Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Ce-am mai vazut, ce-am mai citit, ce-am mai auzit, ce-a mai aparut pe internet, informatii pe teme modelistice

Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Postby Buss » Thu Apr 11, 2013 10:00 pm

M-am gandit sa deschid acest topic in ideea de a face un fel de "compendiu" al materialelor ce pot fi folosite cu succes si cu mult efect in machetism.

Sa incep eu. Din experimente si experiente proprii.

- Piatra, bolovani, daramaturi, pietre - dop de pluta de la sticlele de vin/sampanie. Se rup cu patentul. Prin acest procedeu se vor obtine forme neregulate si foarte naturale de piatra. Atentie! Sunt si dopuri din pluta sintetica! Acestea se vor rupe foarte greu si de multe ori se vor faramita sau nu vor capata forme naturale. Acestea se pot recunoaste prin gradul de rugozitate al dopuliu. Daca este fin la atingere este dop de pluta sintetica. Cele de pluta naturala sa zic asa sunt mai rugoase si mai moi.

- Iarba uscata. smocuri de iarba uscata - canepa sau calti de instalatii, pensule mari, bidinele cu fir subtire

- Plase pentru acoperirea ventilatoarelor si aerisirilor de la motoarele tancurilor - plasa de tantari, strecuratori metalice, material de perdea.

- frunze uscate, verzi - ceai de menta

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Postby Buss » Thu Apr 11, 2013 10:00 pm

- Recipiente pentru amestecat vopsea (in lipsa unei palete de culoare) - dopuri de la sticlele de plastic

- pensule pentru aplicarea pigmentilor - pensule cu burete de aplicat fard sau pensule cu fir foarte foarte moale pentru aplica fond de ten

Eu nu am folosit niciodata acele spray-uri cu zapada artificiala cu care se da pe brad sau pe ferestre. Poate fi folosit cu succes ca zapada in diorame? Am tot zis ca o sa iau unul dar am tot uitat.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Postby Marhaba » Thu Apr 11, 2013 10:01 pm

Buss wrote:
- Recipiente pentru amestecat vopsea (in lipsa unei palete de culoare) - dopuri de la sticlele de plastic

- pensule pentru aplicarea pigmentilor - pensule cu burete de aplicat fard sau pensule cu fir foarte foarte moale pentru aplica fond de ten

Eu nu am folosit niciodata acele spray-uri cu zapada artificiala cu care se da pe brad sau pe ferestre. Poate fi folosit cu succes ca zapada in diorame? Am tot zis ca o sa iau unul dar am tot uitat.


- dopurile de Zuzu sunt la fix. N-am brevet pt chestia asta. Mi-a zis-o un tip care acum vorbeste despre el la persoana a treia. Daca incep si eu, inseamna ca e de la Zuzu.
- nu-ti recomand spray-ul de zapada. De majoritatea datilor e iesit din scara , se ingalbeneste si interactioneaza chimic cu diverse alte materiale. Asa ca e complet nefolositor.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Postby Nicu Mihai » Thu Apr 11, 2013 10:01 pm

Buss wrote:
- Recipiente pentru amestecat vopsea (in lipsa unei palete de culoare) - dopuri de la sticlele de plastic


Eu am brevet B) pentru dopurile de la sticlete de ketchup Heinz (recipient din sticla cu capac metalic). Mi-am cumparat si o paleta de culori dar nu m-am impacat cu ea asa ca m-am intors la dopurile mele. :P

Referitor la frunzele provenind din pliculetele de ceai: am incercat aceasta metoda dar dupa cateva luni mi s-au inchis la culoare ceaiurile. Trebuiau date cu lac?

- pentru curatarea pensulelor sau a mobilierului patat de vopsea eu folosesc cu succes diluant nitro;
- burlanele cladirilor se pot face din paie de plastic pentru baut suc;
- fixarea diverselor piese (de dimensiuni medii-mari) pentru lipit se poate face cu elastic;
- betisoarele cu vata pentru urechi/nas sau alte orificii :blink: merg la fix pentru a misca decalurile umede pe macheta, pentru a folosi diverse tehnici de imbatranire;
- betisoare din lemn pentru frigarui ---> stalpi de telegraf, indicatoare rutiere, etc.
- capace de la spray-uri, cutii de creme, etc ---> postament figurine;
- cutii compartimentate pentru pescari ---> se pot tine piesele mici provenind din kit-uri.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Postby Viorel Pavel » Thu Apr 11, 2013 10:02 pm

Adaug si eu :
-cutiile din plastic in care a fost salata de icre =tinut piese componente;
-sprey-urile goale, taiate =amestecat vopsea, pus diluant pentru spalat pensule.
User avatar
Viorel Pavel
Gregalis
 
Posts: 11
Joined: Wed Feb 13, 2013 10:30 pm

Re: Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Postby alexelu_marinelu » Thu Apr 11, 2013 10:02 pm

Am si eu un tip de capac. Cel de borcan. Este excelent pentru amestecat uleiuri, datorita culorii de fond (alba), care te ajuta sa-ti dai seama de consistenta mix-ului. In plus, are avantajul de a putea fi curatat la infinit, cu putin diluant si o bucata de carpa.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Postby Bill » Thu Apr 11, 2013 10:03 pm

Pentru amestecuri la dry-brushing folosesc blisterele de guma Mentos(rotunde) sau chiar Orbit(dreptunghiulare). Asta daca faci numai o cantitate mica de amestec. Si scapi de spalat, tai si arunc compartimentul folosit daca uit sa-l sterg cu un servetel.
P.S. metoda furata de la Alexie !
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Postby Olaf The Viking » Thu Apr 11, 2013 10:03 pm

- dopurile de pluta, taiate pe jumatate sunt ideale pentru prinderea figurinelor 1:72 in vederea pictarii

Image

- oregano si cimbru pentru frunze

Image

- capacele albe de apa minerala le folosesc pentru amestecarea culorilor cu diluant (nu beau asa mult Zuzu)au avantajul ca au niste striatii radiale deci imi ofera niste mici compartimente, in unele am mai mult diluant in altele doar vopsea, in altele amestec in diferite proportii

- pt 1:72 am facut niste corzi pentru arcuri din fibre foarte subtiri trase din frigaruile de bambus (cautam ceva care sa stea fix ca imi facea nervi CA-ul si am gasit resturi de asa ceva pe masa de lucru)

- din IKEA am luat niste pietricele care miros frumos si niste nisip, ideale pentru rauri
Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Postby alexie » Thu Apr 11, 2013 10:04 pm

Este destul de greu de cuantificat potentialul (machetistic vorbind) fiecarui obiect din gospodarie. De obicei solutiile apar atunci cand suntem in mijlocul "creatiei". In cazul meu, atunci cand intrevad o oarecare aplicabilitate este obligatoriu sa depozitez in caz contrar apare o blocajofrustrare in momentul cand imi trebuie (Ba, aici mergea perfect chestia aia :( ). Asa se face ca micul atelier a devenit "micutul atelier" prin extinderea zonei de depozitare.
Image


Cand vad stiri cu "politia, mediul si sanepidul" la usa unui batranel "strangator" am ceva emotii si mustrari de constiinta :whistle: .(ca nu sunt acolo la sortarea gunoiului)

1. Spray - decupat devine suport pentru pensule, pile sau amestecare volum mare de vopsea, prin decalire ofera un material maleabil pentru diferite constructii metalice.
2.Conductor electric - in functie de diametru: stifturi pentru fixare in decor (figurine, vehicule etc.), armaturi pentru peretii din ipsos, piese de tipul clante si manere, anse pentru amestecat vopseaua sau aplicarea supeglue.
3.Scrumiera din lemn - postament deosebit pentru o vinieta deosebita.
4.Bete frigarui - in functie de scara, stalpi telegraf, armatura transee sau cladiri si poduri, lemne de foc
5.Scandura - postament pentru diorame
6. Burete - util pentru umezirea decalurilor, realizare drybrush prin amprentare
7. Ambalaje - din metal, plastic, cu capac sau fara, mici sau mari- depozitare piese si componente, recipient apa sau alte solutii, cos de gunoi, amestecat ipsos si pigmenti etc.
8. Cutie carton - golire, incarcare cu machete si vira la expozitie.
Image

9. Sare de bucatarie - tehnica cu vopseaua sarita, de pus pe rana daca esti neatent cum umblii cu cutterul.
10. Ziare - tapet la folosirea aerografului, protejare suprafete cand utilizezi nisip sau pigmenti. Prin roluire se pot obtine diferite forme de relief.
Image

11. Margele si podoabe - aplicatii diverse: balustrada sau rame ornamentate, accesorii pentru cladiri sau tehnica S.F.
12. Furnir - in diorame sau pentru tapetarea postamentelor.
Image

13. Condimente - vegetatie deiversa
14. Pachetele parfumate - vegetatia gata vopsita ideala pentru ...vegetatie
15. Jucarii - din copilarie (a noastra, a nepotilor, copiilor etc.) - folosirea integrala sau a componentelor in diferite situatii.
Image

16. Carpe - rezultate din diverse articole textile, pentru sters aerograf, pensule; indepartarea surplusului aparut cand dai din coate pe masa de lucru
Image

17. Ambalaj Orbit - (sau blistere medicamente) - ideale pentru vopsele (diluare, mixare, portionare)
Image

18. Bucati de blana - NU VA PANICATI, NU-I MOTUL DE LA BOTEZ!, naturala sau sintetica pentru vegetatie sau herghelie.

19. Hartie ambalaj - vegetatie, tapet, covor, tablou, oglinda, draperie etc.
Image

20. Rigips - placa de baza pentru diorama, pereti, roci sau sfaramituri.
Image

Cum ziceam este destul de dificil de nominalizat toate "Materialele pentru machetit din propria gospodarie", dezvoltarea acestui topic poate sa ofere o oarecare perspectiva.
Image


21. Scobitori - pe post de pensula, suport pentru vopsirea pieselor, amestecare vopsele, constructii diverse, curatare mecanica prin unghere
22. Ciorapi de dama - strecurarea vopselei la introducerea in aerograf si mascare cand intrati cu kiturile pe usa (sau deghizare :blush: )
23. Placa faianta - suport pentru framantarea adezivilor bicomponenti (tip poxilina)
24. Bucata geam - picurare superglue si de aici (cu ansa sarma) transfer pe macheta. Dupa usacare curatire rapida cu lama cutter.
25. Trusa de machiaj - pigmentii, buretii si pensula merg foarte bine pentru drybrush
26. Bold (ace cu gamalie) - stift pentru figurine, efectuare gauri (uscat sau flambat), zgarieci
27. Radiera - umezita este ideala pentru indepartarea hartiei de pe placa de rigips
28.Polistiren - suport la vopsire, lipit pe perete ca avizier, constructii diverse sau suport pentru smirghel
29. Smirghelul si pilele feminine - smirgheluire sau prn lipire (eventual vopsire) aspect de asfalt, pista etc.
30.Periuta de dinti - (uzata!)- indepartare mecanica a vopsea uscata sau obtinerea de stropi de noroi pe vehicule
31. Hartie igienica si servetele - rol de stergere si absorbtie dar si obtinere de suprafata pentru diorame (in amestec cu aracet); prelate si alte tesaturi, tapet si covor etc.
Am reluat si din cele aparute in topic dar oricum mai sunt destule...

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Materiale pentru machetit din propria gospodarie

Postby alexelu_marinelu » Thu Apr 11, 2013 10:04 pm

Pai si noi acuma ce mai scriem, ca le-ai bifat tu pe toate? Aveam o sansa sa tindem la subofiteri...
Alexie wrote:
... Bucata geam [/color]- picurare superglue si de aici (cu ansa sarma) transfer pe macheta. Dupa usacare curatire rapida cu lama cutter...

Eu pentru superglue, ca un mare magnat ce sunt, folosesc monede de 5 bani. Relieful tine picatura de CA, iar avantajul e ca, dupa utilizare, te poti desparti fara dureri de suport.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Next

Return to Informatii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron