Ce-aduce Mosu'!

Discutii pe teme extra-modelistice.

Ce-aduce Mosu'!

Postby Nicu Mihai » Sun Dec 21, 2014 4:36 pm

Am primit recent o comanda de verdeturi de la bnaworld, data impreuna cu Bogdan (materiale de la Reality in Scale, Jeofix, TreeMendus, de o excelenta calitate, puteti vedea din fotografii) .
Am scapat de vama destul de greu, dupa o discutie de 20 de minute, de felul urmator. Merita reprodusa, e savuroasa, spune multe despre nedumeririle pe care le starnim in jurul nostru:

Vamesul 1 : "Ia sa vedem, ce avem aici!"
Clientul "..."
Vamesul 1 "Ba Ioane, ce dracu' e aici, tu ai mai vazut asa ceva?"
Vamesul 1 "De und' v-au venit astea?"
Clientul "Din Australia!"
Vamesuil 1 "Vad ca scrie posta din Singapore!"
Clientul "Asa le-au trimis, prin intermediul lor."
Vamesul 1 "Ia uite, ce-i cu peruca asta pleostita? (prima poza) La ce naiba va trebuie asa ceva?"
Clientul "Nu-i peruca, e niste iarba"
Vamesul 1 " Iarba? Ce fel de iarba ? La ce va trebuie?
Clientul: "Stiti, la diorame"
Vamesul 1: "Diorame? Unde lucrati'
Clientul: "Academia Romana, stiti un institut de cercetare, sunt istoric, reconstituim si noi niste scene de lupta din trecut, in miniatura, ne trebuie! "
Vamesul 1: "Ia uite, astea sticloase, ce sunt? "
Clientul: "Stiti, niste tufe de flori in miniatura"
Vamesul: "Pai si-astea, ce faceti cu ele?"
Clientul: "Pai nu v-am zis?"
Vamesul 1 :"Bai Ioane, cum le trecem, ma?"
Vamesul 2: "Pai eu stiu? Zi si tu acolo, plante medicinale!"
Clientul: "Nu-s, domne, plante medicinale!"
Vamesul 1: "Da, ce sunt"
Clientul: "Nu v-am spus? Materiale pentru diorame, scene de lupta."
Vamesul 1: "Pai si la ce naiba va trebuiau toate astea, domne? Ia uite, frunze, ce mai aveti p-aci? Ce-i cu sarma asta intortocheata? "
Clientul 1:"Nu-i sarma, e un material special pentru tufisuri, crengi Tot pentru diorame!".
Vamesul 1: "Pai ce, domne, n-avem si noi d'astea destule afara, trebuia sa le aduceti din Australia?
Ba Ioane, cum le trecem, ma?"
Vamesul 2: " Nu stiu, ma, io stiu, na, treci si tu acolo... plante, ierbar, asta e, plante de ierbar!"
Vamesul 1: "Ba, hai ca merge, asa trec. Domnu', luati-va astea, sunteti liber, haideti ca pierduram destul timp cu Dumneavoastra. Data viitoare platiti!"

ImageImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Ce-aduce Mosu'!

Postby Olaf The Viking » Mon Dec 22, 2014 8:02 pm

Nicu Mihai wrote:Vamesul 1: "Pai ce, domne, n-avem si noi d'astea destule afara, trebuia sa le aduceti din Australia?


La jumatate din ele cam avea dreptate.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu


Return to Off Topic

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron