Pilot Roman 1944/45 - 54mm - RB Productions

Ce-am mai vazut, ce-am mai citit, ce-am mai auzit, ce-a mai aparut pe internet, informatii pe teme modelistice

Pilot Roman 1944/45 - 54mm - RB Productions

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 9:12 pm

RB Productions a scos recent o noua figurina la 54mm. Este vorba de un pilot roman in perioada 1944-1945.
Turnat in rasina.
Sculptor: Mike Good.
Figurina se livreaza cu doua capete. Unul purtand chipiu iar celalalt un capison de zbor.

Este a doua figurina scoasa de RB Productions dupa figurina reprezentandu-l pe A. Serbanescu.

ImageImage

ImageImage
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Pilot Roman 1944/45 - 54mm - RB Productions

Postby Nicu Mihai » Sun Apr 28, 2013 9:12 pm

Sa inteleg Zeno ca apare la orizont un nou proiect??
Foarte frumos ceea ce ne ofera domnul Radu Branzan. Arata excelent!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Pilot Roman 1944/45 - 54mm - RB Productions

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 9:12 pm

Nicu Mihai wrote:
Sa inteleg Zeno ca apare la orizont un nou proiect??
Foarte frumos ceea ce ne ofera domnul Radu Branzan. Arata excelent!

Da Nicu!
Va fi un nou proiect. Am primit de curand figurina si pot sa spun ca este excelent sculptata. Sper sa ma pot ridica cu vopsirea la nivelul la care Mike Good a sculptat-o. Radu a facut o alegere extraordinara cand a decis sa lucreze cu MG. O treaba exceptional facuta.
Felicitari Radu si la cat mai multe figurine de asemenea calitate.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Pilot Roman 1944/45 - 54mm - RB Productions

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 9:13 pm

Va prezint pe scurt aceasta figurina:

Pilot Roman 1944/45
Scara: 1/32 (54mm)
Turnat in rasina
Nr. componente: 5
Figurina poate fi prezentata in doua variante; Pilotul poarta chipiu sau capison de zbor
Sculptura: Mike Good
Producator: RB Productions (Radu Brinzan)


Figurina este ultima productie scoasa pe piata de RB Productions (Radu Brinzan) si prezinta un pilot roman in 1944/45 intr-o postura relaxata, fumand o tigara. Poate fi prezentata purtand chipiu sau capison de zbor, la alegerea modelistului.
Pilotul poarta peste uniforma, o scurta din piele de oaie, productie germana.

ImageImage




Toate cele cinci piese ale kitului sunt turnate intr-o rasina gri si sunt ambalate in doua pungi de plastic ziplock impreuna cu instructiunile.







O inspectie atenta a componentelor kitului arata o turnare si detalii de foarte buna calitate. Curatarea figurinei necesita effort minim. Tigara este sculptata impreuna cu mana stanga. Expresia fetelor este de exceptie, mai ales pt. varianta in care pilotul poarta chipiu. Varianta mea preferata.





Foaia cu instructiuni prezinta fotografia de front care a fost sursa de inspiratie pt. aceasta figurina reprezentand piloti romani pe front in ultima parte a celui de-al doilea razboi mondial, precum si fotografii ale uniformei luate in incinta Muzeului Aviatiei din Bucuresti.
Foaia mai include si instructiuni de lucru cu piese din rasina precum si referinte privind pictarea figurinei. Instructiunile se incheie cu o lista de referinte bibliografice.





Concluzie:
Toate componentele kitului sunt turnate si detaliate exceptional necesitand o curatire minima.
Nu pot decat sa-l recomand cu foarte mare caldura.
Bravo Radu!!! La cat mai multe realizari de acest gen!
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin


Return to Informatii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron