Atasare poze si alte fisiere

Daca aveti nevoie de ajutor in ceea ce priveste partea tehnica a saitului/forumului, daca aveti unele sugestii sau sesizari de facut, aici este locul potrivit.

Atasare poze si alte fisiere

Postby Olaf The Viking » Sun Nov 13, 2016 8:23 pm

De azi se pot atasa poze direct pe site, fara sa ne mai incurcam cu Picassa si alte saituri de gazduire.
Totusi trebuie putin muncit la redimensionarea lor, rugamintea este ca pozele sa fie in format de cel mult 1000 pixeli pe dimensiunea cea mai mare.

Eu folosesc Irfan View. Dau click pe poza, se deschide si cu CTRL+R ajung imediat in ecranul de redimensionare, pun 1000 acolo unde e mai mare, apoi CTRL+S pt. salvare.

Punerea pe site:

1. In josul paginii, la mijloc, dupa ce se termina lista cu smailuri din stanga, e un tab "Upload attachment".

poze 01.jpg


2. Click pe el apoi pe "alege fisierul" si selectezi fisierul din calculatorul tau.

poze 02.jpg


3. Dupa ce l-ai selectat click pe "add the file"

poze 03.jpg


4. Fisierul apare ca attachment la sfarsitul postarii.

5. Evident ca noi vrem ca el sa fie inserat in text, dupa ce am explicat ce am facut in poza aia. Pozitionam cursorul in text, de obicei la inceputul randului unde vrem sa fie poza (dar cred ca merge si la mijlocul randului) apoi mergem la sfarsit si dam click pe "place inline".

poze 04.jpg


Acum ar trebui sa fie plasata poza unde am vrut. Se pot adauga si documente, de exemplu liste in Excell cu inscrierea la diverse concursuri. :jester:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Atasare poze si alte fisiere

Postby Bill » Sun Nov 13, 2016 10:41 pm

Buna treaba ! era enervant sa le tot incarc si apoi sa dau cu linkul.
Acuma mai trebuie sa si lucrez sa am ce posta :jester:
Multumesc si spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Atasare poze si alte fisiere

Postby alexie » Mon Nov 14, 2016 10:29 am

Este bine venita aceasta alternativa
ura.jpg
desi eu m-am invatat cu gazdele :blum3:
Traiasca Tapirul Pheonix ! :paladin:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan


Return to Ajutor

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron