TMA-WT/1 "DAVID"

Pot participa orice fel de machete la orice scara, cu conditia sa se incadreze in SF sau WHAT IF, inclusiv scratchbuilt, inclusiv warhammer.

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 11:11 pm

Multam Bille.
Scena finala ar trebui sa fie cam asa: peisaj desertico-stincos si o poarta de intrare intr-un buncar (asta o s-o fac dintr-o unitate dvd). Iar David atirnat cumva printre stincile alea. Cam asa o vad eu, cel putin deocamdata. Dar asa cum stii, lucrurile se mai modifica pe traseu.
Ce sa zic, as pune si o figurina - doua macar pt a scoate in evidenta marimea "paianjenului", dar inca nu am cautat prea tare figurine SF (1/35 sau de ce nu, mai mici). As mai putea folosi (cred) soldati moderni (echipamentul sa zicem ca ar aduce un pic a SF). Sugestiile sunt binevenite.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 11:11 pm

Multam Bille.
Scena finala ar trebui sa fie cam asa: peisaj desertico-stincos si o poarta de intrare intr-un buncar (asta o s-o fac dintr-o unitate dvd). Iar David atirnat cumva printre stincile alea. Cam asa o vad eu, cel putin deocamdata. Dar asa cum stii, lucrurile se mai modifica pe traseu.
Ce sa zic, as pune si o figurina - doua macar pt a scoate in evidenta marimea "paianjenului", dar inca nu am cautat prea tare figurine SF (1/35 sau de ce nu, mai mici). As mai putea folosi (cred) soldati moderni (echipamentul sa zicem ca ar aduce un pic a SF). Sugestiile sunt binevenite.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Buss » Sun Apr 28, 2013 11:11 pm

Am ramas cu gura cascata cand am vazut ultimele doua poze :) Apoi mi-am inchis-o. Si apoi m-am mai uitat odat si inevitabil si inconstient s-a cascat iar :blush: :)

Ce sa zic arata excelent. Cat despre figurine eu sincer as opta pentru ceva 1/48 pentru a sublinia masivitatea si spectaculosul monstrului.

Daca ai ocazia ar fi pacat sa nu participi cu el la cat mai multe concursuri.

Inca o data excelent.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 11:12 pm

Ma bucur ca-ti place George. Asta inseamna ca ar trebui sa-ti placa si mai tare cind va fi gata :) si-i voi face niste poze decente.
Si eu m-am gindit la figurine cit mai mici ca sa sublinieze faptul ca David e foarte mare. Problema e aceeasi , clasica deja pt mine: cu cit sunt mai mici figurinele , cu atit e mai dificila vopsirea. M-ar scoate din foame niste figurine la care sa nu li se vada fata deloc. Adica sa aiba ceva casti din alea smechere SF. Atunci da. Am sa incep cautarea cu 1/72 chiar.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:13 pm

Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:13 pm

La 1/72 am gasit ceva f. interesant. Cred ca se potrivesc destul de bine cu Goliath Slayerul tau.

http://www.scale-rotors.com/news-review ... ew-ss-7202

Piloti 1/72 Italeri:

http://www.importhobby.com/sku34411_ita ... w_1-72_ita

Desi sunt la 1/35 poate iei in considerare si niste figurine de la Black Dog:

http://www.blackdog.cz/fig35.html

Daca mai vad ceva interesant iti mai trimit sugestii.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 11:14 pm

Interesant , multumesc Zeno.
Genistii aia de la BlackDog sunt cei mai SF. Pacat ca-s la 1/35. Dar sa vad, ma mai gindesc.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:15 pm

Marhaba wrote:
Interesant , multumesc Zeno.
Genistii aia de la BlackDog sunt cei mai SF. Pacat ca-s la 1/35. Dar sa vad, ma mai gindesc.

Da, cei de la Black Dog au fost si alegerea mea. Asa cum spui, pacat ca sunt la 1/35.
Interesanti mi se par cei de la scale-rotors, 1/72 Helicopter Combat Crew. Posturi interesante, toti sunt "mascati", unformele sunt OK pt. SF.
Mai gandestete. Daca mai vad ceva ce s-ar potrivi cu subiectul mai bag o "sarma".
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 4:25 pm

Da, m-am gindit si eu, multam. Oricum cred ca pina la urma daca ramin la 1/35 , va fi probabil BlackDog.
Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 4:26 pm

Dacă decizia ar depinde de mine aş merge pe impactul vizual (vehicul, peisaj, cromatică etc.) şi în "carlingă" aş arunca doi băieţi 1/48 (adică fără umanoizi fugind sau vikingi)...dar bănuiesc faptul că aceasta este şi direcţia ta de abordare. Cât despre aspect s.f. al figurinelor, cu puţină poxilină şi accesorii orice figurină se pretează, mai ales că se vede doar bustul.
P.S. Ţeavă şi capace 1/35 :GG , dacă se găsea unul să pună avion la 1/72 cu vehicul la 1/35 abia atunci era posibil să apară deteriorarea retinei machetistului decent ;)

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

PreviousNext

Return to Anticipatia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron