7:08 pm

Dar in nici un caz diluat cu diluantul de la Revell. Posibil sa atace puty-ul. Dar eu nu m-as risca nici cu un D509 obosit din ala la 4 lei litrul. Acrilic e cel mai safe.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Sfoarta sa fie cu noi

Postby alexie » Fri Apr 12, 2013 7:09 pm

Cum pe astea cu machetele "le-am fumat" intenţionez să depăşesc plafonarea cu ajutorul "plastelinei". Până atunci, rogu-te spune câteva cuvinte despre bonsai.


Despre tulpină, frunziş, plantele de la bază..dacă este pe bază de copt cum de nu s-a scuturat în timpul procesului..
P.S. Dă-i cu şah mat !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Sfoarta sa fie cu noi

Postby Dan Dutescu » Fri Apr 12, 2013 7:11 pm

Salutare tuturor,
va promit ca nu o sa-l las asa si ca-i mai dau o mana de lac mat, nu de alta, dar vorba voastra ar fi pacat. @ Alexie - bonsaiul este facut asa cum am vazut pe forum - din sarma de cupru luata dintr-un cablu multifilar, rasucita si acoperita cu ipsos de modelaj. Ipsosul l-am facut subtirel ca sa adere la " trunchi". colorarea - cu acrilice. Frunzele sunt facute cu oregano - aici am primit ceva critici ca nu ar fi tocmai potrivite, dar am zis sa-l las asa si sa nu-l mai obosesc. Plantele de la baza sincer nu stiu ce natie sunt, le-am vazut intr-o jardiniera la o intrare intr-un bloc si am zis sa mi se lipeasca si mie de mana cateva moturi ca aratau tare fain ( parerea mea ). Moturile de iarba care mai apar pe ici pe colo sunt facute din muschi cules de prin jurul blocului si cam atat. Daca vreti sa stiti si alte detalii cu draga inima.
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Previous

Return to Anticipatia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron