Rise and Shine sau Wake Up Dead

Pot participa orice fel de machete la orice scara, cu conditia sa se incadreze in SF sau WHAT IF, inclusiv scratchbuilt, inclusiv warhammer.

Re: Rise and Shine sau Wake Up Dead

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 28, 2013 2:51 pm

Oricat de mult m-ar gadila laudele bunul simt ma obliga sa iti spun adevarul.

Andrei Mitu wrote:
Esti superdocumentat.

Nu chiar, am destule carti si mi-am si printat din Ospreyurile piratate plansele cu poze. De acolo am luat informatiile. Peste o luna nu o sa mai stiu ca e vorba de prima jumatate a sec. 1 sau de a doua. Forma scuturilor intr-adevar mi s-a imprimat in cap, dar e valabil pentru toti (greci, romani, vikingi, celti) ca asa se pot deosebi care cu care si de cand e.

Se vede ca ai planificat lucrarea si din punct de vedere istoric nu doar constructiv.


Din nou dezamagire pe toata linia. Legiunea a 13-a am ales-o ca se presupune ca e ceva cu ghinion. Vroiam ceva gen Legiunea 666 dar nu a existat din cate stiu eu. Scuturile, si cel rectangular si cel oval, erau in kit si aveam decaluri pt ele. Asa ca le-am bagat urmarind mai mult diversitatea decat adevarul istoric.

Deci practic totul e o potriveala.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Rise and Shine sau Wake Up Dead

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 2:52 pm

Olaf The Viking wrote:
... iti spun adevarul.


... asta e ceva nou ...

printat din Ospreyurile piratate plansele cu poze


... asta e ceva rusinos ...

practic totul e o potriveala


... si asta e ceva incredibil! Eu am auzit ca 3 luni te gindesti, planifici si te documentezi si apoi intr-o saptamina faci diorama.

:laugh: :laugh: :laugh:
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Rise and Shine sau Wake Up Dead

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 28, 2013 2:53 pm

Marhaba wrote:
Olaf The Viking wrote:
... iti spun adevarul.

... asta e ceva nou ...
printat din Ospreyurile piratate plansele cu poze

... asta e ceva rusinos ...
practic totul e o potriveala

... si asta e ceva incredibil! Eu am auzit ca 3 luni te gindesti, planifici si te documentezi si apoi intr-o saptamina faci diorama.


Aparent azi ai tu o dimineata buna. :P

Pentru printuri din Osprey le folosesc pe cele piratate ca sa nu imi cracanez eu cartile la scanat. Majoritatea (95%) le am fizic. Cele pe care nu le am, nu sunt in stoc. Deci e vina lor.

Am zis ca trei luni ma gandesc. Nu am zis nimic de documentat. :P

In alta ordine de idei, am pozat pietrele. Astept sa imi spuneti ce varianta preferati: 1,2,3,4,5 sau 6 - nici una din cele de mai sus, mai incearca. Daca ati ales 6, argumentati raspunsul.

[img size=200]https://lh4.googleusercontent.com/-pTAI_uVFgAI/T9GoRMr6O0I/AAAAAAAACRk/vCPPvnvXAO8/s720/pietre%2520mormant.jpg[/img]

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Rise and Shine sau Wake Up Dead

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 3:35 pm

Olaf The Viking wrote:
Majoritatea (95%) le am fizic. Cele pe care nu le am, nu sunt in stoc. Deci e vina lor.

Asa cum ti-am spus, te cred ca si eu mai mint :)

Image


Eu as alege varianta nr.4 care mi se pare ca arata grozav si iti mai dau un sfat (gratis, dar daca tii neaparat poti anula datoria): ia o bucatica de lemn de balsa si freaca-l de-un smirghel pina obtii o pulbere fina si pufoasa (sau mai bine pune un angajat sa faca asta ca e cam plictisitor). Prepara o solutie din white glue (sau aracet) cu apa si coloreaz-o cu verde (mai multe solutii si mai multe nuante tari de verde, de la deschis la inchis, sa zicem vreo 3 nuante, evident vopsea acrilica Valejo de care ti-e plin beciul). Apoi cu o pensula amesteca in fiecare nuanta niste pilitura de balsa pina vei obtine un fel de crema. Crema aia daca o pui inspirat pe pietre, dupa ce se va usca va arata exact ca muschiul depus pe pietrele de mormint in atitea secole care s-au scurs pina te-ai gindit tu sa faci diorama. Mult mai bine decit orice scame/burete Noch pe care le vinzi tu modelistilor mai naivi. Cu placere.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Rise and Shine sau Wake Up Dead

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 28, 2013 3:37 pm

Adica cum am facut deja, pe spatele pietrelor, aici https://lh6.googleusercontent.com/-nyKO ... 252028.jpg

dar inca in doua nuante.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Rise and Shine sau Wake Up Dead

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 3:38 pm

Olaf The Viking wrote:
Adica cum am facut deja, pe spatele pietrelor, aici https://lh6.googleusercontent.com/-nyKO ... 252028.jpg

dar inca in doua nuante.


Nu cum ai facut acolo, ca acolo muschiul pare usor iesit din scara. Incearca cum iti spun eu (balsa) si controleaza bine cit pui si unde pui ca sa nu fie iesit din scara. Poti pune si iedera .
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Rise and Shine sau Wake Up Dead

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 28, 2013 3:40 pm

Foarte misto ideea si parca si executia e un pic mai artistica.
E bine sa ne mai destindem din documentari fara sfarsit (cel putin unii dintre noi) gen "ce inmatriculare ii fac?" "ce antene n-are?" "era mat sau semilucios?" etc.
O idee - musuroaiele alea de pamant foarte maron nu prea imi arata neaparat ca si cum legionarii ar iesi din tarana. Poate ceva gen brazde mici de pamant cu iarba care sunt deztelenite de racani?
Sau ma aberez?
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Rise and Shine sau Wake Up Dead

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 28, 2013 3:40 pm

alexelu_marinelu wrote:
Sau ma aberez?

Da. Daca nu cum ?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Previous

Return to Anticipatia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron