Baze si suporturi pentru machetele noastre

Ce-am mai vazut, ce-am mai citit, ce-am mai auzit, ce-a mai aparut pe internet, informatii pe teme modelistice

Baze si suporturi pentru machetele noastre

Postby Nicu Mihai » Thu Apr 04, 2013 10:29 pm

Cu speranta ca nu incalc vreo regula a forumului, m-am gandit sa va semnalez ceva care stiu ca v-a placut la multi:
http://www.complexart.ro/blat-lemn-oval ... il-bo.html
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Baze si suporturi pentru machetele noastre

Postby Zeno » Thu Apr 04, 2013 10:30 pm

Nicu Mihai wrote:
Cu speranta ca nu incalc vreo regula a forumului, m-am gandit sa va semnalez ceva care stiu ca v-a placut la multi:
http://www.complexart.ro/blat-lemn-oval ... il-bo.html

Asta este ce folosesc in diferite combinatii si marimi. Vine invelita intr-o zipla de plastic.
Singurul tratament pe care-l fac este sa sigilez lemnul cu lac incolor, 2-3 straturi. La-ti vazut folosit in diferite feluri si combinatii. Mie mi s-a parut interesant sa-l folosesc ca baza.
Daca a-ti observat in cateva fotografii de la show-urile la care am fost in sudul Ontario-ului, sunt si altii care le folosesc, chiar si pt. blindate.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Baze si suporturi pentru machetele noastre

Postby Nicu Mihai » Thu Apr 04, 2013 10:30 pm

Cert este ca sunt de mare efect. Ai dreptate, le-am vazut si la blindate. Oricum, ne-ai atras atentia si cu astea.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Baze si suporturi pentru machetele noastre

Postby Marhaba » Thu Apr 04, 2013 10:30 pm

lemnul a fost intotdeauna unmaterial nobil. Iar 6 ron intr-adevar nu merita sa-ti iei "firezul" din dotare si sa mergi in prima padure sa-ti tai niste felii.
Doar ca maxima atentie: daca lemnul nu este PERFECT uscat, baza va crapa in timp , in mod ABSOLUT sigur.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Baze si suporturi pentru machetele noastre

Postby Florin David » Thu Apr 04, 2013 10:31 pm

Multumesc pt link. L-am salvat in bookmarks si imi iau cu prima ocazie cand au pe stoc.
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Baze si suporturi pentru machetele noastre

Postby Nicu Mihai » Thu Apr 04, 2013 10:31 pm

Apelam atunci la celebrul cuptor al lui Alexie :P unde se coace/pregateste varu' lui Entu, pentru o uscare suplimentara.
Acum, lasand gluma la o parte, asta chiar e o problema, mersi Maharba pentru punerea in garda.
Florine, ma bucur daca-ti foloseste. Pacat ca nu au si alte dimensiuni.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Baze si suporturi pentru machetele noastre

Postby alexelu_marinelu » Thu Apr 04, 2013 10:32 pm

Marhaba wrote:
lemnul a fost intotdeauna unmaterial nobil. Iar 6 ron intr-adevar nu merita sa-ti iei "firezul" din dotare si sa mergi in prima padure sa-ti tai niste felii.
Doar ca maxima atentie: daca lemnul nu este PERFECT uscat, baza va crapa in timp , in mod ABSOLUT sigur.

Ce timpuri :) , cand i-am cerut unui nea' Caisa sa-mi taie cu drujba vreo 10 felii din trunchiul unui copac ce zacea doborat la el in curte, s-a uitat la mine "k curca-n lemne", dar m-a servit.
Arata foarte bine postamentele astea, mai naturale un pic. Problema e ca sunt mai greu de folosit atunci cand vrei o dezvoltare pe verticala a bazei.
Din punctul meu de vedere, se preteaza in principal la blindate si, eventual, avioane (atat simple, cat si ca baze pentru vignete).
Dar cu ceva imaginatie, merge incropit si alceva - gen "cavalerii ...". E o chestiune de gust.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Baze si suporturi pentru machetele noastre

Postby Marhaba » Thu Apr 04, 2013 10:32 pm

Nicule nu te supara ca am modificat titlul topicului, dar poate ar fi mai bine daca tot ai deschis discutia, sa avem aici un loc unde sa povestim despre baze pentru machetele noastre. Nu stiu exact cum e corect "suporturi" sau "suporti" ?

Imi place sa le vad (feliile de lemn), dar personal sunt adeptul postamentelor "clasice", prelucrate pe canturi cu diverse modele de freze.
Cred ca un minus al acestor postamente (felii de lemn) este ca sunt relativ grele la grosimi relativi mici.
Iar pe gustul meu este un postament mai ridicat . Mi se pare mie asa ca si cum ti-ai pune modelul pe un soclu, e o chestie de autoapreciere a propriei munci. Baza si eticheta contribuie dupa mine cu un procent destul de ridicat la punerea in valoare a machetei.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Baze si suporturi pentru machetele noastre

Postby Nicu Mihai » Thu Apr 04, 2013 10:33 pm

Marhaba, multumesc frumos, chiar este mai bine. Acum, ideea este sa putem sugera, discuta si despre asa ceva. Zeno a atras si el atentia ca nu-i rau sa luam mai accentuat in calcul subiectul asta, pune mai bine in valoare o macheta muncita. Daca sunt colegi care vor sa descrie cum au ales un tip de suport, cum l-au modificat sa arate mai bine si exemplifica si cu cateva imagini, clipuri, n-ar fi rau.
P.S Ai ales pluralul corect, nu-ti fa griji.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Baze si suporturi pentru machetele noastre

Postby Zeno » Thu Apr 04, 2013 10:33 pm

Intotdeauna mi-a placut ideea ca baza sa fie parte din compozitie. Sunt cateva metode ca sa obtinem acest lucru. Iata o idee.

Image
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Next

Return to Informatii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest