Tutorial aerografie

Ce-am mai vazut, ce-am mai citit, ce-am mai auzit, ce-a mai aparut pe internet, informatii pe teme modelistice

Tutorial aerografie

Postby Buss » Fri Apr 12, 2013 9:23 pm

Am deschis acest topic in ideea de a primi ajutor cu niste tuotriale de folosire, mentenanta, si alte detalii in folosirea aerografului.

Ieri am primit si eu aerograful si logic, experimentez. Mi-ar fi foarte de folos niste linkuri sau poate si un articol daca nu cer prea mult, legat de aerografie.

Am citit articolele de pe machete.ro si in maaare parte m-am dumirit dar sunt foarte multe lucruri care trebuie sa le invat.

Spre exemplu. Dilutia vopselei, presiune de lucru cu un aerograf cu alimentare tip sifon, cum procedez sa trag linii mai groase sau foarte subtiri, cu ce e bine sa curat aerograful si cu ce e interzis, daca nitrodiluantul distruge garniturile aerografului, cand trebuie demontat complet si curatat si cu ce, ustensile ajutatoare, tehnici de vopsire, etc.

Multam.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Tutorial aerografie

Postby Florin David » Fri Apr 12, 2013 9:24 pm

Pe mine astea doua serii m-au ajutat foarte mult (sint mai multe episoade la fiecare), acopera cam tot ce tre' sa stii:

http://www.youtube.com/watch?v=baTyyemN ... 701319820A
http://www.youtube.com/watch?v=zw9qdL_r ... re=related

Si, bineinteles, multa practica pe cartoane :)
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Tutorial aerografie

Postby Buss » Fri Apr 12, 2013 9:25 pm

Multumesc Florine pt filmulete!

O alta intrebare. Voi ce lacuri mate/lucioase folositi cu aerograful?

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Tutorial aerografie

Postby alexie » Fri Apr 12, 2013 9:26 pm

Şi eu sunt un tânăr utilizator de aerograf, înainte utilizam lac mat Sinto Peinture spray.
De când cu aerograful am utilizaz acelaşi lac dar scurs din doză în cupa aerografului, între timp lacul a dispărut de pe piaţă şi după diverse încercări am devenit fan al produsului Vallejo .

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Tutorial aerografie

Postby Buss » Fri Apr 12, 2013 9:26 pm

Multam pentru indrumare. Vad ca nu este sticluta cu varianta "Air" de la vallejo, dilutia se poate face tot cu apa distilata?

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Tutorial aerografie

Postby Buss » Fri Apr 12, 2013 9:26 pm

O alta intrebare. Eu am un aerograf rowi, nu stiu daca mai sunt posesori de aceasta marca, dar dauneaza garniturilor daca il curat cu diluant auto sau nitrodiluant? Sau sa-mi sugerati o solutie buna si ieftina pt curatare pentru ca o solutie speciala de curatat aerografu este 20-30 lei 200 ml.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Tutorial aerografie

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 12, 2013 9:27 pm

Dilutia cel mai bine se face cu produsul recomandat de producator. Nici Vallejo nu face exceptie. Ca sa isi pastreze puterea de acoperire si sa se subtieze doar vopseaua e bine sa folosesti diluantul recomandat de ei. Pe termen lung cel mai bine iesi cu asta:
http://www.machete.ro/p-vallejo-28524-t ... ium-500ml-

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Tutorial aerografie

Postby Buss » Fri Apr 12, 2013 9:27 pm

Sunt constient ca fiecare vopsea se dilueaza cel mai bine cu diluantul specific. Dar momentan prefer optiunea cu 1 leu litrul apa distilata :).

Prin mai multe experimente am observat ca pentru curatare cea mai buna solutie este alcoolul izopropilic, urmat de o solutie de sters geamuri pe baza de alcool. Inca nu am incercat cu nitro, astept un raspuns de la colegii de pe aici daca e bine sau nu sa folosesc nitro in aerograf.

Am experimentat cu vopsele Tamyia, Vallejo air, primer gri vallejo si Vallejo model color. Dintre acestea Tamyia mi se par cel mai usor de lucrat cu ele, acoperire foarte buna si se curata foarte usor cu izopropilic.

Vallejo in schimb sunt mai pretentioase. Se curata mai greu, se usuca foarte repede pe diuza si pe ac si necesita interventii dese pentru curatare. La prima impresie este putin descurajant dar usor usor, devine o treaba instinctuala curatarea aerografului.

Model color in aerograf necesita dilutie mai speciala pentru ca am observat ca nu este o nota generala la toate culorile pt ca difera de la nuanta la nuanta consistenta vopselei si trebuie diluate "la ochi".

Ce am mai trecut prin aerograf a fost un varnish lucios tip gouache, pentru acrilice de la maimeri. Nu prea am dibuit cu ce sa-l diluez asa ca l-am dat direct cum a fost. Destul de gros, am dat la presiunea maxima, 3,5 bari, au cam sarit stropi dar per total a fost ok. Sa ii nimeresc diluantul si o sa iasa mult mai bine.

O sa revin cu pareri, impresii si alte probleme pe parcurs.

Urmeaza sa experimentez si cu niste revell email.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Tutorial aerografie

Postby alexie » Fri Apr 12, 2013 9:28 pm

În scurta viaţă a aerografului (a se înţelege că are sub doi ani de funcţionare, nu faptul că a cedat) am depus în cupa sa tot felul de vopsele şi substanţe. Tamiya şi gunze arareori a fost nevoie să diluez, vallejo la fel de rar. Diluţie am utilizat pentru enameluri.
Future a prestat din greu iar pentru spălare a folosit apă (atunci pe loc) sau soluţie de amoniac dacă a durat ceva până să ajung la faza de curăţare.
Cel mai greu se curăţa vallejo dar am descoperit soluţia minune : "Limpiador de aerografo" aşa că operaţiunea de curăţire a devenit o formalitate.
La prima spălare generală a durat sub 10 minute până m-am prezentat la Hartman cu un pumn de piese şi lacrimi în ochi...acum operaţiunea durează 15 secunde B)
Folosesc intensiv nitro pentru diluţie şi curăţire, este foarte adevărat că nici garnituri nu mai am de ceva vreme dar la pregătirea şi pretenţiile mele nici nu-mi trebuie :P

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Tutorial aerografie

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 12, 2013 9:29 pm

Le Vallejo poate ar fi de luat in calcul si un "Retarder" desi se pare ca diluantul lui ar avea efect si de retarder. Am folist doar o singura data Vallejo, diluat cu ce trebuie si nu am avut nevoie de retarder. E adevarat ca am vopsit doar niste frunze pentru diorama Cu Chi, fara pretentii mari si repede.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Next

Return to Informatii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron