Decal Fix si Decal Medium de la Vallejo

Ce-am mai vazut, ce-am mai citit, ce-am mai auzit, ce-a mai aparut pe internet, informatii pe teme modelistice

Decal Fix si Decal Medium de la Vallejo

Postby Buss » Sun Apr 07, 2013 6:30 pm

Am cumparat solutiile astea de la Vallejo - Decal Set si Decal Medium pentru a repara decalurile de pe jagdpanther-ul 1/48.

Am rasfoit netul, am vazut pe site-ul producatorului ca sunt cativa pasi clari :

1. Lac lucios
2. Se da cu Decal Set
3. Se aplica decalul inmuiat in apa
4. Dupa inlaturarea apei in exces si uscare se da cu decal medium peste
5. Se inchide cu lac lucios dupa uscare (cateva ore bune)

Intrebarea mea este : Eu am aplicat deja de ceva timp decalurile (gresit ce-i drept, din neatentie pe suprafata mata si oarecum rugoasa), cum pot folosi aceste solutii sa elimin silvering-ul la aceste decaluri? Am dat cu decal medium peste si efectul este aproape insesizabil. Sau sa reformulez : pot folosi solutiile astea pentru problema mea? Daca da, cum ?

Daca nu, imi puteti recomanda o solutie la problema mea?

Multam`

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Decal Fix si Decal Medium de la Vallejo

Postby Tibi Keresztely » Sun Apr 07, 2013 6:31 pm

Salut,

Aplicarea decalurilor pe suprafete mai putin netede este problematica. Pe suprafetele mate aplicate cu aerograful merge chiar foarte rau! Pe suprafete mate aplicate cu pensula rezultatele pot fi cu mult mai bune. Ca o paranteza : toate machetele mele vechi vopsite cu vopsele mate au decalurile perfecte si nu au silvering nici dupa 15 de ani!
Trebuie sa stii ca decalurile pot face "silvering" chiar si pe suprafete lucioase.
Intrebare : cind ai aplicat Decal Medium ai observat vreo reactie din partea decalului? Normal daca solutia este buna, reactia este una de incretire a decalului, prin uscare incepe sa se netezeasca. Daca a facut reactia asta atunci este solutia buna pentru decalurile tale, daca nu atunci ...este apa de ploaie :-)

Ceea ce incerci sa faci tu acum este greu de finalizat, dar nu imposibil.
Incearca una din aceste metode :
- Aplici decal medium (eu folosesc ceva similar - Micro Sol) cu pensula peste decal dupa care apesi mai energic cu un betisor cu vata sau
- Incalzesti apa putin mai tare, introduci betisorul in apa, storci excesul de apa dupa care apesi la fel pe decal. Cind se apropie vata de decal ai sa vezi ca decalul face aburi imediat. Poate te ajuta!

Alte metode care unii zic ca merge cum ar fi cu Alcool Izopropilic sau Nitro diluant nu am incercat.
Succes!
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Decal Fix si Decal Medium de la Vallejo

Postby Marhaba » Sun Apr 07, 2013 6:31 pm

Nu am folosit niciodata solutii pt decaluri . Cel putin pina acum la mine a mers future / decal / future, fara absolut nici o problema. De aceea nu as sti ce sa-ti spun sa faci cu solutiile respective. Cu alcoolul izopropilic trebuie sa fii atent pt ca in general dizolva decalul (si ataca vopselele acrilice in special cele pe baza de alcool cum e Tamiya), iar nitrodiluantul ataca tot, de la decal, vopsele de oricare si in final plasticul. Deci atentie.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Decal Fix si Decal Medium de la Vallejo

Postby Ovidiu Socaciu » Sun Apr 07, 2013 6:32 pm

Pentru decalurile vechi care au silvering poti sa incerci urmatoarea reteta dar aplicata cu mare atentie.
Prima data intepi decalul cu un ac foarte fin cat mai des cu putinta. Ulterior, cu o pensula inmuiata putin in alcool izopropilic, atingi decalul dinspre interior spre exterior astfel incat acesta sa-si ia prin capilaritate,alcoolul de pe pensula. Alternativ incerci o presare usoara cu un betisor inmuiat in apa si stors bine(inmuierea in apa este necesara ca sa nu se ia fire de vata de pe el). Daca alcoolul nu este in exces si decalul nu este foarte rebel(reactioneaza diferit in functie de producator), poti sa obtii rezultate satisfacatoare. Eventual poti sa incerci in loc de izopropilic sa utilizezi Decal set. Ultima varianta nu am testat-o dar este posibil sa mearga. Cel mai bine este sa faci teste pe o macheta de "sacrificiu".
User avatar
Ovidiu Socaciu
Cornicen
 
Posts: 120
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:03 pm

Re: Decal Fix si Decal Medium de la Vallejo

Postby Buss » Sun Apr 07, 2013 6:32 pm

Multumesc mult pentru raspunsuri. O sa incerc metodele voastre. Sper sa iasa ceva bun.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre


Return to Informatii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest