TMA-WT/1 "DAVID"

Pot participa orice fel de machete la orice scara, cu conditia sa se incadreze in SF sau WHAT IF, inclusiv scratchbuilt, inclusiv warhammer.

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 7:33 pm





User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 7:33 pm

Am incheiat prima etapa - constructia picioarelor. Mai precis scheletul picioarelor. Urmeaza detalii si constructia blindajelor. Picioarele sunt mobile, astfel incit "lighioana" poate sta dreapta pe orice teren.






User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 7:34 pm

Il cheama DAVID, dupa cum se vede am schimbat si titlul topicului , acum daca i-am pus si nume.
De ce tocmai David? Pentru ca este evreu (turela de Merkava) si pentru ca sper sa mai urmeze si Johny, Gustav si Ivan :)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Alex Stanescu » Sun Apr 28, 2013 7:35 pm

Mmmmmm inedit si inspirational,fain subiect tratezi Ovidiu,imi place foarte mult ceea ce vad,nu-i asa ca-i interesant sa creezi ceva din resturi de kit-uri si alte traznai la care nici nu te gandesti?
Sunt convins ca va arata foarte bine la final,spor in continuare!
User avatar
Alex Stanescu
Signifer
 
Posts: 65
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:16 pm

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 7:36 pm

Ma bucur ca-ti place. Interesant e putin spus. Libertatea de miscare oferita este probabil unica si recomand chiar "numaratorilor de nituri" cite-o pauza din asta. Ajuta la sanatatea mintala.
Cert este ca pe mine m-a prins si sunt sigur ca asta nu va fi ultimul model de genul asta pentru mine.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Laurentiu Patrascu » Sun Apr 28, 2013 7:37 pm

Cred ca o sa iasa nemaipomenit. Abia astept urmatoarele imagini.
User avatar
Laurentiu Patrascu
Immunis
 
Posts: 35
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:54 am

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby alexie » Sun Apr 28, 2013 7:39 pm

Marhaba wrote:
....... Libertatea de miscare oferita este probabil unica si recomand chiar "numaratorilor de nituri" cite-o pauza din asta. Ajuta la sanatatea mintala.
.........

La astfel de proiecte desfăşurarea sub formă de W.I.P. poate să îţi creeze anumite frustrări, în sensul că primeşti indicaţii despre lucruri pe care oricum aveai de gând să le efectuezi...oricum una peste alta este instructiv pentru toată lumea care se lasă angrenată în acest "joc".
Astfel:
Sper să ai în vedere o soluţie pentru a masca şuruburile de la articulaţii..măcar scurtarea drastică a acestora...sau poate vrei să le înfiletezi ceva sau să faci orificii :blink: şi să devină "tunuri de genunchi".

Lighioana ( חיה..conform traducător gugle) îmi pare prea plată, poate ai în vedere înlocuirea ventuzei mediene cu o cupolă gen turela sferică de B 17, evident care să culiseze doar în plan median.[img size=20]http://users.skynet.be/Emmanuel.Gustin/fgun/b17ball-b.jpg[/img]
Şi nu uita de părţile de blindaj aurit...

La N.A.S.A. soseşte un O.Z.N acoperit complet cu aur. Din el coboară un
extraterestru mic, verde, dar cu antenele din aur.
Este luat la intrebari, la cercetat:
- De unde vii tu?
- De pe Marte.
- Şi toţi aveţi acolo farfurii zburătoare din aur?
- Da.
- Şi toţi aveţi acolo antene din aur?

La care extraterestrul:
- Numai noi, evreii ...

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 7:40 pm

N-am nici o problema cu indicatiile Lucian. Cu cit mai multe cu atit mai bine. Discutiile pe marginea subiectului il fac mai interesant si munca mai putin plictisitoare.
Asadar: suruburile le-am taiat la nivel. Initial ma gindeam sa maschez piulita cu un disc de stiren, dar s-ar putea sa-mi placa mai mult cum arata profilul hexagonal. Cred ca doar dupa vopsire ma voi hotari in aceasta privinta.
Masinaria este plata, dar sa nu uitam ca orice masinarie sf-ista (sau aproape orice) sunt plate. Vezi toate navele alea din razboiul stelelor (Yoda mester), toate arata ca niste placinte. Dar nu asta e chestia. Turela de Merkava era disponibila, imi place tocmai pentru ca e plata si aduce a SF. Oricum forma o voi rupe cu montarea unor rachete (dibluri) in partea din spate, ca si in poza de mai jos. Bineinteles ca vor fi montate altfel nu pe dopul ala pe care le-am pus doar pt exemplificare.
Mi-ar fi placut o cupola de bombardier , dar nefiind disponibila asta e.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Buss » Sun Apr 28, 2013 7:41 pm

Arata nemaipomenit de bine. Totusi, eu tot propun un minigun agatat pe undeva.

Gen :


Mi se pare cea mai cool arma.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 7:42 pm

Buss wrote:
Arata nemaipomenit de bine. Totusi, eu tot propun un minigun agatat pe undeva.


Poate se va nimeri cind am sa-l fac pe Johny.
Sau un "quadmount"
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

PreviousNext

Return to Anticipatia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron