Vopseaua acrilica Tamiya

Ce-am mai vazut, ce-am mai citit, ce-am mai auzit, ce-a mai aparut pe internet, informatii pe teme modelistice

Re: Vopseaua acrilica Tamiya

Postby alexie » Thu Apr 25, 2013 10:12 pm

Buss wrote:
Nu e nimeni care a folosit la pensula cu succes tipul asta de vopsea?

....................


In secunda doi am dat eu sa raspund dar probleme de net nu mi-au permis sa dau "Submit" :(
Sunt fan declarat al clanului Gunze & Tamiya acrilice. Nu am avut niciodata probleme, indiferent de sursa de unde le-am achizitionat. Dilutia o fac cu diluant Tamiya (pentru ambele), dilutie este mult spus deoarece pun o picaturica la un caus de vopsea (godeul de la folia de guma "Orbit"). Nu spal, nu dau primer. In 1-2 ore merge dat stratul doi, tot cam pe atunci este suficient de usacata cat sa nu ramana amprente.
Poate plasticul este vinovat, poate izo, poate sunt vechi ...

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Vopseaua acrilica Tamiya

Postby Grigoras Zeno » Thu Apr 25, 2013 10:13 pm

Eu nu am rabdare 1-2 ore pentru a se usca vopseau si foloseam manusi chirurghicale pentru a nu-mi ramane amprentele pe macheta. Cam dupa 20-30 de minute eu mai dau un strat de vopsea.
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

Re: Vopseaua acrilica Tamiya

Postby Marhaba » Thu Apr 25, 2013 10:13 pm

Vopseaua acrilica Tamiya se usuca in citeva minute. Cind zic citeva ma refer la 5-10 minute. Nicidecum ore. Asta nediluata. Diluata cu alcool izopropilic si suflata din aerograf , se usuca in citeva secunde. Mai mult decit atit: daca se tine aerograful prea departe de macheta, este posibil ca vopseaua sa se usuce inca din aer (adica aproape instantaneu) - inainte de a ajunge pe macheta. Ceea ce duce la o suprafata zgrunturoasa.

Deci atentie: daca vopseaua acrilica Tamiya pe care o folositi NU se usuca in citeva minute, inseamna ca folositi o vopsea alterata (daca exista asa ceva) sau ati amestecat-o cu ceva impropriu.
Lucian, cind ai zis de 1-2 ore probabil te refereai la o vopsea pe baza de email (Gunze de ex)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Vopseaua acrilica Tamiya

Postby Buss » Thu Apr 25, 2013 10:14 pm

Multam tare mult pentru raspunsuri. Nu stiu care o fi situatia la mine dar am incercat absolut toate posibilitatile, ba nu, mint, a ramas sa incerc si cu diluantul tamiya. Daca nu diluez vopseaua cel putin 30 diluant 70 vopsea, este prea groasa si raman urme grosolane de pensula. Am observat ca vopseaua se usuca in maxim 10-15 minute, adica nu se ia daca dau cu dejtul. Dar in fine, eu ma cam dau batut cu punsula+tamiya si o sa le scot din debara cand o veni aerografu.

Apropos (offtopic) pt Alexie, sa nu uiti sa-mi zici cand sa merg la muzeu!

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Vopseaua acrilica Tamiya

Postby alexie » Thu Apr 25, 2013 10:14 pm

Marhaba wrote:
......................
Lucian, cind ai zis de 1-2 ore probabil te refereai la o vopsea pe baza de email (Gunze de ex)

Am vrut si eu sa ma dau machetist consacrat si sa nu-i oripilez pe cei care vopsesc ca la carte...cand am pata pusa si 2-3 minute sunt o eternitate :blush:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Vopseaua acrilica Tamiya

Postby Marhaba » Thu Apr 25, 2013 10:15 pm

Asta e exact asa precum spui cu eternitatea. De aia am renuntat la emailuri si am trecut la acrilice. Nu pentru ca sa nu mai trag pe nas (motivul ecologico - oficial), ci pentru ca sa se usuce mai repede. Si asa jumatate din timpul modelistic stau si frec aerograful sa-l curat. Daca mai stateam si zile-ntregi sa se usuce fiecare strat, devenea neinteresant.

In ceea ce priveste regulile "ca la carte", ce sa zic. M-am cam lamurit cu ele. Multi "profesori" preiau si dau mai departe, citeodata fara nici macar sa fi incercat ce povatuiesc ei acolo. Tu stii ca ai vizionat destui "in actiune"
De exemplu "la manual" scrie sa speli macheta si sa dai un grund, mai ales in cazul vopsirii cu acrilice. Aiurea. Poate daca nu te-ai sters pe miini dupa ce ai terminat slanina. Asta cred ca e un text scos de negutatorii de grunduri. Niciodata n-am avut nici o problema desi nu am spalat nici o macheta. Vopseaua Tamiya din aerograf acopera perfect. Nu mai spun ca daca dai cu grund machete la scari mici, mai ai si ocazia sa ingropi toate detaliile.
Cred ca cele mai bune reguli sunt cele pe care ti le faci singur (de obicei dupa ce te-ai fript altfel).
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Vopseaua acrilica Tamiya

Postby Buss » Thu Apr 25, 2013 10:15 pm

Foarte adevarat. De acord intru totul.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Vopseaua acrilica Tamiya

Postby Claudiu Murari » Thu Apr 25, 2013 10:16 pm

in legatura cu "eternitatea" de uscare a vopselei - ajung doar seara acasa si nu reusesc sa lucrez mai mult de o ora maxim doua (exceptind week-endul). Asa ca din din punct de vedere al uscarii vopselei nu ma pling - am 24 de ore la dispozitie pina a doua zi. Sunt privilegiat :p;
User avatar
Claudiu Murari
Immunis
 
Posts: 33
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:36 pm

Re: Vopseaua acrilica Tamiya

Postby Serban Prejoianu » Thu Apr 25, 2013 10:16 pm

Buss wrote:
Daca nu diluez vopseaua cel putin 30 diluant 70 vopsea, este prea groasa si raman urme grosolane de pensula.


cred ca ai pus prea mult diluant.. cum spunea si Lucian mai devreme, o picatura la un caus de vopsea. ;) de spalat, nici eu nu spal/grunduiesc machetele inainte de vopsire. ca si fratele marhaba ma conduc dupa vorba din batrani: "spalatu' e fudulie, suflatu'-i temelie". asa ca iti recomand s-o dai incolo de pensula, taie cateva iesiri la bere cu baietii si ia-ti un aerograf!

prejo
User avatar
Serban Prejoianu
Tiro
 
Posts: 4
Joined: Tue Jan 15, 2013 12:27 am

Previous

Return to Informatii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest