TMA-WT/1 "DAVID"

Pot participa orice fel de machete la orice scara, cu conditia sa se incadreze in SF sau WHAT IF, inclusiv scratchbuilt, inclusiv warhammer.

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Grigoras Zeno » Sun Apr 28, 2013 7:08 pm

Adica ceva in genul acesta?
Image

Am auzit la scoala de excavatoare pasitoare; poti cauta pe google/youtube walking excavator pentru mai multe detalii despre "tentacule".

Ideea este geniala! Bafta! B)
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 7:09 pm

Din ala , doar ca mai tare ca ala :)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby alexie » Sun Apr 28, 2013 7:10 pm

Marhaba wrote:
.....voi face un TMA-WT/1, adica un TransylvaniaModelArmy-WalkingTank/1.
..........

În acest caz trebuie să exersezi la efectele de apă...sper că îl reprezinţi trecând un pod dunărean

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 7:11 pm

Alexie wrote:
Marhaba wrote:
.....voi face un TMA-WT/1, adica un TransylvaniaModelArmy-WalkingTank/1.
..........

În acest caz trebuie să exersezi la efectele de apă...sper că îl reprezinţi trecând un pod dunărean :whistle:


Orice scara as folosi, nu-mi incape in diorama nici Palatul Victoria, cu atit mai putin PalatulParlamentului. Asa ca o sa ma limitez la un simplu decor SF, dar asta probabil pt urmatoarea "anticipatie" :)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 7:11 pm

Incercari, incercari ...

Dupa diverse incercari, probabil ca in final picioarele vor arata de forma de mai jos:

Image
[center]



Masina va fi pusa intr-o diorama , evident si de aceea vreau ca toate picioarele sa fie mobile din toate incheieturile. Asta imi limiteaza oleaca variantele constructive, dar pina la urma cred ca am s-o scot la capat asa cum vreau.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby alexie » Sun Apr 28, 2013 7:13 pm

Sper să continui pe acestă temă, promite extrem de mult ...şi nu uita foto cât mai des că altfel nu crede nimeni că din beţe de amestecat cafeaua.. ;)
Felicitări !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Buss » Sun Apr 28, 2013 7:13 pm

Mi-aduce aminte de mech-ul din filmul wild wild west cu will smith.

Arata extrem de bine piciorul. Am stat cateva secunde cu fraza "frate alea sunt bete de cafea?!" in cap cand m-am uitat pe poze :P

Cate picioare or sa fie? Daca ai prin stash ar fi o idee sa adaugi cumva in locul tunului un minigun si pe turela un lansator MLRS. Zic si eu :P

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 7:22 pm

E un subiect la care ma gindesc din primavara de cind cu SUZA3. Fii convins ca-l continui si ca-l si termin :) Prima lingurita de cafea de felul asta am luat-o de pe plaja Mangalia impreuna cu inca vreo 30 de surate. Ca norocul ca am gasit (cu greu, intr-un final) o cafenea in Baia Mare de unde am mai facut rost de vreo suta exact la fel. Intr-un picior intra 18 lingurite. Vor fi 6 picioare (108 lingurite). Plus pistoane, conducte, fire, table, etc.
Tunul cred ca am sa-l las pentru ca arata prea bine. Dar oricum am sa "imbogatesc" turela cu diverse, inclusiv armament.
Deocamdata n-am depasit constructia picioarelor in asa fel incit sa si ramina mobile si sa nici nu cada gramada.
Dar mai sap.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby alexie » Sun Apr 28, 2013 7:23 pm

Marhaba wrote:
.......... Vor fi 6 picioare (108 lingurite). Plus pistoane, conducte, fire, table, etc....

Încep să mă simt normal cu cele 78 beţe de frigărui utilizate pentru diorama japoneză :roll:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 7:24 pm

Am sapat in turela locasurile pentru picioare si am inceput constructia lor. Pentru incheieturi voi folosi surub si piulita (M3x20). Pina la urma e cea mai sigura, mobila si convenabila varianta.



User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

PreviousNext

Return to Anticipatia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron