Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Ce-am mai vazut, ce-am mai citit, ce-am mai auzit, ce-a mai aparut pe internet, informatii pe teme modelistice

Re: Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Postby Marhaba » Thu Apr 11, 2013 10:05 pm

Alexandru Croitoru wrote:
Pai si noi acuma ce mai scriem, ca le-ai bifat tu pe toate? Aveam o sansa sa tindem la subofiteri...
Alexie wrote:
... Bucata geam [/color]- picurare superglue si de aici (cu ansa sarma) transfer pe macheta. Dupa usacare curatire rapida cu lama cutter...

Eu pentru superglue, ca un mare magnat ce sunt, folosesc monede de 5 bani. Relieful tine picatura de CA, iar avantajul e ca, dupa utilizare, te poti desparti fara dureri de suport.


Nu v-am spus inca , dar va repet: Zuzu
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Postby alexie » Thu Apr 11, 2013 10:05 pm

Alexandru Croitoru wrote:
Pai si noi acuma ce mai scriem, ca le-ai bifat tu pe toate? ....

Avartitia a intrat cu mine in Noul An:
Ac cusut - rupta (partial) urechea tine in siguranta o picatura de superglue
Agrafa birou - din prima bucla, alaturi de suratele ei rezulta un frumos gard ornamental
Capse de birou - manere, scara de incendiu
Banda de caseta - in lipsa de alte materiale se preteaza la curele de pusca si harnasament
Rasnita de piper - super pentru mojarat si omogenizat pigmentii cretelor pastel
Pamatuf barbierit - sursa pentru ierburi inalte
Magnet - fixat sub diorama asigura transport sigur pe o bucata de tabla sau alt material pe care lipim fise de 10 bani.
Par de dama - fire pentru castile tanchistilor, corzi de arc, cabluri etc.
;)

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Postby Calin Ungureanu » Thu Apr 11, 2013 10:06 pm

Pot sa ma laud ca inventivitatea nu m-a parasit niciodata.
De fapt cred ca tine de lene si, asa cum zicea si Alexie, de avaritie (zgarcenie) si un soi de dispret pentru trendul asta de a folosi ceva numai daca scrie pe ambalaj ca-i pentru asa ceva.
De cele mai multe ori, pradez alte domenii si/sau averea copilului.
- Exista niste seturi de colorat care vin impreuna cu cateva borcanele de polietilena cu capace pline cu vopsea acrilica. Nu-i zic nimic cand le uita deschise ca sa profit de faptul ca s-au uscat. Apoi le iau si prepar vopsea in ele pe care pot sa o pastrez de la o sedinta la alta chiar mai multe zile, fara sa se usuce. In plus unele capace sunt adancite si pot sa fac amestecuri acolo. Merge orice fel de vopsea, polietilena fiind renumita pt. faptul ca nu prnde nimic pe ea.
- Suporturi pentru lentile de contact, cu capace filetate pentru vopsele de toate felurile.
- Lame de ras din care fac fierastraie pt. taieri fine. Daca nu stiti cum, va zic cu alta ocazie insotit de poze.
- Guta de pescuit subtire pentru rigging.
- filamentul median de la pene fine - pe post de antene la tancuri. Curat firele laterale si le trag un pic prin smirghel. Au o conicitate lina, greu de imitat cu altceva. Mi-e lene sa trag fire din culee.
- Hartie japon de la plicurile de ceai pentru prelate si uneori pentru mascari complicate.
- Servetele igienice (ude) pentru infundat in baile trenurilor de aterizare sau cockpiturilor.
- Metalul de la dopurile de sampanie pentru diverse pelerine sau prelate.
- dopurile de pluta (ideal din alea nefacute din rumegus de pluta), taiate ca la Olaf si indreptate pe smirghel, pot fi folosite apoi ca slefuitor la ud foarte fin.
- Cenusa de la betisoarele parfumate, foarte buna ca praf - la fel ca pastelul.
- Vegetale de toate felurile, de la matzishori de mesteacan pentru frunze la fel de fel de radacini, trecand prin diverse varietati de muschi. Unele frunzulite de muschi le scufund cat sunt proaspete in superglue lichid (Robe) si raman relativ verzi si cu acelasi volum si forma. Sunt insa destul de casante.
- Elastic din banda de sus de la ciorapii de dama (ideal negrii sau gri) pentru rigging si antene.
- Lac mat prost de la Humbrol, care albeste - ideal pentru gheata (prost = frost).
- Bucati de blister transparent cu curburi diferite pentru valuri, pe care le incarci cu apa d-aia cleioasa de la Valejo si le pui spuma in varf. N-am spuma din microsfere, dar merge cladita cu bicarbonat si superglue. Se pot face si turturi.
- Deja celebrul clei textil Bison, folosit ca maskol.
- Burete de toate felurile si porozitatile pentru baza la frunzis. Am observat insa ca anumite varietati se destrama dupa un timp. Se macina.
- Argila pentru tratamente faciale sau de inghitit - ideala pentru nisip/pamant.
- Ceva asemanator de la seturile de arheologie pentru copii (Descopera dinozaurul). Se sparge in bucati ce pot fi folosite ca moloz sau bulgari de pamant.
- Scheletele descoperite deja de copil si care se rup in circa doua zile. Se pot folosi ca oseminte semiingropate la diorame si vignete.
- Tot asa diverse cranii de animale mici gata curatate de furnici (uitati-va cu atentie pe unde calcati !).
- Burete pentru ikebana - E tare cand il iei de la florarie si se inmoaie si se umfla la apa. Asemanator daca nu la fel cu ala de la mop-urile cu storcator. Uscat se faramiteaza pana la stadiul de praf cand poate fi pus pe buturugi sau scheletele mai sus amintite si fixat prin capilaritate cu superglue lichid. Arata ca muschiul crescut peste bolovani sau schelete. Bucatile pot fi sculptate si apoi imbibate cu superglue luand forma de tufe cu frunze mici (mai ales la 1/72).

Ar mai fi multe. Mai postez pe masura ce-mi aduc aminte incercand sa nu repet ce-au mai scris altii.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Postby Buss » Thu Apr 11, 2013 10:07 pm

Cum am zis si pe alt thread - folosesc cu succes in locul unui cutting mat o bucata de linoleum intoarsa invers.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Postby alexie » Thu Apr 11, 2013 10:07 pm

Calin Ungureanu wrote:
...................
- Lame de ras din care fac fierastraie pt. taieri fine. Daca nu stiti cum, va zic cu alta ocazie insotit de poze.
..................

Poate te hotarasti si incropesti un articol pe aceasta tema, cu aparitie pe site sau revista. Este un subiect interesant, fierastraul rezultat fiind deosebit de eficient.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Postby Marhaba » Thu Apr 11, 2013 10:08 pm

In armata taiam monede de 1 leu cu fierastrau din ala. De multa treaba ce aveam. Impreuna cu fierbatorul facut din jumatati de lame de ras , care fierbea apa in 30 de sec, au fost gaselnitele momentului ('85)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Postby alexie » Thu Apr 11, 2013 10:08 pm

Am adăugat pe listă : antifoane (dopuri pentru urechi).
Pentru a vopsi cauciucurile unui camion 1/35, asigură stabilitate, manipulare fără probleme, depozitare în vederea uscării şi..refolosire.
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Postby Hartman » Thu Apr 11, 2013 10:09 pm

Pentru acelasi scop daca nu te superi ,as putea adauga
biberonul sau suzeta. :)
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Postby alexie » Thu Apr 11, 2013 10:09 pm

Am profitat de vizitarea lu' Bill (care este în concediu pe litoral) şi am achiziţionat de la o tarabă din Vama Veche, trei lanţuri 1/35 la 5 ron/bucată (inclusiv medalion).
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Postby alexie » Thu Apr 11, 2013 10:10 pm

Am efectuat şi primit o comandă pe baza recomandărilor efectuate de Bill.

Produse comandate:
1 x Rasina - Efect de apa - E 30 - 800 gr = 129.00 ron
1 x Compas Geometry Compact - Rotring = 36.00 ron
1 x Sarma argintie 0.3 mm, aprox 16m pe rola 1227B = 6.00 ron
1 x Lant mare maro 1 m, 1250B = 3.00 ron
1 x Set 20 capacel floricica cupru, 1 cm diamtru = 2.00 ron
1 x Set 100 ace bucla, 2.5 cm - cupru = 2.50 ron
1 x Set 5 gr capacel floricica auriu, aprox 100 buc, 6 mm diametru = 4.00 ron
Transport: 15 ron
Total : 197.5 ron
Image
Motivul principal pentru comandă a fost "efectul de apă" însă preţurile mici la diverse "accesorii" era deosebit de tentant.
ImageImage

Am să vă ţin la curent pe teme hidrologice şi eventuale noi achiziţii.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

PreviousNext

Return to Informatii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron