TMA-WT/1 "DAVID"

Pot participa orice fel de machete la orice scara, cu conditia sa se incadreze in SF sau WHAT IF, inclusiv scratchbuilt, inclusiv warhammer.

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Florin David » Mon Apr 29, 2013 4:37 pm

Excelent Ovidiu, uzura e perfecta. O data potrivit in diorama, o sa fie si mai fain.
Felicitari!
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 4:37 pm

Mama ce ruginitura! Ti-am mai spus: cu prima ocazie facem un workshop sa ma inveti cum e cu rugina asta ca arata superb.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Bogdan Papuse » Mon Apr 29, 2013 4:38 pm

Trebuie sa revin cu o completare. Prima data m-am uitat la rezultatul final (pentru ca abia acum am descoperit topicul). Dupa ce am reusit sa imi desprind ochii de minunatia de gandac SF-ist, am fugit repede la inceputul topicului sa aflu ce kit este. Cand am vazut ca este de fapt un scratch built si din ce materiale ai scos minunatia asta... Faptul ca ai si prezentat detaliat etapele constructiei... Modul de prezentare... Plus rezulatul final... M-ai lasat fara cuvinte. :blink: Cred ca ai putea face lejer, din materialul prezentat aici, un tutorial demn de orice revista internationala de profil.
Nu mai pot sa spun decat: cele mai sincere Felicitari pentru realizare si pentru modul de prezentare!
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Bill » Mon Apr 29, 2013 4:56 pm

Exceptional, foarte fain !!! pe viu precis este si mai impresionant.
Megalucrare !
Iar prelucrarea Kashmir ca si coloana sonora este absolut geniala. Ce chef de Led Zep mi-ai facut :p;
Deja simt nevoia sa vad diorama :r: :r:
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 4:57 pm

Bill wrote:
....
Iar prelucrarea Kashmir ca si coloana sonora este absolut geniala. Ce chef de Led Zep mi-ai facut :p;

M-ai lăsat Paf, Daddy !
Parcă se văd picăturile de sudoare dar chiar s-a meritat, felicitări pentru idee, perseverenţă şi finalizare.
Felicitări anticipate pentru diorama viitoare.
P.S. Măcar pentru David ar trebui să se caute la chioşcuri TMr5.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 6:14 pm

Excelent Ovidiu!!! Abia astept sa vad diorama.
Asta va fi o lucrare de prezentat in orice "manual de scratchbuild".
Felicitari Ovidiu!!!
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 6:14 pm

Va multumesc pentru aprecieri, ma bucur ca va place.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby alexelu_marinelu » Mon Apr 29, 2013 6:16 pm

Cum dreaku sa nu ne placa efectosenia emanata. Controlul pe tehnici de imbatranire e dezarmant. Respect.
Ma tot gandesc la decorul de care ai vorbit mai-nainte.
Duda care e - daca il faci in desertul pietros programat, sa nu-ti iasa o diorama crem complet.
Nu crezi ca ar fi interesant ca actiunea sa se intample intr-un oras invadat de desert?
Asa mai rupi monotonia cu o bucata de asfalt, un rest de zid din beton, ceva.
Stiu ca ai vorbit de o usa de bunker, numai ca si asta, tot ruginitura va fi.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 6:22 pm

Ai dreptate Alex, dar nu stiu ce sa-ti raspund. Ca de obicei ideile "de baza" imi vin pe traseu.
Momentan am in cap urmatorul lucru: usa de bunker incastrata intr-un perete de stinca. In peisaj mai trebuie un perete de stinca pt ca David sa poata sta cracanat cumva intre cei doi (pereti). Prea m-am fortat sa-i fac picioarele mobile, ca sa-l asez pe o suprafata plana.
Acuma intre cei doi "munti" posibil un pamint crapat ( asemanator cu cel din vigneta cu buldozerul ) pe linga usa de la bunker sigur trebuie ceva beton cumva. O platforma, niste scari care urca pina pe munte, balustrada. habar n-am inca. Sus pe munte se vor vedea niste guri de ventilatie (rama de beton, ventilator urias, grilaj de fier, etc).
Cam asta am momentan in cap. Sigur pina la prima razgindire. Orice idei sunt binevenite.

Sa nu uit: usa de la bunker asa cum ziceam e "colosala", asa cum trebuie sa fie si paianjenul La marime ma refer. Are 20 cm inaltime si mai jos o poti vedea comparativ cu o figurina 1/35. Inca nu-i sigur ca nu va fi "foarte colosala" daca ma decid pina la urma la figurine 1/72.



Mecanismul ala care deschide dvd-ul usa de bunker, va fi desigur invechit, ruginit / unsuros si in afara, vizibil, chiar daca o sa zica (din nou) Olaf ca orice viking aflat in trecere poate sa arunce cu toporul si sa nu mai poata aia deschide usa de la bunker. Usa propriu-zisa (cele doua jumatati de stiren, albe) o sa fie si ele ruginite, dar nu rugina vreau sa fie de baza ci nenumaratele straturi de vopsea invechita si ceva rugina scursa pe alocuri din buloane. Cam asta e ideea. Deocamdata.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: TMA-WT/1 "DAVID"

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 6:23 pm

Ovidiu, poţi să încastrezi mai adânc poarta de acces la buncăr aşa încât David să iasă "în şpagat".
Sau să se caţere pe acest horn pentru a ajunge la poarta buncărului..dar asta înseamnă o desfăşurare grandioasă pe înălţime.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

PreviousNext

Return to Anticipatia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron