TMA-WT/1 "DAVID"

Pot participa orice fel de machete la orice scara, cu conditia sa se incadreze in SF sau WHAT IF, inclusiv scratchbuilt, inclusiv warhammer.

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Dan Dutescu » Sun Apr 28, 2013 7:43 pm

Din ce in ce mai mester lucrata.
Spor
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 7:44 pm

Multam Dane.

Am inceput cablajul picioarelor. Si deja m-am plictisit. Prevad ca asta va fi o activitate de cacao.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby alexie » Sun Apr 28, 2013 7:46 pm

Cablurile sunt fixate cu superglue ? Asta nu anulează articulaţiile membrelor ? Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 7:47 pm

Alexie wrote:
Cablurile sunt fixate cu superglue ? Asta nu anulează articulaţiile membrelor ?


Sunt fixate cu cianoacrilat (loctite gel) si asigurate cu Gator Glue. Urmeaza sa-i pun si niste coliere din tabla de Pb. Inainte de fixare indoi piciorul pentru a vedea lungimea maxima a cablului. Apoi in jurul articulatiilor las bucle libere astfel incit atunci cind piciorul se misca, cablu sa se poata intinde fara sa forteze lipiturile. Cablul e de fapt doar IZOLATIA de la cablu, fara miezul din sirmuliute de cupru. Asta face sa fie mai usor si mai flexibil.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby alexie » Sun Apr 28, 2013 8:24 pm

Ştiu că nu eşti fanul grunduirii dar trebuie să te atenţionez cu privire la paiele de Cico.
Vopseaua are tendinţa să se scorojească de pe acest soi de plastic, poate un strat de grund ar fi indicat ?

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 8:24 pm

Bine ca mi-ai spus. Ce sa zic , cind zici vopsea te referi si la cea pe baza emailica? Ca ma gindeam sa trag un strat de email in loc de grundul pe care nu-l am.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby alexie » Sun Apr 28, 2013 8:25 pm

De-a lungul timpului am tot utilizat beţe, cel mai mulţumit am fost de cele transparente pe care le-am vopsit şi la interior. La restul, fie că a fost email, acrilic sau tempera, în timp s-au desprins insuliţe ce au trebuit consolidate cu gator glue sau revopsit dacă am ratat momentul. Poate o uşoară şmirgheluire, puţin diluant :unsure: sau grund să fie soluţia...nu ştiu.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 8:26 pm

Pentru ca m-am plictisit repede de cablat, am inceput sa lucrez la blindaje. Cele pentru segmentul 2 al picioarelor vor arata cam asa:



Scutul e facut din coala de stiren (la fel niturile).
"T"-ul e facut din komatex si are de fapt un aspect de alama, dar poza este cam neclara.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 8:27 pm

Sigur ca exista avantajul , cum am mai spus, la aceste gen de lucrari, ca iti ofera o mare libertate de miscare, ceea ce e foarte relaxant. Pe de o parte. Pe de alta parte exista dezavantajul ca nu stii ce ai de facut in continuare. N-ai planuri, scheme, schite, iar inspiratia din pacate nu are un flux constant.
Ce-am mai facut:
Am lipit cite un cablu (izolatie doar) pentru fiecare picior, asa cum am spus. Va fi un fel de "cablul principal" pe care l-am lipit cu CA si asigurat cu Gator . In plus am fixat niste bride din tabla de Pb (multumesc Z-mare). In afara de acest cablu, vor mai fi cabluri subtiri care ma gindesc in continuare unde si cum le voi lega. Pina una alta varianta pe care o coc acuma este acea de a trage cablurile subtiri printr-o "conducta articulata" facuta evident tot dintr-un pai.



Am facut si suportii pe care vor fi fixate blindajele. Dupa indelungi gindiri si concentrari, am ales o varianta simpla: din banda de tabla de cupru indoita in forma de Z . Asta imi va da un mic grad de mobilitate blindajelor chiar dupa ce vor fi lipite, necesar unor anumite ajustari, in functie de pozitia finala a picioarelor si ce cabluri sau componente mai bag pe sub blindaje.


Apoi am "decupat" niste discuri din komatex cu care sa maschez capetele suruburilor. Ma gindesc ca pe ele voi monta niste tepuse sau ceva similar, pentru un aspect si mai agresiv al orataniei.
Problema la care ma gindesc acum este fixarea conducetei articulate. Asta o pot pune pe pozitie doar dupa ce asez modelul in diorama deoarece pozitia conductei depinde de pozitia picioarelor. In capul meu, "paianjenul" va sta sprijinit cu picioarele pe tot felul de stinci si pereti verticali, asa ca pozitia finalaa picioarelor e imposibil de anticipat pina nu fac si relieful dioramei. Asa ca probabil sau maimult ca sigur conducta o voi vopsi si atasa doar dupa. Mai vad.





User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 8:28 pm

Am mai mascat restul capetelor de suruburi si am confectionat tepusele pentru articulatiile picioarelor.
Si cu un drum am testat niste editoare video.

User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

PreviousNext

Return to Anticipatia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron