TMA-WT/1 "DAVID"

Pot participa orice fel de machete la orice scara, cu conditia sa se incadreze in SF sau WHAT IF, inclusiv scratchbuilt, inclusiv warhammer.

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 11:02 pm

Vreau sa arate ca o masinarie din metal, veche. Deci nu titan, nu aliaje sofisticate si stralucitoare, ci otel. Mult fier masiv si vechi. Asta e ideea de baza.
Dar asta e mai complicat decit am crezut. Pentru ca se presupune ca o astfel de masinarie nu poate fi facuta din tabla ca o toba de esapament. Deci nu rugineste ca si tabla. De asemenea "actiunea" se va desfasura in desert. Rugina "de desert" nu e la fel cu rugina din medii umede. Tonurile de culoare sunt inchise, spre maro, brun roscat inchis (culoarea grundului de fapt) , fara acele tonuri rosiatice-portocalii de rugina "proaspata".
Desi vreau sa arate cit mai vechi , nu vreau sa fac o epava. Stratul de oxid trebuie sa fie superficial iar deasupra sa se vada vagi urme din ce a fost o data vopseaua. Pe alocuri sa iasa metalul "curat" (asta mai mult ca impresie artistica - macheta arata mai bine, senzatia de greutate metalica e mai pronuntata)
Peste grund/oxid si urme de vopsea trebuie sa se vada praful. Mult, dar fara sa inece restul. Peisajul va fi un desert de piatra unde "batrinul David" pazea intrarea intr-un buncar. Culoarea predominanta in toata diorama va fi brun-roscat (grund, rugina veche, desert, piatra).
Cam asta e ideea.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby alexie » Sun Apr 28, 2013 11:03 pm

Această fotografie mi-a oferit răspunsul la dilemă, başca textul.
Felicitări, se anunţă o lucrare [strike]demnă de Moso[/strike] deosebit de interesantă. Posibil ca David să declanşeze o invazie de arahnoide, că tot se bate monedă pe boala Lyme & Co.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 11:04 pm

Am inceput cablarea picioarelor si montarea scuturilor. Cablurile vor fi desigur "imbatrinite" dupa montaj, ca sa nu para prea noi in comparatie cu restul carutei.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 11:05 pm

... avansez ...

User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Hartman » Sun Apr 28, 2013 11:06 pm

Arata....demential.... :blink: Foarte potrivit pentru un sf la Moson sau oriunde.Toata admiratia,esti un maestru al uzurii,sau a creerii impresiei ca masinaria poate fi reala.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:07 pm

Wow!!!
“Goliath Slayer” by David
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Florin David » Sun Apr 28, 2013 11:07 pm

Spectaculos, Ovidiu. Imi aduce aminte de un SF mai vechi, nu mai stiu care.
Fain!
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 28, 2013 11:08 pm

Arata demential. Sigur ca e foarte vulnerabil. Adica orice viking decent care se intalneste cu el ii trage un topor in firele alea de ramane pe loc, dar arata spectaculos.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 11:09 pm

E bine ca va place, ma bucur.

Olafe, orice viking (in afara de tine evident) care se apropie la mai putin de 500 de stânjeni de David, este direct pulverizat ;fg;

Prima data sa-l termin, apoi ma voi ocupa de diorama. Problema(?) este ca in diorama, David va fi atirnat de niste pereti (deci nu in pozitia "stind pe masa") Asta inseamna ca pozitia picioarelor va fi alta si este posibil sa apara zone nevopsite. Am incercat eu sa vopsesc peste tot, dar pt ca sunt multe piese mobile la picioare, si se freaca unele de altele, e imposibil sa-l vopsesc peste tot. Asa ca ultimele corecturi le pot face doar dupa fixarea lui in pozitia definitiva. Cind sper sa mai am acces la zonele care vor iesi la iveala ca fiind nevopsite.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Bill » Sun Apr 28, 2013 11:10 pm

Sers,
Arata excelent, e spectaculos si fioros ;g;
Si scenariul suna bine, sunt foarte curios sa vad scena finala.
Spor,
Bill :)
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

PreviousNext

Return to Anticipatia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron